Ana içeriğe atla

Sinüzit Bulaşıcı mıdır?

Sinüzit Bulaşır mı?

Sinüzit Bulaşıcı mıdır? - Sinüs Enfeksiyonu Bulaşıcı mıdır? - Sinüzit Bulaşıcı mı? - Sinüs Enfeksiyonları Bulaşıcı mıdır? - Sinüzit Bulaşır mı? - Sinüzit Nasıl Ortaya Çıkar?

Sinüs enfeksiyonlarının (sinüzit ve rinosinüzit olarak da adlandırılır) bulaşıcılığı konusunda tartışma söz konusudur. Bakteri ve virüsler (ve bazen de mantarlar) çoğu sinüs enfeksiyonunun sebebi olduğundan, bazı çalışmalar bakterilerin, virüslerin veya mantarların kişiden kişiye aktarılabileceğini ve bazen de sinüs enfeksiyonlarına neden olabileceğini vurgularken; diğer çalışmalar, sinüs enfeksiyonlarının, bakteri ve virüslerin neden olmasına rağmen, bireyin sinüslerindeki koşulların enfeksiyon için uygun olduğu için ortaya çıktığını söylüyor. Üstelik enfeksiyon, insanda hali hazırda var olan bakteriler, virüsler veya mantarlara da neden olabilir, böylelikle kişilerden kişiye aktarımın gelişmesi için gerekli değildir. Bununla birlikte, genl olarak çoğu insanın nadir durumlar dışında sinüs enfeksiyonlarını iletmediğini ve sinüs enfeksiyonlarının bulaşıcı olmadığı düşünülmektedir. Yine de, hastalık, sinüzit olmasa bile, bakteriler, mantarlar ve / veya virüslerin kişiden kişiye bulaştığı konusunda yaygın bir görüş vardır. Yani aynı mikrop bulaşsa bile sinüzit ortaya çıkması şart değildir. Sinüs enfeksiyonları olan bireylerin, bebekler, yaşlılar ve bakterileri, mantarları ve virüsleri transfer etme şansını azaltmak için bağışıklık sistemini zayıflatmış olanlar gibi enfeksiyona daha yatkın olanlarla doğrudan temastan (örneğin öpüşmekten) kaçınmaları önerilir. Diğer insanlar sinüs enfeksiyonlarından başka sorunlara neden olabilirler. Bazı hastalarda sinüzite neden olmuş olan mikrop diğer insana bulaşarak daha farlı bir enfeksiyon da yapabilmektedir.

Sinüs enfeksiyonlarına her zaman bir virüs neden olmaz. Bakteri ve mantarlar bazen enfeksiyonlara da neden olabilir. Virüslerin bulaşma ve yayılma şansı daha yüksekken; bakteriler sinüs enfeksiyonu yaratırsa genelde çok daha az bulaşıcıdır.

Sinüzit Nasıl Ortaya Çıkar?

Sinüslerde sıvı ya da mukus sıkıştığında, mikroplar çoğalmaya başlayabilir. Bu, sinüs enfeksiyonuna yol açabilir. Sinüs enfeksiyonlarının yaygın nedenleri şunlardır:

. Soğuk algınlığı veya grip gibi virüsler
. bakteriler
. mantar
. burunda büyümekte olan burun polipleri
, burun tümörleri
. alerjiler
. Nazal Septum Deviasyonu

Virüsler çoğu sinüs enfeksiyonuna neden olur. Bir virüs sinüs enfeksiyonuna neden olursa, bulaşıcı olabilir. Virüsün başka bir kişiye yayılması, kişinin bir sinüs enfeksiyonu geçireceğini garanti etmez. Çoğu durumda, sadece soğuk algınlığı gelişebilir. Soğuk algınlığı sinüs enfeksiyonuna dönüşebilir, ancak bu her zaman olmaz.

Hapşırma, Öksürük ve Direk Temas Yoluyla Sinüzite Neden Olabilen Mikrop Diğer İnsanlara Bulaşabiliyor

Hapşırırken veya öksürdüğünüzde sinüs enfeksiyonunuzdan sorumlu olan virüsü havadaki başka bir kişiye yayabilirsiniz. Öksürdüğünüzde veya hapşırırken burnunuzu ve ağzınızı örtmek, bulaşma riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Ayrıca, hapşırdığınız veya doğrudan öksürdüğünüzde, başka bir kişiye veya bir kapı tokmağı gibi nesnelere dokunarak virüsü de yayabilirsiniz. Bu yüzden dirseğinizin kıvrımına öksürmeniz veya hapşırmanız ve hasta olduğunuz zaman ellerinizi düzenli olarak yıkamanız önerilir.

Bakteriler sinüs enfeksiyonlarına da neden olabilir, ancak bu enfeksiyonlar genelde bulaşıcı değildir. Bakterilerin başkalarına bu şekilde yayılması daha zordur. Bakteriyel sinüs enfeksiyonları daha az yaygındır. Bakteriler sinüs enfeksiyonlarının yüzde 2'sinden daha azına neden olur.

Bakteriyel Sinüs Enfeksiyonları Bulaşıcı Olarak Kabul Edilmeyebilir!

Sinüs boşluklarında mukus biriktiğinde ve bakteriler büyümeye başladığında bakteriyel sinüs enfeksiyonu meydana gelir. Bakteriyel sinüs enfeksiyonları genellikle diğer mukus birikiminin bir sonucu olarak ortaya çıkar ve bakteriler büyük ölçüde sinüs boşlukları içinde bulunur. Bulaşıcı olarak görülmezler (kaynaklar >> Sinus Infections: Are They Contagious? Symptoms, Treatment ... / Sinus Infection: Is it Contagious? - WebMD / Are Sinus Infections Contagious? – Health Essentials from Cleveland ...).

Bulaşıcı Özelliği Olmayan Sinüzit Nedenleri

Bakteriler, alerjiler, polipler veya immün yetmezliklerden (bağışıklık sisteminizin ne kadar iyi çalıştığını etkileyen koşullar) kaynaklanan sinüs enfeksiyonları bulaşıcı değildir (kaynak >> Acute sinusitis - Symptoms and causes - Mayo Clinic).
Dr. Murat Enöz
KBB & BBC Uzmanı (MD, Otorhinolaryngology, Head and Neck Surgeon - ENT Doctor in Istanbul)

Muayenehane (Private Office):
Adres (Address): İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü (Dilek Patisserie Building), Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul
Randevu Tel (Appointment Phone): 0212 561 00 52
Cep tel (Mobile phone): (+90) 533 6550199
Fax: (+90) 212 542 74 47

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İnsan Papilloma Virüsü (HPV), Korunma Yolları, Ağızda Viral Papillom ve Tedavisi

İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​) ve genel özellikleri İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​), en çok rahim ağzı kanseri açısından risk oluşturduğu bilinen virüstür. Son yıllarda yeni türleri saptanan bu virüsün ağız içi kanserler arasında bağlantısı gösterilmiştir. Ağız içerisinde görülen ve HPV ilişkili lezyonların çoğu iyi huyludur ve zaman zaman tekrarlama eğilimindedir. Papilloma virüsleri, memelilerde yaygın olarak bulunabilir ve kuşlarda nadiren görülürler. 300' den fazla türü izole edilen ve insanlarda enfeksiyona neden olan papilloma virüsleri, toplu olarak insan papilloma virüs ya da HPV (human papillomavirus​) olarak adlandırılır. HPV virüsleri, kanserojen özelliklerine göre yüksek riskli (HR) ve düşük riskli (LR) tip olmak üzere ikiye ayrılır. HPV virüsleri daha çok deriden deriye temas yolu ile bulaşır. İnsanlarda en sık düşük riskli HPV virüsü enfeksiyonları görülür ve çoğunlukla asemptomatiktir. Papillomavirüs genomu, konakçı hü

Burun Dolgusu Fiyatları 2019

Dolgu İle Burun Estetiği Fiyatları 2019 Burun Dolgusu Fiyatları 2017  Görsel kaynağı:  Aww Day Spa Facial Güncellenmiş link >> Burun Dolgusu Fiyatları 2020 Cerrahi olmayan burun estetiği , enjekte edilebilir dolgu maddelerinin, çoğunlukla hiyalüronik asit türevlerinin veya kalsiyum hidroksiapatit içeren ürünlerin kullanılarak, cerrahi bir işlem olmaksızın,  bir kişinin burnunun değiştirip şekillendirdiği bir tıbbi prosedürdür. Ameliyatsız burun estetiği, bir büyütme prosedürüdür, bu yüzden birinin burnunun boyutunu küçültemez; ancak burun daha düz görünmesini sağlayarak burun daha küçük görünmesini sağlayabilir. Prosedür, fonksiyonel kusurları düzeltmek için kullanılmaz.  Ameliyatsız burun estetiği nde, burun üzerindeki tümseklik ya da çukurlaşma alanlarının kenarlarının daha az göze çarpar hale getirilebilmesi için enjekte edilebilir dolgu maddeleri kullanır.  Ameliyatsız burun estetiği fiyatları kullanılan ürünlerin fiyatına göre değişmektedir. Piyasada kullanılan çok

Burun Törpüleme Ameliyatı ve Örnek Fotoğraflar

Burun kemeri törpüleme ne demek? Burun kemerinin cerrah bir işlem olarak aşındırılarak hacminin küçültülmesi ya da burun sırtındaki pürüzlü, çıkıntılı alanların düz bir yüzey elde edilmesi amacıyla uzaklaştırılması işlemidir. "Burun kemeri törpüleme", "burun törpületmesi", "burun törpüleme işlemi" aslında aynı işlem için kullanılan kelime gruplarıdır. Burun kemeri törpüleme işlemi lokal anestezi altında yapılabilir mi? Burun törpüleme işlemi lokal anestezi altında yapılabilir ancak hasta açısından çok konforlu olmadığı gibi, hekim açısından da törpüleme işleminin yapılmasını zorlaştırabilir. Burun kemiği törpülenirken çıkan az da olsa sesi hasta duyabilir ve bunun yanında burun kemiğinin devamında bulunan kıkırdak dokuları törpü atılan kemik mesafesine getirebilmek için az miktarda kıkırdak doku eksizyonu gerekebilmektedir. Lokal anestezi altında tüm bu işlemleri yapabilmek kolay değildir. Burun kemeri törpüleme işleminin riskleri nelerdir?

Burun Estetiği Ameliyatı Fiyatları 2017

Rinoplasti Fiyatları 2017 Görsel Kaynağı:  Beauty Tips and Products ​​Burun estetiği kaç para? Burun düzeltme fiyatları klasik bir ifade ile hastaneye, yapılan işlemlere ve kullanılan malzemelere göre değişmektedir. Burun şeklinin değiştirilmesi ve burun fonksiyonlarının arttırılabilmesi için yapılan işlemler: burun eti ameliyatı (konka radyofrekansı) burunda kıkırdak eğriliği düzeltilmesi ameliyat (septoplasti, smr, deviasyon ameliyatı) burun ucu estetiği - burun ucu daralatma (tip plasti ya da tip rinoplasti) burun kemeri törpüleme burun kemiklerini daraltma (planlı burun kemiği kırılması - osteotomi) tek başına burun ucu kaldırma (burun dikleştirme) Yukarıda saydığım işlemlerin biri ya da abirkaçı aynı anda yapılabilmektedir. Buun eti ameliyatrı hariç hepsi birden yapıldığında (septorinoplasti ameliyatı) ameliyat süresi kabaca 2 saat iken; tek başına burun ucu kaldırma işlemi yapıldığında süre 20-30 dk arasındadır. Bu nedenle burun dikleştirme fiyatları , burun est

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Yatış Pozisyonu ve Uyku Öncesi Öneriler

​​Rinoplasti Operasyonu Sonrasında Uykuda Hangi Pozisyonda Uyunulmalıdır? ​​ Burun estetiği ameliyatı sonrasında birçok hekim  uyku esnasında genellikle başın yükseltilmesini önermektedir. Bunun dışında ameliyat sonrası özel yüz koruyucu ürünler ve yastıklar da satılmaktadır (yurtdışında satılan açılı uyku yastığı örneği >> Duro-Med Foam Bed Wedge ). Burun estetiği ameliyatı sonrasında vücudun üst kısmı açılı bir şekilde ve sırtüstü pozisyonda yatılırsa (yukarıdaki görselde görüldüğü gibi); yani yaklaşık olarak 30 ile 45 derece arası ve sırt üstü olacak şekilde açılı pozisyonda yatıldığında kafa, kalp hizasına göre daha yukarıda kalmaktadır. Bu şekilde Kafadaki kan basıncı vücudun diğer bölümlerine göre daha düşük hale gelir ve buna bağlı olarak da ameliyat sonrası ödem, morluk, burun kanaması riski azalmaktadır. Bunun dışında yine bu pozisyonda yatmanın diğer bir faydası da yan dönmenin zorlaşması ve buruna travma ve bası riskinin azalmasıdır. Burun estetiği am

Estetik Burun Ameliyatlarından Sonra Ödem ve Morluk Gidermede Yardımcı İki Bitkisel Ürün: Enfla-C Tablet ve Arnica Jel

Arnica nedir?  Arnica, genellikle spor yaralanması ve kazalardan sonra ortaya çıkan morluk, ağrı ve sancıların tedavisinde yardımcı ürün olarak cilt üzerine uygulama şeklinde kullanılan, Avrupa ve ABD'de yetişen bir bitkidir. Ayçiçeği ailesinin bir üyesidir. Aşağıdaki isimlerle de bilinir: • Arnica Montana • Leopard'ın Bane • Kurt Bane • Dağ Tütün • Dağ Arnica • Dağ Snuff • Wolfbane    Arnica ne için kullanılır? Yüzyıllar boyunca, arnica bitkisi geniş bir yelpazede aşağıdaki hastalık ve durumların tedavisinde yardımcı ürün olarak kullanılmış kullanılmaktadır: • Ödemin azaltılması • Ağrı azaltma • Kanamayı azaltma • Morluk giderici • Böcek ısırığı • Cilt tahrişleri • Bir operasyon sonrasında daha hızlı iyileşmeyi sağlama • Doğum sırasında kasların daha etkin bir şekilde işlev yapmasına yardımcı ürün • Yol tutması Arnica bitkisinin yan etkileri nelerdir? Topikal yani lokal cilt üzerine uygulamada bitkisel bir ürün olduğu için ale

Geniz Eti Büyümesi, Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi ve Geniz Eti Ameliyatı Videosu

Geniz Eti Ameliyatı ve Geniz Eti Büyümesi Geniz eti ameliyatı genel bakış Geniz eti, burun deliklerinin en arkasındaki bölgede bulunan lenfoid dokudur. Hastalar tarafından ve kulak burun boğaz uzmanı olmayan hekimler tarafından muayene ile görülmesi mümkün değildir. Endoskopik burun içi muayenesi esnasında görülebilir. Yan grafi, manyetik rezonans görüntüleme, tomografi gibi görüntüleme araçları ile de dolaylı olarak değerlendirilebilir. Çocuklarda yapılan bademcik ameliyatlarının tamamında ilave olarak geniz eti ameliyatı da yapılmaktadır. Bunun yanında, geniz eti ameliyatı (adenoidektomi) tek başına ya da kulak tüpü takılması ameliyatları ile birlikte de yapılabilmektedir. Geniz eti ameliyatı tarihçesi 1800' lu yılların sonunda, geniz etinin burunla ilgili şikayetler ve işitme kaybından sorumlu olabileceği, Kopenhag, Danimarka' dan Willhelm Meyer tarafından belirtilmiş ve yine sonrasında geniz eti ameliyatlarına başlanmıştır. En sık yapılan ameliyatlardan

Dr.Murat Enöz - Forum Sayfası

Dr.Murat Enöz' e Forum' da soru sormak için lütfen aşağıdaki linke tıklayınız. Türkçe Dr.Murat Enöz- Forum Sayfası ​ D r. Murat Enöz KBB & BBC Uzmanı ( MD, Otorhinolaryngology, Head and Neck Surgeon - ENT Doctor in Istanbul ) Muayenehane ( Private Office ): Adres ( Address ):  İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü ( Dilek Patisserie Building ), Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul Randevu Tel ( Appointment Phone ):  0212 561 00 52 E-mail:   muratenoz@gmail.com ​ Cep tel (Mobile phone):   (+90)  533 6550199 Fax:   (+90) 212 542 74 47

Deviasyon Ameliyatından Sonra Burun Şekli Değişir mi?

Burunda Kıkırdak Eğriliği Ameliyatı Sonrası Burunda Şekil Değişikliği Olur mu? Deviasyon ameliyatları esnasında genelde minimal travmatik tekniklerle, burun içerisindeki eğri kıkırdak alanları alınmaktadır. Kapalı teknikle yapıldığında, nazal septumun destek dokusu olarak görev yapan alanları korunarak, eğri kıkırdak bölgeleri çıkarılır. Burun içerisinden yapılan bu ameliyatta burun şeklinde dışarından görülebilen bir değişiklik olmaz. Ameliyat sonrasında burun içerisine yerleştirilen silikon tapon ya da eriyebilen tamponlara bağlı olarak burun 1 hafta biraz geniş görünebilir. Açık teknik kıkırdak eğriliği ameliyatları yapıldığında (genelde burun septumunun e alt kısmı olan kaudal septum bölümü eğrilikleri ya da burun ucu desteğinin etkilenme riski olan hastalarda tercih edilir), burun ucunda kısa dönemde şişlik uzun dönemde öne ve biraz yukarıya doğru hareket gözlemnlenebilir (zaten işlem aynı zamanda burun ucu kaldırma amacıyla yapılmaktadır!). Deviasyon ameliyatları esnasında, m

Bademcik Kanseri (Tonsil Cancer)

Baş-boyun skuamöz hücreli kanseri (HNSCC), dünya çapında altıncı en sık rastlanan malignitedir ve yılda 40.000 yeni vaka bulunmaktadır. Tüm primer HNSCC' lerin orofaringeal karsinomalar üçüncü en yaygın olanı olup, bademcik, orofarinkste en sık rastlanan malignite bölgesi konumundadır. Bademcik kanseri belirtileri ve bademcik kanseri nasıl anlaşılır? Bademcik kanseri olan hastalarda bazen hastalık kendini sadece boyun kitlesi ile gösterebilir. Bunun nedeni, bademcik yapsında bulunan kriptalar denilen çukur boşukların derinliklerinde kanserin ortaya çıkabilmesi ve yüzey epitelinin derin epitelyal invazyonları ile ağız içerisinde belirgin kitle formasyonu oluşturmadan boyun lenf düğümlerine sıçrama yapmasıdır. Skuamöz hücreli bademcik kanserleri, bademciklerin derin bölgelerinde, 1 veya daha fazla bölgede ortaya çıkabilir. İlaveten, hastada herhangi bir belirti vermeksizin ağız boşluğuna doğru şişerek önemli ölçüde büyüyebilir. Bademcikler lenfoid dokulardır ve zengin le