Ana içeriğe atla

Sinüzit Bulaşıcı mıdır?

Sinüzit Bulaşır mı?

Sinüzit Bulaşıcı mıdır? - Sinüs Enfeksiyonu Bulaşıcı mıdır? - Sinüzit Bulaşıcı mı? - Sinüs Enfeksiyonları Bulaşıcı mıdır? - Sinüzit Bulaşır mı? - Sinüzit Nasıl Ortaya Çıkar?

Sinüs enfeksiyonlarının (sinüzit ve rinosinüzit olarak da adlandırılır) bulaşıcılığı konusunda tartışma söz konusudur. Bakteri ve virüsler (ve bazen de mantarlar) çoğu sinüs enfeksiyonunun sebebi olduğundan, bazı çalışmalar bakterilerin, virüslerin veya mantarların kişiden kişiye aktarılabileceğini ve bazen de sinüs enfeksiyonlarına neden olabileceğini vurgularken; diğer çalışmalar, sinüs enfeksiyonlarının, bakteri ve virüslerin neden olmasına rağmen, bireyin sinüslerindeki koşulların enfeksiyon için uygun olduğu için ortaya çıktığını söylüyor. Üstelik enfeksiyon, insanda hali hazırda var olan bakteriler, virüsler veya mantarlara da neden olabilir, böylelikle kişilerden kişiye aktarımın gelişmesi için gerekli değildir. Bununla birlikte, genl olarak çoğu insanın nadir durumlar dışında sinüs enfeksiyonlarını iletmediğini ve sinüs enfeksiyonlarının bulaşıcı olmadığı düşünülmektedir. Yine de, hastalık, sinüzit olmasa bile, bakteriler, mantarlar ve / veya virüslerin kişiden kişiye bulaştığı konusunda yaygın bir görüş vardır. Yani aynı mikrop bulaşsa bile sinüzit ortaya çıkması şart değildir. Sinüs enfeksiyonları olan bireylerin, bebekler, yaşlılar ve bakterileri, mantarları ve virüsleri transfer etme şansını azaltmak için bağışıklık sistemini zayıflatmış olanlar gibi enfeksiyona daha yatkın olanlarla doğrudan temastan (örneğin öpüşmekten) kaçınmaları önerilir. Diğer insanlar sinüs enfeksiyonlarından başka sorunlara neden olabilirler. Bazı hastalarda sinüzite neden olmuş olan mikrop diğer insana bulaşarak daha farlı bir enfeksiyon da yapabilmektedir.

Sinüs enfeksiyonlarına her zaman bir virüs neden olmaz. Bakteri ve mantarlar bazen enfeksiyonlara da neden olabilir. Virüslerin bulaşma ve yayılma şansı daha yüksekken; bakteriler sinüs enfeksiyonu yaratırsa genelde çok daha az bulaşıcıdır.

Sinüzit Nasıl Ortaya Çıkar?

Sinüslerde sıvı ya da mukus sıkıştığında, mikroplar çoğalmaya başlayabilir. Bu, sinüs enfeksiyonuna yol açabilir. Sinüs enfeksiyonlarının yaygın nedenleri şunlardır:

. Soğuk algınlığı veya grip gibi virüsler
. bakteriler
. mantar
. burunda büyümekte olan burun polipleri
, burun tümörleri
. alerjiler
. Nazal Septum Deviasyonu

Virüsler çoğu sinüs enfeksiyonuna neden olur. Bir virüs sinüs enfeksiyonuna neden olursa, bulaşıcı olabilir. Virüsün başka bir kişiye yayılması, kişinin bir sinüs enfeksiyonu geçireceğini garanti etmez. Çoğu durumda, sadece soğuk algınlığı gelişebilir. Soğuk algınlığı sinüs enfeksiyonuna dönüşebilir, ancak bu her zaman olmaz.

Hapşırma, Öksürük ve Direk Temas Yoluyla Sinüzite Neden Olabilen Mikrop Diğer İnsanlara Bulaşabiliyor

Hapşırırken veya öksürdüğünüzde sinüs enfeksiyonunuzdan sorumlu olan virüsü havadaki başka bir kişiye yayabilirsiniz. Öksürdüğünüzde veya hapşırırken burnunuzu ve ağzınızı örtmek, bulaşma riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Ayrıca, hapşırdığınız veya doğrudan öksürdüğünüzde, başka bir kişiye veya bir kapı tokmağı gibi nesnelere dokunarak virüsü de yayabilirsiniz. Bu yüzden dirseğinizin kıvrımına öksürmeniz veya hapşırmanız ve hasta olduğunuz zaman ellerinizi düzenli olarak yıkamanız önerilir.

Bakteriler sinüs enfeksiyonlarına da neden olabilir, ancak bu enfeksiyonlar genelde bulaşıcı değildir. Bakterilerin başkalarına bu şekilde yayılması daha zordur. Bakteriyel sinüs enfeksiyonları daha az yaygındır. Bakteriler sinüs enfeksiyonlarının yüzde 2'sinden daha azına neden olur.

Bakteriyel Sinüs Enfeksiyonları Bulaşıcı Olarak Kabul Edilmeyebilir!

Sinüs boşluklarında mukus biriktiğinde ve bakteriler büyümeye başladığında bakteriyel sinüs enfeksiyonu meydana gelir. Bakteriyel sinüs enfeksiyonları genellikle diğer mukus birikiminin bir sonucu olarak ortaya çıkar ve bakteriler büyük ölçüde sinüs boşlukları içinde bulunur. Bulaşıcı olarak görülmezler (kaynaklar >> Sinus Infections: Are They Contagious? Symptoms, Treatment ... / Sinus Infection: Is it Contagious? - WebMD / Are Sinus Infections Contagious? – Health Essentials from Cleveland ...).

Bulaşıcı Özelliği Olmayan Sinüzit Nedenleri

Bakteriler, alerjiler, polipler veya immün yetmezliklerden (bağışıklık sisteminizin ne kadar iyi çalıştığını etkileyen koşullar) kaynaklanan sinüs enfeksiyonları bulaşıcı değildir (kaynak >> Acute sinusitis - Symptoms and causes - Mayo Clinic).
Dr. Murat Enöz
KBB & BBC Uzmanı (MD, Otorhinolaryngology, Head and Neck Surgeon - ENT Doctor in Istanbul)

Muayenehane (Private Office):
Adres (Address): İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü (Dilek Patisserie Building), Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul
Randevu Tel (Appointment Phone): 0212 561 00 52
Cep tel (Mobile phone): (+90) 533 6550199
Fax: (+90) 212 542 74 47

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İnsan Papilloma Virüsü (HPV), Korunma Yolları, Ağızda Viral Papillom ve Tedavisi

HPV Virüsü ve Korunma Yolları İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​), en çok rahim ağzı kanseri açısından risk oluşturduğu bilinen virüstür. Son yıllarda yeni türleri saptanan bu virüsün ağız içi kanserler arasında bağlantısı gösterilmiştir. Ağız içerisinde görülen ve HPV ilişkili lezyonların çoğu iyi huyludur ve zaman zaman tekrarlama eğilimindedir. Papilloma virüsleri, memelilerde yaygın olarak bulunabilir ve kuşlarda nadiren görülürler. 300' den fazla türü izole edilen ve insanlarda enfeksiyona neden olan papilloma virüsleri, toplu olarak insan papilloma virüs ya da HPV (human papillomavirus​) olarak adlandırılır. HPV virüsleri, kanserojen özelliklerine göre yüksek riskli (HR) ve düşük riskli (LR) tip olmak üzere ikiye ayrılır. HPV virüsleri daha çok deriden deriye temas yolu ile bulaşır. İnsanlarda en sık düşük riskli HPV virüsü enfeksiyonları görülür ve çoğunlukla asemptomatiktir. Papillomavirüs genomu, konakçı hücrenin, histonları ile dekore edilmiş ve paketle

Burun Eti Ameliyatı Fiyatı 2022 (Güncellendi!)

Burun Eti Operasyonu Fiyatı 2022   Burun etleri ve eşsiz görevleri hakkında ... Burun etleri burnumuzun içerisinde dış ortam havasını arıtma, ısıtma, nemlendirme ve basınçlandırma görevlerini yapan eşsiz dokulardır. Her bir burun boşluğunda 3 adet burun eti bulunmaktadır. Belki aklınıza en çok gelen şey " burun etlerinden tamamen kurtulmak, burun etlerini aldırmak mümkün müdür? " sorusu olabilir. Burun etlerinin tamamen alınması eskiden yüzyıllar önce denenmiş ve burun etlerinin insan hayatı için ne kadar önemli olduğu sonrasında anlaşılmıştır. Dış ortam havasından bulunan tüm mikroorganizmalar, allerjenler burun etleri tarafından burun içerisinde yakalanmaktadır. Yaklaşık sosis şeklinde olan alt burun etleri içerisinde birçok damar ağı bulunmaktadır ve sıcaktır. Dış kısmında mukus tabakası bulunur ve burnumuzu hava girdiğinde burun etine çarpan hava yuvarlanma hareketi yaparak burun etini çarpar, içerisinde bulunan bütün partikülleri, yabancı cisimleri, mikroorgan

Rinoplasti Sonrası Buruna Kortizon Enjeksiyonu

Burun Ucuna Kortizon Enjeksiyonu Buruna Kortizon Hangi Durumlarda ve Nasıl Enjekte Edilir? Buruna kortizon iğne, herhangi bir rinoplasti veya revizyon rinoplasti ameliyatı yapan bir cerrahi için önemli bir araç olarak düşünülmelidir. Yukarıdaki hastada, 3. (tersiyer) revizyon burun estetiği ameliyatı yapılan ve ameliyat sonrası ve 3 ay sonraki burun ucu görüntüsü mevcut olan hastada, yandan bakıldığında burun ucundaki "top şeklinde" görünüm ve kortizon enjeksiyonunun gerekli olduğu bölgeler işaretlenmiştir. Kortikosteroidleri, anabolik steroidler ile karıştırmayın! Burun estetiği ve burun ameliyatı dünyasında steroid terimini kullandığımızda, çok spesifik bir steroid türünden bahsediyoruz. “Steroid” kelimesi, vücut geliştiricilerinde artmış kas büyümesi  için kullanılan bir hormondur ve aslında bu vücut kitlesini oluşturmak için kullanılan, anabolik bir steroid adı verilen farklı bir steroid tipini ifade eder. Rinoplasti ve revizyon rinoplasti sonrasında " buru

Geniz Eti Büyümesi, Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi ve Geniz Eti Ameliyatı Videosu

Geniz Eti Ameliyatı ve Geniz Eti Büyümesi Geniz eti ameliyatı genel bakış Geniz eti, burun deliklerinin en arkasındaki bölgede bulunan lenfoid dokudur. Hastalar tarafından ve kulak burun boğaz uzmanı olmayan hekimler tarafından muayene ile görülmesi mümkün değildir. Endoskopik burun içi muayenesi esnasında görülebilir. Yan grafi, manyetik rezonans görüntüleme, tomografi gibi görüntüleme araçları ile de dolaylı olarak değerlendirilebilir. Çocuklarda yapılan bademcik ameliyatlarının tamamında ilave olarak geniz eti ameliyatı da yapılmaktadır. Bunun yanında, geniz eti ameliyatı (adenoidektomi) tek başına ya da kulak tüpü takılması ameliyatları ile birlikte de yapılabilmektedir. Geniz eti ameliyatı tarihçesi 1800' lu yılların sonunda, geniz etinin burunla ilgili şikayetler ve işitme kaybından sorumlu olabileceği, Kopenhag, Danimarka' dan Willhelm Meyer tarafından belirtilmiş ve yine sonrasında geniz eti ameliyatlarına başlanmıştır. En sık yapılan ameliyatlardan

Küçük Dilde Papillom ve İnsan Papilloma Virüsü (HPV) İle İlgili Çok Bilinmeyen Ayrıntılar!

Küçük Dil Üzerinde Siğil  İnsan papilloma virüsü (HPV - human papillomavirus​), genelde cinsel yolla bulaşan ve son yıllarda giderek yayılan ve 300' den fazla farklı alt türü bulunan bir virüstür. Son 10 yıl içerisinde giderek görülme sıklığı artmıştır. Bu virüsün en yaygın görünen alt grupları "siğil" ya da "papillom" olarak adlandırılan lezyonları yaparken; bulunduğu dokuların kanserleşmesine neden olan alt grupları da mevcuttur. Kanserojen özellikteki HPV virüsleri de kendi arasında "yüksek riskli", "olası yüksek riskli" ve "düşük riskli" olarak üç alt gruba ayrılmaktadır (yüksek riskli tipler >> tip 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45), olası yüksek riskli tipler >> tip 26, 53, 66 ve düşük riskli tipler tip >> 6, 11, 40, 42, 43, 44, 54).  Genelde fark edilen lezyonların çoğu iyi huyludur. Son yıllarda, bu virüsün sadece cinsel ilişki yolu ile değil; direk mukozal temas yoluyla da bulaşabildiğinin netlik kazanması

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Yatış Pozisyonu ve Uyku Öncesi Öneriler

​​Rinoplasti Operasyonu Sonrasında Uykuda Hangi Pozisyonda Uyunulmalıdır? ​​ Burun estetiği ameliyatı sonrasında birçok hekim  uyku esnasında genellikle başın yükseltilmesini önermektedir. Bunun dışında ameliyat sonrası özel yüz koruyucu ürünler ve yastıklar da satılmaktadır (yurtdışında satılan açılı uyku yastığı örneği >> Duro-Med Foam Bed Wedge ). Burun estetiği ameliyatı sonrasında vücudun üst kısmı açılı bir şekilde ve sırtüstü pozisyonda yatılırsa (yukarıdaki görselde görüldüğü gibi); yani yaklaşık olarak 30 ile 45 derece arası ve sırt üstü olacak şekilde açılı pozisyonda yatıldığında kafa, kalp hizasına göre daha yukarıda kalmaktadır. Bu şekilde Kafadaki kan basıncı vücudun diğer bölümlerine göre daha düşük hale gelir ve buna bağlı olarak da ameliyat sonrası ödem, morluk, burun kanaması riski azalmaktadır. Bunun dışında yine bu pozisyonda yatmanın diğer bir faydası da yan dönmenin zorlaşması ve buruna travma ve bası riskinin azalmasıdır. Burun estetiği am

Geniz Eti Ameliyatı Fiyatları 2022 (Güncellendi)

Adenoidektomi Operasyonu ve Ücreti Geniz eti ameliyatı, geniz eti büyümesi olan ya da tekrarlayan orta kulak iltihabı, orta kulak sıvısı, sinüzit ataklarının tedavisi amacıyla çocuk hastalarda sık olarak yapılmaktadır. Geniz Eti Büyümesi Geniz Eti Büyümesi - Adenoid Hipertrofisi Geniz Eti Nasıl Büyür? Geniz eti burun boşluğunun en arka tarafında yer alan lenfoid yapıda bir dokudur. Normalde doğum esnasında mevcuttur ve çocuklarda 5-6 yaşına kadar büyümeye devam eder. Bu dönemde genetik yatkınlık, kirli solunum havasının olduğu ortamlarda yaşamak, alerjik bünye, tekrarlayan üst solunum yolu enfeksiyonlarının olması, sigara dumanına maruziyet, kalabalık ortamda yaşamak gibi çok farklı nedenlere bağlı olarak geniz eti büyüyebilir ve geniz eti büyümesi sonucunda östaki tüpü ve burun fonksiyonları olumsuz olarak etkilenmektedir. Geniz Eti Büyümesi Belirtileri Geniz eti büyümesi olan çocuklarda ağız açık uyuma, tekrarlayan orta kulak iltihapları ve kulak sıvısı olması, tekrarl