Ana içeriğe atla

İri Bademcikler Yorgunluk Sebebi Olabiliyor!

Bademcik Büyümesi


Bademcik büyümesi - Çocuklardaki uyku apnesi sendromlarının çoğu bademcik büyümesi ile ilişkilidir! - Bademcik büyümesinin uzun dönemde kalp ve damar sağlığı üzerine olumsuz etkileri ortaya çıkabiliyor! - Büyük bademcik tedavisi - Büyük bademcik alınmalı mı? - Pediatrik uyku apnesi sendromunda bademcik ve geniz eti ameliyatının tedavi başarısı yüksektir! - Bademcik büyümesinde bitkisel tedavi mümkün müdür? - Büyük bademcik nasıl küçülür bitkisel - Tonsiller hipertrofi

Bademciklerin boyutları arttıkça, boğazımızdaki hava deliği küçülmektedir. Özellikle birbirine temas eden bademcikleri (öpüşen bademcik - kissing tonsils) olan hastalarda, daha belirgin olan sırtüstü uyuyamama, sabah yorgun uyanma, uykuda solunum durması, yemek yerken zorlanma, horlama gibi çeşitli belirtiler ortaya çıkabilmektedir. Bademcik büyümesi, iri bademcik, tonsiller hipertrofi, tonsil hipertrofisi sık olarak birbirinin yerin kullanılan kelimelerdir.

Yukarıdaki fotoğrafta, iri bademcikler ve bademcikler arasında sıkışan küçük dil görülmektedir. Küçük dil üzerindeki yatay çizgiler, kronik horlamaya bağlı ortaya çıkmış vibratuar travmanın izleridir.

Çocuklardaki uyku apnesi sendromlarının çoğu bademcik büyümesi ile ilişkilidir!

Özellikle çocuklarda ve genç erişkinlerde hipertrofik bademcikler tekrarlayan farenjit ve lokal inflamasyondan kaynaklanabilir. Ağız boşluğunun muayenesi, bademciklerin orta hatta birleştiği veya üst üste geldiği zaman, bazen “bademciklerin öpüşmesi” olarak adlandırılan palatin bademciklerin hipertrofisini ortaya çıkarabilir. Çocuklarda obstrüktif uyku apnesi vakalarının çoğu hipertrofik bademcikler ile ilişkilidir.

Bademcik büyümesinin uzun dönemde kalp ve damar sağlığı üzerine olumsuz etkileri ortaya çıkabiliyor!

Tonsil hipertrofisi düşündüren semptomlar arasında küçük çocuklarla beslenme zorluğu, ağız solunumu, gürültülü solunum, yüksek sesli horlama, huzursuz uyku, hipersomnolens, sekonder enürezis, gece terörü, davranış değişiklikleri ve kötü okul performansı sayılabilir. Tonsil hipertrofisi aynı zamanda kronik alveoler hipoventilasyon, pulmoner hipertansiyon, kor pulmonale ve sağ kalp yetmezliği gibi solunum ve kardiyak komplikasyonlara da yol açabilir. Büyük tonsil hipertrofisi, özellikle günlük zayıf bilişsel bozukluğa neden olan obstrüktif uyku bozukluğu olan solunum ile ilişkili olduğunda tonsillektomi gerektirebilir. Performans azalması, disfaji, gelişme geriliği ve kor pulmonale bademcik büyümesine bağlı görülebilmektedir. Yetişkinlerde bademciklerin büyük olması, uyku apnesine ve bununla ilişkili gündüz yorgunluğu, halsizlik, uykuda terleme gibi farklı belirtilere neden olabilir.

Büyük bademcik tedavisi

İri bademcikleri olan ve yukarıda sayılan uyku apnesi ile ilişkili belirtileri yada sık bademcik enfeksiyonu hikayesi olan hastalara bademcik ameliyatı ve bademcik küçültme işlemleri yapılabilmektedir. Yakın zaman önce yayınladığım "Thermal Welding Yöntemi İle Bademcik Ameliyatı" linkinde 4 tane thermal welding kansız bademcik ameliyatı videosu bulabilirsiniz. Sık olarak sorulan "iri bademcik nasıl küçültülür?" sorusunun cevabı olarak radyoferekans, lazer, parsiyel cerrahi, coblation yöntemleri mevcut olsa da; komplikasyon riskinin daha az olduğu ve ameliyat sonrasında hava yolu rahatlamasının daha fazla olduğu mukozal hasarı azaltan tekniklerle yapılan tam bademcik ameliyatı daha sık olarak tercih edilmektedir.

Büyük bademcik alınmalı mı?

Bu konu ile ilgili olarak Amerikan KBB & BBC Akademisi' nin "Clinical Practice Guideline: Tonsillectomy in Children | American ..." isimli bademcik ameliyatı ile ilgili tedavi rehberine de göz atabilirsiniz.Uyku apnesine neden olan bademciklerin alınması önerilmektedir. Her iti bademciğin alınması gerekli değildir ancak; hastada tanıklı uyku apnesi olması ya da yapılan uyku testi (polisomnografi - PSG testi)' nde uyku apnesi sendromu ve sırt üstü yatış pozisyonunda daha belirgin olan apnesi ataklarının mevcut olması, bademcik ameliyatı yapılması açısından öndemli bir göstergedir.

2011 yılında AAO-HNS tarafından geliştirilen çocuklarda tonsillektomi için klinik uygulama kılavuzu, uykuda solunum paterni veya uyku sırasında ventilasyonun yeterliliği gibi uyku bozukluğunun anormallikleri olarak SDB'yi tanımlamaktadır. nefes. SDB, primer horlamadan obstrüktif uyku apnesine (OSA) kadar şiddetli artış gösteren bir spektrumda tıkanma bozukluğunu kapsar. SDB ile ilişkili gündüz semptomları aşırı uykululuk, dikkatsizlik, zayıf konsantrasyon ve hiperaktiviteyi içerebilir. Çocuklarda tonsillektomi ve adenoidektomi ile bu semptomlarda belirgin düzelme olduğu gösterilmiştir.

Pediatrik uyku apnesi sendrmunda bademcik ve geniz eti ameliyatının tedavi başarısı yüksektir!

Pediatrik uykuda solunum bozukluğunun tonsillektomi ve adenoidektomi ile cerrahi tedavisi önerilen ilk basamak tedavisidir. Pediatrik popülasyonda, tonsillektomi ve adenoidektomi ameliyatı ile tedavi edilen hastaların% 82'sinde OSA çözünürlüğü ortaya çıkmaktadır.

Bademcik büyümesinde bitkisel tedavi mümkün müdür?

"Büyük bademcik nasıl küçülür bitkisel" konusu ile ilgili çok fazla soru ve arama trafiği mevcut olduğundan eklemek istedim. Akut bademcik büyümelerinde genellikle enfeksiyon söz konusudur ve hastanın ağız yolu ile doğal bitkisel çayları, prebiyotik ve probiyotik yiyeceklerin, antiseptik özelliği olan bitkisel ürünlerin, dağ balı ve propolisin tüketilmesi faydalı olabilmektedir.

Bununla birlikte genetik yatkınlık ve dış çevresel şartlara bağlı olarak yıllar içerisinde büyümüş olan bademciklerin (kronik enfeksiyon dışındaki nedenlere bağlı ortaya çıkmış olan bademcik büyümelerinin) bitkisel ya da cerrahi dışı tedavisi bilimsel olarak mümkün değildir.

Kaynak linkler >>

Dr. Murat Enöz
KBB & BBC Uzmanı (MD, Otorhinolaryngology, Head and Neck Surgeon - ENT Doctor in Istanbul)

Muayenehane (Private Office):
Adres (Address): İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü (Dilek Patisserie Building), Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul
Randevu Tel (Appointment Phone): 0212 561 00 52
Cep tel (Mobile phone): (+90) 533 6550199
Fax: (+90) 212 542 74 47

 


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İnsan Papilloma Virüsü (HPV), Korunma Yolları, Ağızda Viral Papillom ve Tedavisi

HPV Virüsü ve Korunma Yolları İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​), en çok rahim ağzı kanseri açısından risk oluşturduğu bilinen virüstür. Son yıllarda yeni türleri saptanan bu virüsün ağız içi kanserler arasında bağlantısı gösterilmiştir. Ağız içerisinde görülen ve HPV ilişkili lezyonların çoğu iyi huyludur ve zaman zaman tekrarlama eğilimindedir. Papilloma virüsleri, memelilerde yaygın olarak bulunabilir ve kuşlarda nadiren görülürler. 300' den fazla türü izole edilen ve insanlarda enfeksiyona neden olan papilloma virüsleri, toplu olarak insan papilloma virüs ya da HPV (human papillomavirus​) olarak adlandırılır. HPV virüsleri, kanserojen özelliklerine göre yüksek riskli (HR) ve düşük riskli (LR) tip olmak üzere ikiye ayrılır. HPV virüsleri daha çok deriden deriye temas yolu ile bulaşır. İnsanlarda en sık düşük riskli HPV virüsü enfeksiyonları görülür ve çoğunlukla asemptomatiktir. Papillomavirüs genomu, konakçı hücrenin, histonları ile dekore edilmiş ve paketle

Burun Eti Ameliyatı Fiyatı 2022 (Güncellendi!)

Burun Eti Operasyonu Fiyatı 2022   Burun etleri ve eşsiz görevleri hakkında ... Burun etleri burnumuzun içerisinde dış ortam havasını arıtma, ısıtma, nemlendirme ve basınçlandırma görevlerini yapan eşsiz dokulardır. Her bir burun boşluğunda 3 adet burun eti bulunmaktadır. Belki aklınıza en çok gelen şey " burun etlerinden tamamen kurtulmak, burun etlerini aldırmak mümkün müdür? " sorusu olabilir. Burun etlerinin tamamen alınması eskiden yüzyıllar önce denenmiş ve burun etlerinin insan hayatı için ne kadar önemli olduğu sonrasında anlaşılmıştır. Dış ortam havasından bulunan tüm mikroorganizmalar, allerjenler burun etleri tarafından burun içerisinde yakalanmaktadır. Yaklaşık sosis şeklinde olan alt burun etleri içerisinde birçok damar ağı bulunmaktadır ve sıcaktır. Dış kısmında mukus tabakası bulunur ve burnumuzu hava girdiğinde burun etine çarpan hava yuvarlanma hareketi yaparak burun etini çarpar, içerisinde bulunan bütün partikülleri, yabancı cisimleri, mikroorgan

Rinoplasti Sonrası Buruna Kortizon Enjeksiyonu

Burun Ucuna Kortizon Enjeksiyonu Buruna Kortizon Hangi Durumlarda ve Nasıl Enjekte Edilir? Buruna kortizon iğne, herhangi bir rinoplasti veya revizyon rinoplasti ameliyatı yapan bir cerrahi için önemli bir araç olarak düşünülmelidir. Yukarıdaki hastada, 3. (tersiyer) revizyon burun estetiği ameliyatı yapılan ve ameliyat sonrası ve 3 ay sonraki burun ucu görüntüsü mevcut olan hastada, yandan bakıldığında burun ucundaki "top şeklinde" görünüm ve kortizon enjeksiyonunun gerekli olduğu bölgeler işaretlenmiştir. Kortikosteroidleri, anabolik steroidler ile karıştırmayın! Burun estetiği ve burun ameliyatı dünyasında steroid terimini kullandığımızda, çok spesifik bir steroid türünden bahsediyoruz. “Steroid” kelimesi, vücut geliştiricilerinde artmış kas büyümesi  için kullanılan bir hormondur ve aslında bu vücut kitlesini oluşturmak için kullanılan, anabolik bir steroid adı verilen farklı bir steroid tipini ifade eder. Rinoplasti ve revizyon rinoplasti sonrasında " buru

Geniz Eti Büyümesi, Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi ve Geniz Eti Ameliyatı Videosu

Geniz Eti Ameliyatı ve Geniz Eti Büyümesi Geniz eti ameliyatı genel bakış Geniz eti, burun deliklerinin en arkasındaki bölgede bulunan lenfoid dokudur. Hastalar tarafından ve kulak burun boğaz uzmanı olmayan hekimler tarafından muayene ile görülmesi mümkün değildir. Endoskopik burun içi muayenesi esnasında görülebilir. Yan grafi, manyetik rezonans görüntüleme, tomografi gibi görüntüleme araçları ile de dolaylı olarak değerlendirilebilir. Çocuklarda yapılan bademcik ameliyatlarının tamamında ilave olarak geniz eti ameliyatı da yapılmaktadır. Bunun yanında, geniz eti ameliyatı (adenoidektomi) tek başına ya da kulak tüpü takılması ameliyatları ile birlikte de yapılabilmektedir. Geniz eti ameliyatı tarihçesi 1800' lu yılların sonunda, geniz etinin burunla ilgili şikayetler ve işitme kaybından sorumlu olabileceği, Kopenhag, Danimarka' dan Willhelm Meyer tarafından belirtilmiş ve yine sonrasında geniz eti ameliyatlarına başlanmıştır. En sık yapılan ameliyatlardan

Küçük Dilde Papillom ve İnsan Papilloma Virüsü (HPV) İle İlgili Çok Bilinmeyen Ayrıntılar!

Küçük Dil Üzerinde Siğil  İnsan papilloma virüsü (HPV - human papillomavirus​), genelde cinsel yolla bulaşan ve son yıllarda giderek yayılan ve 300' den fazla farklı alt türü bulunan bir virüstür. Son 10 yıl içerisinde giderek görülme sıklığı artmıştır. Bu virüsün en yaygın görünen alt grupları "siğil" ya da "papillom" olarak adlandırılan lezyonları yaparken; bulunduğu dokuların kanserleşmesine neden olan alt grupları da mevcuttur. Kanserojen özellikteki HPV virüsleri de kendi arasında "yüksek riskli", "olası yüksek riskli" ve "düşük riskli" olarak üç alt gruba ayrılmaktadır (yüksek riskli tipler >> tip 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45), olası yüksek riskli tipler >> tip 26, 53, 66 ve düşük riskli tipler tip >> 6, 11, 40, 42, 43, 44, 54).  Genelde fark edilen lezyonların çoğu iyi huyludur. Son yıllarda, bu virüsün sadece cinsel ilişki yolu ile değil; direk mukozal temas yoluyla da bulaşabildiğinin netlik kazanması

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Yatış Pozisyonu ve Uyku Öncesi Öneriler

​​Rinoplasti Operasyonu Sonrasında Uykuda Hangi Pozisyonda Uyunulmalıdır? ​​ Burun estetiği ameliyatı sonrasında birçok hekim  uyku esnasında genellikle başın yükseltilmesini önermektedir. Bunun dışında ameliyat sonrası özel yüz koruyucu ürünler ve yastıklar da satılmaktadır (yurtdışında satılan açılı uyku yastığı örneği >> Duro-Med Foam Bed Wedge ). Burun estetiği ameliyatı sonrasında vücudun üst kısmı açılı bir şekilde ve sırtüstü pozisyonda yatılırsa (yukarıdaki görselde görüldüğü gibi); yani yaklaşık olarak 30 ile 45 derece arası ve sırt üstü olacak şekilde açılı pozisyonda yatıldığında kafa, kalp hizasına göre daha yukarıda kalmaktadır. Bu şekilde Kafadaki kan basıncı vücudun diğer bölümlerine göre daha düşük hale gelir ve buna bağlı olarak da ameliyat sonrası ödem, morluk, burun kanaması riski azalmaktadır. Bunun dışında yine bu pozisyonda yatmanın diğer bir faydası da yan dönmenin zorlaşması ve buruna travma ve bası riskinin azalmasıdır. Burun estetiği am

Geniz Eti Ameliyatı Fiyatları 2022 (Güncellendi)

Adenoidektomi Operasyonu ve Ücreti Geniz eti ameliyatı, geniz eti büyümesi olan ya da tekrarlayan orta kulak iltihabı, orta kulak sıvısı, sinüzit ataklarının tedavisi amacıyla çocuk hastalarda sık olarak yapılmaktadır. Geniz Eti Büyümesi Geniz Eti Büyümesi - Adenoid Hipertrofisi Geniz Eti Nasıl Büyür? Geniz eti burun boşluğunun en arka tarafında yer alan lenfoid yapıda bir dokudur. Normalde doğum esnasında mevcuttur ve çocuklarda 5-6 yaşına kadar büyümeye devam eder. Bu dönemde genetik yatkınlık, kirli solunum havasının olduğu ortamlarda yaşamak, alerjik bünye, tekrarlayan üst solunum yolu enfeksiyonlarının olması, sigara dumanına maruziyet, kalabalık ortamda yaşamak gibi çok farklı nedenlere bağlı olarak geniz eti büyüyebilir ve geniz eti büyümesi sonucunda östaki tüpü ve burun fonksiyonları olumsuz olarak etkilenmektedir. Geniz Eti Büyümesi Belirtileri Geniz eti büyümesi olan çocuklarda ağız açık uyuma, tekrarlayan orta kulak iltihapları ve kulak sıvısı olması, tekrarl