Ana içeriğe atla

İri Bademcikler Yorgunluk Sebebi Olabiliyor!

Bademcik Büyümesi


Bademcik büyümesi - Çocuklardaki uyku apnesi sendromlarının çoğu bademcik büyümesi ile ilişkilidir! - Bademcik büyümesinin uzun dönemde kalp ve damar sağlığı üzerine olumsuz etkileri ortaya çıkabiliyor! - Büyük bademcik tedavisi - Büyük bademcik alınmalı mı? - Pediatrik uyku apnesi sendromunda bademcik ve geniz eti ameliyatının tedavi başarısı yüksektir! - Bademcik büyümesinde bitkisel tedavi mümkün müdür? - Büyük bademcik nasıl küçülür bitkisel - Tonsiller hipertrofi

Bademciklerin boyutları arttıkça, boğazımızdaki hava deliği küçülmektedir. Özellikle birbirine temas eden bademcikleri (öpüşen bademcik - kissing tonsils) olan hastalarda, daha belirgin olan sırtüstü uyuyamama, sabah yorgun uyanma, uykuda solunum durması, yemek yerken zorlanma, horlama gibi çeşitli belirtiler ortaya çıkabilmektedir. Bademcik büyümesi, iri bademcik, tonsiller hipertrofi, tonsil hipertrofisi sık olarak birbirinin yerin kullanılan kelimelerdir.

Yukarıdaki fotoğrafta, iri bademcikler ve bademcikler arasında sıkışan küçük dil görülmektedir. Küçük dil üzerindeki yatay çizgiler, kronik horlamaya bağlı ortaya çıkmış vibratuar travmanın izleridir.

Çocuklardaki uyku apnesi sendromlarının çoğu bademcik büyümesi ile ilişkilidir!

Özellikle çocuklarda ve genç erişkinlerde hipertrofik bademcikler tekrarlayan farenjit ve lokal inflamasyondan kaynaklanabilir. Ağız boşluğunun muayenesi, bademciklerin orta hatta birleştiği veya üst üste geldiği zaman, bazen “bademciklerin öpüşmesi” olarak adlandırılan palatin bademciklerin hipertrofisini ortaya çıkarabilir. Çocuklarda obstrüktif uyku apnesi vakalarının çoğu hipertrofik bademcikler ile ilişkilidir.

Bademcik büyümesinin uzun dönemde kalp ve damar sağlığı üzerine olumsuz etkileri ortaya çıkabiliyor!

Tonsil hipertrofisi düşündüren semptomlar arasında küçük çocuklarla beslenme zorluğu, ağız solunumu, gürültülü solunum, yüksek sesli horlama, huzursuz uyku, hipersomnolens, sekonder enürezis, gece terörü, davranış değişiklikleri ve kötü okul performansı sayılabilir. Tonsil hipertrofisi aynı zamanda kronik alveoler hipoventilasyon, pulmoner hipertansiyon, kor pulmonale ve sağ kalp yetmezliği gibi solunum ve kardiyak komplikasyonlara da yol açabilir. Büyük tonsil hipertrofisi, özellikle günlük zayıf bilişsel bozukluğa neden olan obstrüktif uyku bozukluğu olan solunum ile ilişkili olduğunda tonsillektomi gerektirebilir. Performans azalması, disfaji, gelişme geriliği ve kor pulmonale bademcik büyümesine bağlı görülebilmektedir. Yetişkinlerde bademciklerin büyük olması, uyku apnesine ve bununla ilişkili gündüz yorgunluğu, halsizlik, uykuda terleme gibi farklı belirtilere neden olabilir.

Büyük bademcik tedavisi

İri bademcikleri olan ve yukarıda sayılan uyku apnesi ile ilişkili belirtileri yada sık bademcik enfeksiyonu hikayesi olan hastalara bademcik ameliyatı ve bademcik küçültme işlemleri yapılabilmektedir. Yakın zaman önce yayınladığım "Thermal Welding Yöntemi İle Bademcik Ameliyatı" linkinde 4 tane thermal welding kansız bademcik ameliyatı videosu bulabilirsiniz. Sık olarak sorulan "iri bademcik nasıl küçültülür?" sorusunun cevabı olarak radyoferekans, lazer, parsiyel cerrahi, coblation yöntemleri mevcut olsa da; komplikasyon riskinin daha az olduğu ve ameliyat sonrasında hava yolu rahatlamasının daha fazla olduğu mukozal hasarı azaltan tekniklerle yapılan tam bademcik ameliyatı daha sık olarak tercih edilmektedir.

Büyük bademcik alınmalı mı?

Bu konu ile ilgili olarak Amerikan KBB & BBC Akademisi' nin "Clinical Practice Guideline: Tonsillectomy in Children | American ..." isimli bademcik ameliyatı ile ilgili tedavi rehberine de göz atabilirsiniz.Uyku apnesine neden olan bademciklerin alınması önerilmektedir. Her iti bademciğin alınması gerekli değildir ancak; hastada tanıklı uyku apnesi olması ya da yapılan uyku testi (polisomnografi - PSG testi)' nde uyku apnesi sendromu ve sırt üstü yatış pozisyonunda daha belirgin olan apnesi ataklarının mevcut olması, bademcik ameliyatı yapılması açısından öndemli bir göstergedir.

2011 yılında AAO-HNS tarafından geliştirilen çocuklarda tonsillektomi için klinik uygulama kılavuzu, uykuda solunum paterni veya uyku sırasında ventilasyonun yeterliliği gibi uyku bozukluğunun anormallikleri olarak SDB'yi tanımlamaktadır. nefes. SDB, primer horlamadan obstrüktif uyku apnesine (OSA) kadar şiddetli artış gösteren bir spektrumda tıkanma bozukluğunu kapsar. SDB ile ilişkili gündüz semptomları aşırı uykululuk, dikkatsizlik, zayıf konsantrasyon ve hiperaktiviteyi içerebilir. Çocuklarda tonsillektomi ve adenoidektomi ile bu semptomlarda belirgin düzelme olduğu gösterilmiştir.

Pediatrik uyku apnesi sendrmunda bademcik ve geniz eti ameliyatının tedavi başarısı yüksektir!

Pediatrik uykuda solunum bozukluğunun tonsillektomi ve adenoidektomi ile cerrahi tedavisi önerilen ilk basamak tedavisidir. Pediatrik popülasyonda, tonsillektomi ve adenoidektomi ameliyatı ile tedavi edilen hastaların% 82'sinde OSA çözünürlüğü ortaya çıkmaktadır.

Bademcik büyümesinde bitkisel tedavi mümkün müdür?

"Büyük bademcik nasıl küçülür bitkisel" konusu ile ilgili çok fazla soru ve arama trafiği mevcut olduğundan eklemek istedim. Akut bademcik büyümelerinde genellikle enfeksiyon söz konusudur ve hastanın ağız yolu ile doğal bitkisel çayları, prebiyotik ve probiyotik yiyeceklerin, antiseptik özelliği olan bitkisel ürünlerin, dağ balı ve propolisin tüketilmesi faydalı olabilmektedir.

Bununla birlikte genetik yatkınlık ve dış çevresel şartlara bağlı olarak yıllar içerisinde büyümüş olan bademciklerin (kronik enfeksiyon dışındaki nedenlere bağlı ortaya çıkmış olan bademcik büyümelerinin) bitkisel ya da cerrahi dışı tedavisi bilimsel olarak mümkün değildir.

Kaynak linkler >>

Dr. Murat Enöz
KBB & BBC Uzmanı (MD, Otorhinolaryngology, Head and Neck Surgeon - ENT Doctor in Istanbul)

Muayenehane (Private Office):
Adres (Address): İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü (Dilek Patisserie Building), Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul
Randevu Tel (Appointment Phone): 0212 561 00 52
Cep tel (Mobile phone): (+90) 533 6550199
Fax: (+90) 212 542 74 47

 


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İnsan Papilloma Virüsü (HPV), Korunma Yolları, Ağızda Viral Papillom ve Tedavisi

İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​) ve genel özellikleri
İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​), en çok rahim ağzı kanseri açısından risk oluşturduğu bilinen virüstür. Son yıllarda yeni türleri saptanan bu virüsün ağız içi kanserler arasında bağlantısı gösterilmiştir. Ağız içerisinde görülen ve HPV ilişkili lezyonların çoğu iyi huyludur ve zaman zaman tekrarlama eğilimindedir. Papilloma virüsleri, memelilerde yaygın olarak bulunabilir ve kuşlarda nadiren görülürler. 300' den fazla türü izole edilen ve insanlarda enfeksiyona neden olan papilloma virüsleri, toplu olarak insan papilloma virüs ya da HPV (human papillomavirus​) olarak adlandırılır. HPV virüsleri, kanserojen özelliklerine göre yüksek riskli (HR) ve düşük riskli (LR) tip olmak üzere ikiye ayrılır.

HPV virüsleri daha çok deriden deriye temas yolu ile bulaşır. İnsanlarda en sık düşük riskli HPV virüsü enfeksiyonları görülür ve çoğunlukla asemptomatiktir. Papillomavirüs genomu, konakçı hücrenin,…

Burun Dolgusu Fiyatları 2019

Dolgu İle Burun Estetiği Fiyatları 2019 Güncellenmiş link >> Burun Dolgusu Fiyatları 2020
Cerrahi olmayan burun estetiği, enjekte edilebilir dolgu maddelerinin, çoğunlukla hiyalüronik asit türevlerinin veya kalsiyum hidroksiapatit içeren ürünlerin kullanılarak, cerrahi bir işlem olmaksızın,  bir kişinin burnunun değiştirip şekillendirdiği bir tıbbi prosedürdür. Ameliyatsız burun estetiği, bir büyütme prosedürüdür, bu yüzden birinin burnunun boyutunu küçültemez; ancak burun daha düz görünmesini sağlayarak burun daha küçük görünmesini sağlayabilir. Prosedür, fonksiyonel kusurları düzeltmek için kullanılmaz. Ameliyatsız burun estetiğinde, burun üzerindeki tümseklik ya da çukurlaşma alanlarının kenarlarının daha az göze çarpar hale getirilebilmesi için enjekte edilebilir dolgu maddeleri kullanır. Ameliyatsız burun estetiği fiyatları kullanılan ürünlerin fiyatına göre değişmektedir. Piyasada kullanılan çok fazla burun dolgusu ürünü bulunmaktadır. En çok kullanılan dolgu malzemesi ola…

Burun Törpüleme Ameliyatı ve Örnek Fotoğraflar

Burun kemeri törpüleme ne demek? Burun kemerinin cerrah bir işlem olarak aşındırılarak hacminin küçültülmesi ya da burun sırtındaki pürüzlü, çıkıntılı alanların düz bir yüzey elde edilmesi amacıyla uzaklaştırılması işlemidir. "Burun kemeri törpüleme", "burun törpületmesi", "burun törpüleme işlemi" aslında aynı işlem için kullanılan kelime gruplarıdır.
Burun kemeri törpüleme işlemi lokal anestezi altında yapılabilir mi?

Burun törpüleme işlemi lokal anestezi altında yapılabilir ancak hasta açısından çok konforlu olmadığı gibi, hekim açısından da törpüleme işleminin yapılmasını zorlaştırabilir. Burun kemiği törpülenirken çıkan az da olsa sesi hasta duyabilir ve bunun yanında burun kemiğinin devamında bulunan kıkırdak dokuları törpü atılan kemik mesafesine getirebilmek için az miktarda kıkırdak doku eksizyonu gerekebilmektedir. Lokal anestezi altında tüm bu işlemleri yapabilmek kolay değildir.
Burun kemeri törpüleme işleminin riskleri nelerdir?
Burun kemeri …

Burun Estetiği Ameliyatı Fiyatları 2017

Rinoplasti Fiyatları 2017
​​Burun estetiği kaç para?Burun düzeltme fiyatları klasik bir ifade ile hastaneye, yapılan işlemlere ve kullanılan malzemelere göre değişmektedir. Burun şeklinin değiştirilmesi ve burun fonksiyonlarının arttırılabilmesi için yapılan işlemler:
burun eti ameliyatı (konka radyofrekansı)burunda kıkırdak eğriliği düzeltilmesi ameliyat (septoplasti, smr, deviasyon ameliyatı)burun ucu estetiği - burun ucu daralatma (tip plasti ya da tip rinoplasti)burun kemeri törpülemeburun kemiklerini daraltma (planlı burun kemiği kırılması - osteotomi)tek başına burun ucu kaldırma (burun dikleştirme) Yukarıda saydığım işlemlerin biri ya da abirkaçı aynı anda yapılabilmektedir. Buun eti ameliyatrı hariç hepsi birden yapıldığında (septorinoplasti ameliyatı) ameliyat süresi kabaca 2 saat iken; tek başına burun ucu kaldırma işlemi yapıldığında süre 20-30 dk arasındadır. Bu nedenle burun dikleştirme fiyatları, burun estetiğinin fiyatlarına göre daha düşüktür. Mail yolu ile sadece &quo…

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Yatış Pozisyonu ve Uyku Öncesi Öneriler

​​Rinoplasti Operasyonu Sonrasında Uykuda Hangi Pozisyonda Uyunulmalıdır? ​​

Burun estetiği ameliyatı sonrasında birçok hekim  uyku esnasında genellikle başın yükseltilmesini önermektedir. Bunun dışında ameliyat sonrası özel yüz koruyucu ürünler ve yastıklar da satılmaktadır (yurtdışında satılan açılı uyku yastığı örneği >> Duro-Med Foam Bed Wedge).

Burun estetiği ameliyatı sonrasında vücudun üst kısmı açılı bir şekilde ve sırtüstü pozisyonda yatılırsa (yukarıdaki görselde görüldüğü gibi); yani yaklaşık olarak 30 ile 45 derece arası ve sırt üstü olacak şekilde açılı pozisyonda yatıldığında kafa, kalp hizasına göre daha yukarıda kalmaktadır. Bu şekilde Kafadaki kan basıncı vücudun diğer bölümlerine göre daha düşük hale gelir ve buna bağlı olarak da ameliyat sonrası ödem, morluk, burun kanaması riski azalmaktadır. Bunun dışında yine bu pozisyonda yatmanın diğer bir faydası da yan dönmenin zorlaşması ve buruna travma ve bası riskinin azalmasıdır.


Burun estetiği ameliyatı sonrası ide…

Estetik Burun Ameliyatlarından Sonra Ödem ve Morluk Gidermede Yardımcı İki Bitkisel Ürün: Enfla-C Tablet ve Arnica Jel

Arnica nedir? 
Arnica, genellikle spor yaralanması ve kazalardan sonra ortaya çıkan morluk, ağrı ve sancıların tedavisinde yardımcı ürün olarak cilt üzerine uygulama şeklinde kullanılan, Avrupa ve ABD'de yetişen bir bitkidir. Ayçiçeği ailesinin bir üyesidir. Aşağıdaki isimlerle de bilinir:
• Arnica Montana • Leopard'ın Bane • Kurt Bane • Dağ Tütün • Dağ Arnica • Dağ Snuff • Wolfbane Arnica ne için kullanılır?
Yüzyıllar boyunca, arnica bitkisi geniş bir yelpazede aşağıdaki hastalık ve durumların tedavisinde yardımcı ürün olarak kullanılmış kullanılmaktadır:
• Ödemin azaltılması • Ağrı azaltma • Kanamayı azaltma • Morluk giderici • Böcek ısırığı • Cilt tahrişleri • Bir operasyon sonrasında daha hızlı iyileşmeyi sağlama • Doğum sırasında kasların daha etkin bir şekilde işlev yapmasına yardımcı ürün • Yol tutması
Arnica bitkisinin yan etkileri nelerdir? Topikal yani lokal cilt üzerine uygulamada bitkisel bir ürün olduğu için alerjik reaksiyonlara neden olabileceği gibi; cilt ta…

Geniz Eti Büyümesi, Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi ve Geniz Eti Ameliyatı Videosu

Geniz Eti Ameliyatı ve Geniz Eti Büyümesi Geniz eti ameliyatı genel bakış
Geniz eti, burun deliklerinin en arkasındaki bölgede bulunan lenfoid dokudur. Hastalar tarafından ve kulak burun boğaz uzmanı olmayan hekimler tarafından muayene ile görülmesi mümkün değildir. Endoskopik burun içi muayenesi esnasında görülebilir. Yan grafi, manyetik rezonans görüntüleme, tomografi gibi görüntüleme araçları ile de dolaylı olarak değerlendirilebilir. Çocuklarda yapılan bademcik ameliyatlarının tamamında ilave olarak geniz eti ameliyatı da yapılmaktadır. Bunun yanında, geniz eti ameliyatı (adenoidektomi) tek başına ya da kulak tüpü takılması ameliyatları ile birlikte de yapılabilmektedir.

Geniz eti ameliyatı tarihçesi
1800' lu yılların sonunda, geniz etinin burunla ilgili şikayetler ve işitme kaybından sorumlu olabileceği, Kopenhag, Danimarka' dan Willhelm Meyer tarafından belirtilmiş ve yine sonrasında geniz eti ameliyatlarına başlanmıştır. En sık yapılan ameliyatlardan olan bademcik ame…

Dr.Murat Enöz - Forum Sayfası

Dr.Murat Enöz' e Forum' da soru sormak için lütfen aşağıdaki linke tıklayınız.


Türkçe Dr.Murat Enöz- Forum Sayfası
Dr. Murat Enöz
KBB & BBC Uzmanı (MD, Otorhinolaryngology, Head and Neck Surgeon - ENT Doctor in Istanbul)

Muayenehane (Private Office): Adres (Address): İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü (Dilek Patisserie Building), Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul Randevu Tel (Appointment Phone): 0212 561 00 52 E-mail:muratenoz@gmail.com ​Cep tel (Mobile phone):(+90) 533 6550199 Fax:(+90) 212 542 74 47

Deviasyon Ameliyatından Sonra Burun Şekli Değişir mi?

Burunda Kıkırdak Eğriliği Ameliyatı Sonrası Burunda Şekil Değişikliği Olur mu? Deviasyon ameliyatları esnasında genelde minimal travmatik tekniklerle, burun içerisindeki eğri kıkırdak alanları alınmaktadır. Kapalı teknikle yapıldığında, nazal septumun destek dokusu olarak görev yapan alanları korunarak, eğri kıkırdak bölgeleri çıkarılır. Burun içerisinden yapılan bu ameliyatta burun şeklinde dışarından görülebilen bir değişiklik olmaz. Ameliyat sonrasında burun içerisine yerleştirilen silikon tapon ya da eriyebilen tamponlara bağlı olarak burun 1 hafta biraz geniş görünebilir. Açık teknik kıkırdak eğriliği ameliyatları yapıldığında (genelde burun septumunun e alt kısmı olan kaudal septum bölümü eğrilikleri ya da burun ucu desteğinin etkilenme riski olan hastalarda tercih edilir), burun ucunda kısa dönemde şişlik uzun dönemde öne ve biraz yukarıya doğru hareket gözlemnlenebilir (zaten işlem aynı zamanda burun ucu kaldırma amacıyla yapılmaktadır!). Deviasyon ameliyatları esnasında, müm…

Bademcik Kanseri (Tonsil Cancer)

Baş-boyun skuamöz hücreli kanseri (HNSCC), dünya çapında altıncı en sık rastlanan malignitedir ve yılda 40.000 yeni vaka bulunmaktadır. Tüm primer HNSCC' lerin orofaringeal karsinomalar üçüncü en yaygın olanı olup, bademcik, orofarinkste en sık rastlanan malignite bölgesi konumundadır.


Bademcik kanseri belirtileri ve bademcik kanseri nasıl anlaşılır?
Bademcik kanseri olan hastalarda bazen hastalık kendini sadece boyun kitlesi ile gösterebilir. Bunun nedeni, bademcik yapsında bulunan kriptalar denilen çukur boşukların derinliklerinde kanserin ortaya çıkabilmesi ve yüzey epitelinin derin epitelyal invazyonları ile ağız içerisinde belirgin kitle formasyonu oluşturmadan boyun lenf düğümlerine sıçrama yapmasıdır.

Skuamöz hücreli bademcik kanserleri, bademciklerin derin bölgelerinde, 1 veya daha fazla bölgede ortaya çıkabilir. İlaveten, hastada herhangi bir belirti vermeksizin ağız boşluğuna doğru şişerek önemli ölçüde büyüyebilir.

Bademcikler lenfoid dokulardır ve zengin lenf damalar …