Ana içeriğe atla

Sıcak Çay İçilmesinin Yemek Borusu Kanseri Riskini Arttırdığı Yeniden Vurgulandı!

Sıcak Çay İçilmesi Yemek Borusu Kanseri Riskini Arttıyor!

Yemek borusu kanseri - Sıcak çay içilmesi - Özofagus tümörü

Uluslararası Kanser Dergisi (International Journal of Cancer)' nde yer alan yeni araştırmalar, çok yüksek sıcaklıklarda çay içmek ve özofagus kanseri gelişme riski arasındaki ilişki bir daha vurgulandı (kaynak link >> Hot tea may raise esophageal cancer risk).

Amerikan Kanser Derneği (American Cancer Society)’ ne göre, 2019’da yaklaşık 17.650 yeni özofagus (yemek borusu) kanseri vakası saptanabilir ve bu durumdan dolayı 16.000’den fazla insan hayatını kaybedecek.

Toplam özofagus kanserli kişilerin yaklaşık yüzde 20' sinin tanıdan sonra 5 yıl yaşayacağını tahmin edilmektedir.

Çok sayıda faktör, bir kişinin yemek borusu kanseri gelişme riskini artırabilir. Bunlar 55 yaşından büyük olmak, erkek olmak, asit reflüsüne sahip olmak veya işlenmiş et ağrılıklı ve meyve / sebzelerden yoksun diyet ile beslenmek, genetik yatkınlık olarak sayılabilir.

Bazı araştırmacılar ayrıca düzenli olarak çok sıcak sıvılar içmenin de özofagus kanseri riskini artırabileceğini vurgulamaktadır. Önceden Kuzey İran bölgesinde yapılan kapsamlı bir çalışmada, sıcak çay (özellikle kaynamakta iken hazırlanan çay) içilmesinin, yemek borusunun alt ucunda kanser gelişimine neden olabileceği ve çay suyu kaynadıktan sonra en az 4 kabaca dk bekletildikten sonra çayın içilmesinin riski düşürebileceği vurgulanmıştı (kaynak makale linki >> Patterns of Food and Nutrient Consumption in Northern Iran, a High-Risk Area for Esophageal Cancer).

Ancak, bu çalışmaların çoğu katılımcılardan ne kadar çay içtiklerini ve hangi sıcaklıkta hatırlamalarını ve tahmin etmelerini istenmektedir.

Böyle bir yaklaşım sonuçları ön yargılı olmuş olabilir. Yani, katılımcılar geçmişe dönük bir şey tahmin etmek zorunda kaldıklarında, hatırlama yanlışlığı cevaplarını etkileyebilir. Bu nedenle, yeni bir çalışma, çay içme sıcaklığını objektif olarak ölçerek, yani bir kişinin hafızasına, duygularına veya görüşlerine bağlı olmayan bir şekilde bunu düzeltmeyi amaçladı.

Amerikan Kanser Derneği' ndeki Kanser Sürveyans Araştırmaları (Surveillance Research Program - National Cancer Institute)'nın stratejik direktörü Dr. Farhad Islami' nin önderlik ettiği araştırmacılar, çay içme alışkanlıklarını geriye dönük olarak değil ileriye dönük olarak incelemek istediler.

Çok sıcak çay yemek borusu kanseri riskini yüzde 90 artırabilir

Dr. Farhad ve meslektaşları tarafından, başlangıçta 40-75 yaşları arasında olan ve “popülasyona dayalı prospektif bir çalışma” olan Golestan Kohort Çalışmasına dahil olan 50.000'den fazla kişi hakkında veri kullanıldı

Araştırmacılar, 2004 ve 2017 yılları arasında katılımcıları ortalama 10.1 yıl boyunca klinik olarak izlediklerinde, 317 kişide özofagus kanseri geliştiğini saptadılar.

Hangi çay "sıcak" olarak kabul edildi?

Araştırmacılar çay sıcaklığını “çok sıcak” olarak ayırdılar - yani 60 ° C'nin üzerinde bir sıcaklık ve “soğuk [veya] ılık” yani 60 ° C' nin altında olan bir sıcaklık. Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa'da çay nadiren 65 santigrat derecenin üzerindeki sıcaklıklarda (149 derece Fahrenhayt) tüketilir - ancak Rusya, İran, Türkiye ve Güney Amerika gibi yerlerde, sıcak veya daha sıcak çay içmek yaygındır.

Aşağıda Usa Today tarafından yayınlanan videoyu izleyebilirsiniz:


Analizlerinde, araştırmacılar ayrıca "dökülen çayın içilmeye daha kısa bir süre verdiğini" - yani, 2 ila 6 dakikalık bir bekleyişin yanı sıra "çok sıcak çay içmeyi tercih ettiklerini" belirlediler.

Genel olarak çalışmada, günde 700 ml "çok sıcak" çay içmenin özofagus kanseri olasılığını, aynı günlük soğuk ya da ılık çay içmeye kıyasla % 90 oranında artırdığı saptandı.

Bu çalışma sonuçları, sıcak içecek içme ile özofagus kanseri riski arasındaki ilişkiyi destekleyen mevcut kanıtları büyük ölçüde güçlendirmektedir .

Yemek borusu kanseri riskini azaltma için sıcak içecekler nasıl içilmeli?

Bu sonuçları her türlü sıcak içilen içeceğe uyarlamak ve içeceklerin tüketilmesinden önce 60 ° C' ye kadar soğumasını beklemek en doğru önlemdir.

Bu çalışma sonucunda vurgulanan ve sıcak çay içmeyi sevenleri üzecek özet "Birçok insan çay, kahve veya diğer sıcak içeceklerden hoşlanır. Ancak, raporumuza göre, çok sıcak çay içmek, yemek borusu kanseri riskini artırabilir ve bu nedenle, sıcak içecekler içmeden önce soğuyuncaya kadar beklenmesi tavsiye edilir".Dr. Murat Enöz
KBB & BBC Uzmanı (MD, Otorhinolaryngology, Head and Neck Surgeon - ENT Doctor in Istanbul)

Muayenehane (Private Office):
Adres (Address): İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü (Dilek Patisserie Building), Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul
Randevu Tel (Appointment Phone): 0212 561 00 52
Cep tel (Mobile phone): (+90) 533 6550199
Fax: (+90) 212 542 74 47

 


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İnsan Papilloma Virüsü (HPV), Korunma Yolları, Ağızda Viral Papillom ve Tedavisi

HPV Virüsü ve Korunma Yolları İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​), en çok rahim ağzı kanseri açısından risk oluşturduğu bilinen virüstür. Son yıllarda yeni türleri saptanan bu virüsün ağız içi kanserler arasında bağlantısı gösterilmiştir. Ağız içerisinde görülen ve HPV ilişkili lezyonların çoğu iyi huyludur ve zaman zaman tekrarlama eğilimindedir. Papilloma virüsleri, memelilerde yaygın olarak bulunabilir ve kuşlarda nadiren görülürler. 300' den fazla türü izole edilen ve insanlarda enfeksiyona neden olan papilloma virüsleri, toplu olarak insan papilloma virüs ya da HPV (human papillomavirus​) olarak adlandırılır. HPV virüsleri, kanserojen özelliklerine göre yüksek riskli (HR) ve düşük riskli (LR) tip olmak üzere ikiye ayrılır. HPV virüsleri daha çok deriden deriye temas yolu ile bulaşır. İnsanlarda en sık düşük riskli HPV virüsü enfeksiyonları görülür ve çoğunlukla asemptomatiktir. Papillomavirüs genomu, konakçı hücrenin, histonları ile dekore edilmiş ve paketle

Burun Eti Ameliyatı Fiyatı 2022 (Güncellendi!)

Burun Eti Operasyonu Fiyatı 2022   Burun etleri ve eşsiz görevleri hakkında ... Burun etleri burnumuzun içerisinde dış ortam havasını arıtma, ısıtma, nemlendirme ve basınçlandırma görevlerini yapan eşsiz dokulardır. Her bir burun boşluğunda 3 adet burun eti bulunmaktadır. Belki aklınıza en çok gelen şey " burun etlerinden tamamen kurtulmak, burun etlerini aldırmak mümkün müdür? " sorusu olabilir. Burun etlerinin tamamen alınması eskiden yüzyıllar önce denenmiş ve burun etlerinin insan hayatı için ne kadar önemli olduğu sonrasında anlaşılmıştır. Dış ortam havasından bulunan tüm mikroorganizmalar, allerjenler burun etleri tarafından burun içerisinde yakalanmaktadır. Yaklaşık sosis şeklinde olan alt burun etleri içerisinde birçok damar ağı bulunmaktadır ve sıcaktır. Dış kısmında mukus tabakası bulunur ve burnumuzu hava girdiğinde burun etine çarpan hava yuvarlanma hareketi yaparak burun etini çarpar, içerisinde bulunan bütün partikülleri, yabancı cisimleri, mikroorgan

Rinoplasti Sonrası Buruna Kortizon Enjeksiyonu

Burun Ucuna Kortizon Enjeksiyonu Buruna Kortizon Hangi Durumlarda ve Nasıl Enjekte Edilir? Buruna kortizon iğne, herhangi bir rinoplasti veya revizyon rinoplasti ameliyatı yapan bir cerrahi için önemli bir araç olarak düşünülmelidir. Yukarıdaki hastada, 3. (tersiyer) revizyon burun estetiği ameliyatı yapılan ve ameliyat sonrası ve 3 ay sonraki burun ucu görüntüsü mevcut olan hastada, yandan bakıldığında burun ucundaki "top şeklinde" görünüm ve kortizon enjeksiyonunun gerekli olduğu bölgeler işaretlenmiştir. Kortikosteroidleri, anabolik steroidler ile karıştırmayın! Burun estetiği ve burun ameliyatı dünyasında steroid terimini kullandığımızda, çok spesifik bir steroid türünden bahsediyoruz. “Steroid” kelimesi, vücut geliştiricilerinde artmış kas büyümesi  için kullanılan bir hormondur ve aslında bu vücut kitlesini oluşturmak için kullanılan, anabolik bir steroid adı verilen farklı bir steroid tipini ifade eder. Rinoplasti ve revizyon rinoplasti sonrasında " buru

Geniz Eti Büyümesi, Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi ve Geniz Eti Ameliyatı Videosu

Geniz Eti Ameliyatı ve Geniz Eti Büyümesi Geniz eti ameliyatı genel bakış Geniz eti, burun deliklerinin en arkasındaki bölgede bulunan lenfoid dokudur. Hastalar tarafından ve kulak burun boğaz uzmanı olmayan hekimler tarafından muayene ile görülmesi mümkün değildir. Endoskopik burun içi muayenesi esnasında görülebilir. Yan grafi, manyetik rezonans görüntüleme, tomografi gibi görüntüleme araçları ile de dolaylı olarak değerlendirilebilir. Çocuklarda yapılan bademcik ameliyatlarının tamamında ilave olarak geniz eti ameliyatı da yapılmaktadır. Bunun yanında, geniz eti ameliyatı (adenoidektomi) tek başına ya da kulak tüpü takılması ameliyatları ile birlikte de yapılabilmektedir. Geniz eti ameliyatı tarihçesi 1800' lu yılların sonunda, geniz etinin burunla ilgili şikayetler ve işitme kaybından sorumlu olabileceği, Kopenhag, Danimarka' dan Willhelm Meyer tarafından belirtilmiş ve yine sonrasında geniz eti ameliyatlarına başlanmıştır. En sık yapılan ameliyatlardan

Küçük Dilde Papillom ve İnsan Papilloma Virüsü (HPV) İle İlgili Çok Bilinmeyen Ayrıntılar!

Küçük Dil Üzerinde Siğil  İnsan papilloma virüsü (HPV - human papillomavirus​), genelde cinsel yolla bulaşan ve son yıllarda giderek yayılan ve 300' den fazla farklı alt türü bulunan bir virüstür. Son 10 yıl içerisinde giderek görülme sıklığı artmıştır. Bu virüsün en yaygın görünen alt grupları "siğil" ya da "papillom" olarak adlandırılan lezyonları yaparken; bulunduğu dokuların kanserleşmesine neden olan alt grupları da mevcuttur. Kanserojen özellikteki HPV virüsleri de kendi arasında "yüksek riskli", "olası yüksek riskli" ve "düşük riskli" olarak üç alt gruba ayrılmaktadır (yüksek riskli tipler >> tip 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45), olası yüksek riskli tipler >> tip 26, 53, 66 ve düşük riskli tipler tip >> 6, 11, 40, 42, 43, 44, 54).  Genelde fark edilen lezyonların çoğu iyi huyludur. Son yıllarda, bu virüsün sadece cinsel ilişki yolu ile değil; direk mukozal temas yoluyla da bulaşabildiğinin netlik kazanması

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Yatış Pozisyonu ve Uyku Öncesi Öneriler

​​Rinoplasti Operasyonu Sonrasında Uykuda Hangi Pozisyonda Uyunulmalıdır? ​​ Burun estetiği ameliyatı sonrasında birçok hekim  uyku esnasında genellikle başın yükseltilmesini önermektedir. Bunun dışında ameliyat sonrası özel yüz koruyucu ürünler ve yastıklar da satılmaktadır (yurtdışında satılan açılı uyku yastığı örneği >> Duro-Med Foam Bed Wedge ). Burun estetiği ameliyatı sonrasında vücudun üst kısmı açılı bir şekilde ve sırtüstü pozisyonda yatılırsa (yukarıdaki görselde görüldüğü gibi); yani yaklaşık olarak 30 ile 45 derece arası ve sırt üstü olacak şekilde açılı pozisyonda yatıldığında kafa, kalp hizasına göre daha yukarıda kalmaktadır. Bu şekilde Kafadaki kan basıncı vücudun diğer bölümlerine göre daha düşük hale gelir ve buna bağlı olarak da ameliyat sonrası ödem, morluk, burun kanaması riski azalmaktadır. Bunun dışında yine bu pozisyonda yatmanın diğer bir faydası da yan dönmenin zorlaşması ve buruna travma ve bası riskinin azalmasıdır. Burun estetiği am

Geniz Eti Ameliyatı Fiyatları 2022 (Güncellendi)

Adenoidektomi Operasyonu ve Ücreti Geniz eti ameliyatı, geniz eti büyümesi olan ya da tekrarlayan orta kulak iltihabı, orta kulak sıvısı, sinüzit ataklarının tedavisi amacıyla çocuk hastalarda sık olarak yapılmaktadır. Geniz Eti Büyümesi Geniz Eti Büyümesi - Adenoid Hipertrofisi Geniz Eti Nasıl Büyür? Geniz eti burun boşluğunun en arka tarafında yer alan lenfoid yapıda bir dokudur. Normalde doğum esnasında mevcuttur ve çocuklarda 5-6 yaşına kadar büyümeye devam eder. Bu dönemde genetik yatkınlık, kirli solunum havasının olduğu ortamlarda yaşamak, alerjik bünye, tekrarlayan üst solunum yolu enfeksiyonlarının olması, sigara dumanına maruziyet, kalabalık ortamda yaşamak gibi çok farklı nedenlere bağlı olarak geniz eti büyüyebilir ve geniz eti büyümesi sonucunda östaki tüpü ve burun fonksiyonları olumsuz olarak etkilenmektedir. Geniz Eti Büyümesi Belirtileri Geniz eti büyümesi olan çocuklarda ağız açık uyuma, tekrarlayan orta kulak iltihapları ve kulak sıvısı olması, tekrarl