Ana içeriğe atla

Dikiş Atılarak Yapılan Dil Bağı Çıkarılması Sonrası Konuşma ve Dil Sonuçları Daha Yüksek!

Dil Bağı (Ankiloglossi - Lingual Frenulum) ve Konuşma Bozukluğu

Ankiloglossi veya dil bağı, çeşitli fonksiyonel sınırlamalar ile sonuçlanan sınırlı dil hareketliliğine neden olabilen kısalmış bir dil frenulumuyla karakterize doğuştan bir anomalidir. Ankiloglossi tipik olarak, frenulumun yeninden yapılandırılması (frenuloplasti) ya da kesilmesi (frenotomi / frenulektomi) cerrahi işlemleri ile tedavi edilir. Bununla birlikte, ankiloglossi tedavisi yönetimi konusunda kabul edilmiş bir kural yoktur. Önceki, ankiloglossi ve konuşma bozukluğu arasındaki ilişkiyi inceleyen çalışmalar çelişkili sonuçlar bildirmektedir (dil bağlarının sınıflandırılması ve kısıtlanma miktarları günümüzde daha net ortaya konulmuş durumda ve hangi dil bağının konuşma bozukluğu yapacağı konusunda daha objektif yorumlar yapılabiliyor artık). Frenulektomi yapılan dil bağı olan hastalar üzerinde yapılan konuşma ve dil sonuçlarının incelendiği "Speech and Language Outcomes in Patients with Ankyloglossia Undergoing Frenulectomy: A Retrospective Pilot Study" isimli bilimsel çalışmada, dil bağı çıkarılması işlemi yapılan ve yara yeri karşılıklı dikişle kapatılan hastalarda, işlem sonrasındaki konuşma ve dil skorlarının daha yüksek olduğu vurgulandı. Bu çalışmada, frenulektominin başarısına katkıda bulunan faktörler net olarak vurgulanmış.

Dil bağı çıkarılması (lingual frenulektomi) - Dil bağı konuşma bozukluğu yapar mı? - Dil bağı ameliyatı sonrası dikiş tekniği - Dil bağı uzatma dikişi - Dil bağı ameliyatı nasıl yapılır? - Dil bağı çıkarılması operasyonu öncesi ve sonrası
Yukarıdaki fotoğrafta:

- dil bağı muayenesi ve  kalın tip 3 ön dil bağı
- lokal anestezi altında yapılan dil bağı çıkarılması (lingual frenulektomi) sonrasında dil bağının çıkarılan parçası ve dil altındaki elmas şeklindeki yara yeri
-  dikey düzlemde atılan dikişlerden sonra dil ucundaki incelme ve ağız tabanından daha fazla yukarıya doğru kalkabildiği görülmektedir.

Ülkemizde "dil bağı - ankiloglossia, konuşma bozukluğu yapar mı?" sorununa cevap olarak eski ve basit bir bilgi olarak "genelde dil bağı konuşma bozukluğu yapmaz" şeklinde cevaplanabiliyor. Bu konuda anatomik dil bağı sınıflandırılması ve fonksiyonel dil bağı sınıflandırılmasına göre konuşulması ve özellikle "serbest dil alanı 16 mm den daha az olan", Tip 1 ve Tip 2 ön dil bağlarında ve Ferrés-Amat Fonksiyonel Dil Bağı Sınıflandırılması' na göre özellikle Grade 3 ve 4 olan hastalarda, dil bağına bağlı olarak konuşma bozukluğu olma ihtimali yüksektir. Dil bağı dil ucuna ne kadar yakınsa ya da ağız tabanına ne kadar sıkı bağlıysa hastalarda konuşma esnasında netlik bozulması, bazı sert ünsüz harfleri söyleyememe ya da konuşurken tökezleme gibi belirtilerin ortaya çıkma ihtimali o kadar fazladır.

Dil bağı çıkarılması (lingual frenulektomi) - Dil bağı konuşma bozukluğu yapar mı? - Dil bağı ameliyatı sonrası dikiş tekniği - Dil bağı uzatma dikişi - Dil bağı ameliyatı nasıl yapılır? - Dil bağı çıkarılması operasyonu öncesi ve sonrası

Ankiloglossi , dil hareketliliğini kısıtlayabilen ve beslenme ve konuşma zorlukları gibi çocuklar arasında kısıtlamalara neden olabilen yaygın bir doğumsal anomalidir. Birçok uzman operasyon kolaylığı ve düşük komplikasyon oranları nedeniyle cerrahi müdahale önermektedir. Bununla birlikte, ankiloglossi tedavisine ilişkin evrensel olarak kabul edilmiş bir kılavuz yoktur. Yakın zamanda yayınlanan bazı çalışmalarda çocuklarda frenulektomi sonrası emzirmenin geliştiği vurgulanmıştır. Lingual frenulumun cerrahi olarak serbestleştirilmesi, doğumdan erişkinliğe kadar giderek artan bir şekilde yaygın bir prosedür haline gelmiştir. Şaşırtıcı bir şekilde, yerinde dil bağının ayrıntılı anatomisi hiç tanımlanmamıştır ve frenulum morfolojisindeki bireysel değişkenlik için anatomik bir temel önerilmemiştir. Lingual frenulum, sıklıkla bağ dokusu “kord” veya “submukozal band” olarak tanımlanmktadır, ancak bu anatomik yapıyı destekleyecek yeterli kanıt yoktur.

Dil Bağı Çıkarılması (Lingual Frenektomi) Ameliyatı


Aslında bu çalışma sonucunu birçok hastada görmüştüm. Basit bir mantıkla dil ucu ile dil bağı başlama noktası arasındaki mesafe ne kadar fazlaysa, kullanılabilir dil alanı o kadar fazladır ve hastalarda dil kısıtlanması da o kadar az olmaktadır!". Burada hastalara eski kaynaklarda dil bağı uzatma dikişi" olarak yazılmış olan ve elmas şeklindeki dil bağı kesi alanında bulunan her iki yatay köşenin karşılıklı bir araya getirilerek dikilmesi, yara yerinin dikey düzlemde kapanması olasılığını arttırarak, dil ucunun sivrileşmesini, kullanılabilir serbest dil alanının artmasını ve fonksiyonel kısıtlılığın azalmasını sağlamaktadır. Bebeklerde önerilen dil bağı masajı ve erişkin hastalarda önerilen dil bağı egzersizlerinde de aynı mantıkla orta hat geriminin düzenli olarak yapılması yara yerinin dikey düzlemde iyileşmesi olasılığını arttırmaktadır.

Ülkemizde dil bağı tanısı, tedavisi ile ilgili bilinen ve vurgulanan bilgilerin çoğu maalesef güncel yayınlardakilerden biraz farklı.

Thermal Welding Cihazı İle Dil Bağı Çıkarılması (Lingual Frenektomi) Operasyonu

Dil Bağı Çıkarılması (Lingual Frenektomi) Öncesi, Hemen Sonrası, 1 Hafta ve 1 Ay Sonrası
Dr. Murat Enöz, Kulak Burun Bogaz Hastalıkları & Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı

Muayenehane:
Adres: İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü, Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul
Randevu Tel: 0212 561 00 52
Cep tel: 0533 6550199
Fax: (0212) 542 74 47
  
Murat Enoz, MD, Otorhinolaryngology, Head and Neck Surgeon - ENT Doctor in Istanbul

Private Office:
Address: İncirli Cad. No:41, Kat:4 (Dilek Patisserie Building), Postal code: 34147, Bakırköy - İstanbul
Appointment Phone: (+90) 212 561 00 52 
Cell phone: (+90) 533 655 01 99
Fax: (+90) 212 542 74 47

 


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İnsan Papilloma Virüsü (HPV), Korunma Yolları, Ağızda Viral Papillom ve Tedavisi

İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​) ve genel özellikleri
İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​), en çok rahim ağzı kanseri açısından risk oluşturduğu bilinen virüstür. Son yıllarda yeni türleri saptanan bu virüsün ağız içi kanserler arasında bağlantısı gösterilmiştir. Ağız içerisinde görülen ve HPV ilişkili lezyonların çoğu iyi huyludur ve zaman zaman tekrarlama eğilimindedir. Papilloma virüsleri, memelilerde yaygın olarak bulunabilir ve kuşlarda nadiren görülürler. 300' den fazla türü izole edilen ve insanlarda enfeksiyona neden olan papilloma virüsleri, toplu olarak insan papilloma virüs ya da HPV (human papillomavirus​) olarak adlandırılır. HPV virüsleri, kanserojen özelliklerine göre yüksek riskli (HR) ve düşük riskli (LR) tip olmak üzere ikiye ayrılır.

HPV virüsleri daha çok deriden deriye temas yolu ile bulaşır. İnsanlarda en sık düşük riskli HPV virüsü enfeksiyonları görülür ve çoğunlukla asemptomatiktir. Papillomavirüs genomu, konakçı hücrenin,…

Burun Dolgusu Fiyatları 2019

Dolgu İle Burun Estetiği Fiyatları 2019Cerrahi olmayan burun estetiği, enjekte edilebilir dolgu maddelerinin, çoğunlukla hiyalüronik asit türevlerinin veya kalsiyum hidroksiapatit içeren ürünlerin kullanılarak, cerrahi bir işlem olmaksızın,  bir kişinin burnunun değiştirip şekillendirdiği bir tıbbi prosedürdür. Ameliyatsız burun estetiği, bir büyütme prosedürüdür, bu yüzden birinin burnunun boyutunu küçültemez; ancak burun daha düz görünmesini sağlayarak burun daha küçük görünmesini sağlayabilir. Prosedür, fonksiyonel kusurları düzeltmek için kullanılmaz. Ameliyatsız burun estetiğinde, burun üzerindeki tümseklik ya da çukurlaşma alanlarının kenarlarının daha az göze çarpar hale getirilebilmesi için enjekte edilebilir dolgu maddeleri kullanır. Ameliyatsız burun estetiği fiyatları kullanılan ürünlerin fiyatına göre değişmektedir. Piyasada kullanılan çok fazla burun dolgusu ürünü bulunmaktadır. En çok kullanılan dolgu malzemesi olan hyaluronic acid dolgu fiyatları arasında bile çok cidd…

Burun Törpüleme Ameliyatı ve Örnek Fotoğraflar

Burun kemeri törpüleme ne demek? Burun kemerinin cerrah bir işlem olarak aşındırılarak hacminin küçültülmesi ya da burun sırtındaki pürüzlü, çıkıntılı alanların düz bir yüzey elde edilmesi amacıyla uzaklaştırılması işlemidir. "Burun kemeri törpüleme", "burun törpületmesi", "burun törpüleme işlemi" aslında aynı işlem için kullanılan kelime gruplarıdır.
Burun kemeri törpüleme işlemi lokal anestezi altında yapılabilir mi?

Burun törpüleme işlemi lokal anestezi altında yapılabilir ancak hasta açısından çok konforlu olmadığı gibi, hekim açısından da törpüleme işleminin yapılmasını zorlaştırabilir. Burun kemiği törpülenirken çıkan az da olsa sesi hasta duyabilir ve bunun yanında burun kemiğinin devamında bulunan kıkırdak dokuları törpü atılan kemik mesafesine getirebilmek için az miktarda kıkırdak doku eksizyonu gerekebilmektedir. Lokal anestezi altında tüm bu işlemleri yapabilmek kolay değildir.
Burun kemeri törpüleme işleminin riskleri nelerdir?
Burun kemeri …

Burun Estetiği Ameliyatı Fiyatları 2017

Rinoplasti Fiyatları 2017
​​Burun estetiği kaç para?Burun düzeltme fiyatları klasik bir ifade ile hastaneye, yapılan işlemlere ve kullanılan malzemelere göre değişmektedir. Burun şeklinin değiştirilmesi ve burun fonksiyonlarının arttırılabilmesi için yapılan işlemler:
burun eti ameliyatı (konka radyofrekansı)burunda kıkırdak eğriliği düzeltilmesi ameliyat (septoplasti, smr, deviasyon ameliyatı)burun ucu estetiği - burun ucu daralatma (tip plasti ya da tip rinoplasti)burun kemeri törpülemeburun kemiklerini daraltma (planlı burun kemiği kırılması - osteotomi)tek başına burun ucu kaldırma (burun dikleştirme) Yukarıda saydığım işlemlerin biri ya da abirkaçı aynı anda yapılabilmektedir. Buun eti ameliyatrı hariç hepsi birden yapıldığında (septorinoplasti ameliyatı) ameliyat süresi kabaca 2 saat iken; tek başına burun ucu kaldırma işlemi yapıldığında süre 20-30 dk arasındadır. Bu nedenle burun dikleştirme fiyatları, burun estetiğinin fiyatlarına göre daha düşüktür. Mail yolu ile sadece &quo…

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Yatış Pozisyonu ve Uyku Öncesi Öneriler

​​Rinoplasti Operasyonu Sonrasında Uykuda Hangi Pozisyonda Uyunulmalıdır? ​​

Burun estetiği ameliyatı sonrasında birçok hekim  uyku esnasında genellikle başın yükseltilmesini önermektedir. Bunun dışında ameliyat sonrası özel yüz koruyucu ürünler ve yastıklar da satılmaktadır (yurtdışında satılan açılı uyku yastığı örneği >> Duro-Med Foam Bed Wedge).

Burun estetiği ameliyatı sonrasında vücudun üst kısmı açılı bir şekilde ve sırtüstü pozisyonda yatılırsa (yukarıdaki görselde görüldüğü gibi); yani yaklaşık olarak 30 ile 45 derece arası ve sırt üstü olacak şekilde açılı pozisyonda yatıldığında kafa, kalp hizasına göre daha yukarıda kalmaktadır. Bu şekilde Kafadaki kan basıncı vücudun diğer bölümlerine göre daha düşük hale gelir ve buna bağlı olarak da ameliyat sonrası ödem, morluk, burun kanaması riski azalmaktadır. Bunun dışında yine bu pozisyonda yatmanın diğer bir faydası da yan dönmenin zorlaşması ve buruna travma ve bası riskinin azalmasıdır.


Burun estetiği ameliyatı sonrası idea…

Estetik Burun Ameliyatlarından Sonra Ödem ve Morluk Gidermede Yardımcı İki Bitkisel Ürün: Enfla-C Tablet ve Arnica Jel

Arnica nedir?

Arnica, genellikle spor yaralanması ve kazalardan sonra ortaya çıkan morluk, ağrı ve sancıların tedavisinde yardımcı ürün olarak cilt üzerine uygulama şeklinde kullanılan, Avrupa ve ABD'de yetişen bir bitkidir. Ayçiçeği ailesinin bir üyesidir. Aşağıdaki isimlerle de bilinir:
• Arnica Montana • Leopard'ın Bane • Kurt Bane • Dağ Tütün • Dağ Arnica • Dağ Snuff • Wolfbane Arnica ne için kullanılır?
Yüzyıllar boyunca, arnica bitkisi geniş bir yelpazede aşağıdaki hastalık ve durumların tedavisinde yardımcı ürün olarak kullanılmış kullanılmaktadır:
• Ödemin azaltılması • Ağrı azaltma • Kanamayı azaltma • Morluk giderici • Böcek ısırığı • Cilt tahrişleri • Bir operasyon sonrasında daha hızlı iyileşmeyi sağlama • Doğum sırasında kasların daha etkin bir şekilde işlev yapmasına yardımcı ürün • Yol tutması
Arnica bitkisinin yan etkileri nelerdir? Topikal yani lokal cilt üzerine uygulamada bitkisel bir ürün olduğu için alerjik reaksiyonlara neden olabileceği gibi; cilt ta…

Geniz Eti Büyümesi, Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi ve Geniz Eti Ameliyatı Videosu

Geniz Eti Ameliyatı ve Geniz Eti Büyümesi Geniz eti ameliyatı genel bakış
Geniz eti, burun deliklerinin en arkasındaki bölgede bulunan lenfoid dokudur. Hastalar tarafından ve kulak burun boğaz uzmanı olmayan hekimler tarafından muayene ile görülmesi mümkün değildir. Endoskopik burun içi muayenesi esnasında görülebilir. Yan grafi, manyetik rezonans görüntüleme, tomografi gibi görüntüleme araçları ile de dolaylı olarak değerlendirilebilir. Çocuklarda yapılan bademcik ameliyatlarının tamamında ilave olarak geniz eti ameliyatı da yapılmaktadır. Bunun yanında, geniz eti ameliyatı (adenoidektomi) tek başına ya da kulak tüpü takılması ameliyatları ile birlikte de yapılabilmektedir.

Geniz eti ameliyatı tarihçesi
1800' lu yılların sonunda, geniz etinin burunla ilgili şikayetler ve işitme kaybından sorumlu olabileceği, Kopenhag, Danimarka' dan Willhelm Meyer tarafından belirtilmiş ve yine sonrasında geniz eti ameliyatlarına başlanmıştır. En sık yapılan ameliyatlardan olan bademcik ame…

Deviasyon Ameliyatından Sonra Burun Şekli Değişir mi?

Burunda Kıkırdak Eğriliği Ameliyatı Sonrası Burunda Şekil Değişikliği Olur mu? Deviasyon ameliyatları esnasında genelde minimal travmatik tekniklerle, burun içerisindeki eğri kıkırdak alanları alınmaktadır. Kapalı teknikle yapıldığında, nazal septumun destek dokusu olarak görev yapan alanları korunarak, eğri kıkırdak bölgeleri çıkarılır. Burun içerisinden yapılan bu ameliyatta burun şeklinde dışarından görülebilen bir değişiklik olmaz. Ameliyat sonrasında burun içerisine yerleştirilen silikon tapon ya da eriyebilen tamponlara bağlı olarak burun 1 hafta biraz geniş görünebilir. Açık teknik kıkırdak eğriliği ameliyatları yapıldığında (genelde burun septumunun e alt kısmı olan kaudal septum bölümü eğrilikleri ya da burun ucu desteğinin etkilenme riski olan hastalarda tercih edilir), burun ucunda kısa dönemde şişlik uzun dönemde öne ve biraz yukarıya doğru hareket gözlemnlenebilir (zaten işlem aynı zamanda burun ucu kaldırma amacıyla yapılmaktadır!). Deviasyon ameliyatları esnasında, müm…

Bademcik Kanseri (Tonsil Cancer)

Baş-boyun skuamöz hücreli kanseri (HNSCC), dünya çapında altıncı en sık rastlanan malignitedir ve yılda 40.000 yeni vaka bulunmaktadır. Tüm primer HNSCC' lerin orofaringeal karsinomalar üçüncü en yaygın olanı olup, bademcik, orofarinkste en sık rastlanan malignite bölgesi konumundadır.


Bademcik kanseri belirtileri ve bademcik kanseri nasıl anlaşılır?
Bademcik kanseri olan hastalarda bazen hastalık kendini sadece boyun kitlesi ile gösterebilir. Bunun nedeni, bademcik yapsında bulunan kriptalar denilen çukur boşukların derinliklerinde kanserin ortaya çıkabilmesi ve yüzey epitelinin derin epitelyal invazyonları ile ağız içerisinde belirgin kitle formasyonu oluşturmadan boyun lenf düğümlerine sıçrama yapmasıdır.

Skuamöz hücreli bademcik kanserleri, bademciklerin derin bölgelerinde, 1 veya daha fazla bölgede ortaya çıkabilir. İlaveten, hastada herhangi bir belirti vermeksizin ağız boşluğuna doğru şişerek önemli ölçüde büyüyebilir.

Bademcikler lenfoid dokulardır ve zengin lenf damalar …

Dr.Murat Enöz - Forum Sayfası

Dr.Murat Enöz' e Forum' da soru sormak için lütfen aşağıdaki linke tıklayınız.

Dr.Murat Enöz- Forum Sayfası
Dr. Murat Enöz
KBB & BBC Uzmanı (MD, Otorhinolaryngology, Head and Neck Surgeon - ENT Doctor in Istanbul)

Muayenehane (Private Office): Adres (Address): İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü (Dilek Patisserie Building), Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul Randevu Tel (Appointment Phone): 0212 561 00 52 E-mail:muratenoz@gmail.com ​Cep tel (Mobile phone):(+90) 533 6550199 Fax:(+90) 212 542 74 47