Ana içeriğe atla

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) "hearWHO Uygulaması" nı Başlattı

Dünya Sağlık Örgütü (WHO)  Mobil ve Web Tabanlı Bir Yazılım Uygulaması Olan "hearWHO" 'yu Geliştirdi!

hearWHO Uygulaması - 'İşitme Durumunuzu Kontrol Edin (Check Your Hearing!) - İşitme Kaybı Taraması

Dünya İşitme Günü her yıl 3 Mart'ta düzenlenmektedir. 2019 teması 'İşitme Durumunuzu Kontrol Edin (Check Your Hearing!)' oldu. Bu yılki temayla devam etmek için, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) İşitme kontrollerini kolaylaştırmak amacıyla (işitme taraması için ), mobil ve web tabanlı bir yazılım uygulaması geliştirmiştir.. Uygulamanın amacı özellikle düşük kaynak ayarlarında işitme kontrollerini kolaylaştırmaktır. hearWHO, 18 yaş ve üstü insanlar tarafından kullanılmak üzere tasarlanmış yani çocuklarda kullanılamaz.

Etkili rehabilitasyon için işitme kaybının erken tespiti çok önemlidir. İşitme kaybının mümkün olduğu kadar erken fark edilmesini sağlamak için, tüm insanlar, özellikle de işitme kaybı riski yüksek olan kişilerde işitmelerini zaman zaman kontrol etmelidir. Sık sık yüksek sesle müzik dinleyen, gürültülü yerlerde çalışan, işitmeye zararlı ilaçlar kullanan ya da 60 yaşın üzerindeki insanları içerir.

Bu kategoriye girenler:
 • Sık sık yüksek sesli müzik dinleyen insanlar
 • Gürültülü yerlerde çalışanlar
 • İşitmeye zararlı ilaçlar kullananlar
 • 60 yaş üstü olanlar

hearWHO Uygulaması' nın Geliştirilmesinin Amacı

"HearWHO uygulaması", onaylanmış gürültü seviyesi teknolojisine dayanmaktadır. Bu uygulama işitme durumunu kontrol etmek ve zaman içinde izlemek için genel bir işitme ekranına genel erişim sağlar. Kullanımı kolay uygulama, kullanıcıların sonuçlarını açıkça görüntüler ve zaman içindeki işitme durumlarının kişiselleştirilmiş bir kaydını tutar. Sınava düzenli olarak girmek için hatırlatmalar kullanıcılar tarafından ayarlanabilir. Bu uygulama, işitme taramasını kolaylaştırmak amacıyla sağlık çalışanları yanında bireyler tarafından da kullanılabilir. Uygulamaya, özellikle işitme kaybı riski yüksek olanlara tavsiye edilir. Düzenli işitme kontrolleri, işitme kaybının mümkün olduğunca erken tanımlanmasını ve giderilmesini sağlar.

Daha fazla bilgi için Dünya Sağlık Örgütü' nün web sitesini inceleyebilirsiniz: https://www.who.int/deafness/hearWHO/en/

İşitme kontrolleri ve hearWHO uygulaması hakkında sıkça sorulan sorular

İşitme duyumu neden kontrol etmeliyim?

İşitme kaybı olan birçok kişi bunun farkında değildir. Düzenli işitme kontrolleri, işitme kaybının mümkün olduğunca erken tanımlanmasını sağlayabilir, böylece harekete geçebilir ve çevrenizdeki seslerin keyfini çıkarmaya devam edebilirsiniz.

Kimler işitme kaybı riski altındadır?

Herhangi biri işitme kaybı riski altında olsa da, işitme kaybının şu kişilerde meydana gelmesi daha muhtemeldir: 60 yaşın üzerinde olanlar, sık sık yüksek sesle müzik dinleyenler, gürültülü ortamlarda çalışanlar, kulağa zarar verebilecek ilaçları (ototoksik ilaçlar) kullanmak zorunda olanlar

Test bana profesyonel danışmanlık almamı söyledi, ama iyi duyabiliyorum. Bunun anlamı nedir?

İşitme kaybı, işitme yeteneğinde azalma anlamına gelir. Farklı işitme kaybı dereceleri vardır:

Hafif: gürültülü yerlerde yumuşak konuşma veya konuşmayı anlamada bazı zorluklar
Orta: Düzenli konuşmalar duymakta zorluk
Şiddetli: yüksek sesler dışındaki herkesi duymakta zorluk
Derin (ileri dereceli): yüksek sesleri bile duyamama

İşitme kaybı hayatımı nasıl etkiler?

Eğer işitme kaybı ele alınmazsa, insanları farklı şekillerde etkileyebilir: çocuklar öğrenme güçlüğü çekebilir; Yetişkinler işte performansta zorluklar yaşayabilir ve yaşlı insanlar izolasyon ve tedirginlik yaşayabilir. Genel olarak, eğer ele alınmazsa, işitme kaybı konuşmaları anlamanızı ve sosyal olarak tam anlamıyla meşgul olmanızı zorlaştırabilir.

Müzik dinlemek kulaklarımı etkileyebilir mi?

Uzun süre boyunca yüksek sesle müzik dinlemek kulaklarınızdaki duyu hücrelerine zarar vermektedir. İlk başta sesleri az duyma (boğuk ses) veya kulakta çınlama hissi (tinnitus) şeklinde görülen geçici bir işitme kaybı yaşayabilirsiniz. Zamanla, geri dönüşü olmayan işitme kaybı ve kulak çınlaması ile kalıcı hasara neden olur.

Kulaklarım için nasıl bir bakım gerekir?

Kulağınıza kulak bakımı yapabilirsiniz:
 • Kulağınıza asla bir nesne sokmadığınızdan emin olmak (bir pamuklu çubuk bile değil)
 • Ses seviyesini düşük tutmak ve dinlemek için harcanan zamanı sınırlamak (müzikçalar ciazlarda ses kadranının %60' ını geçmemesi gerektiği ve kulaklıkla dinlenildiğinde 60 dk' yı geçmemesi gerektiği vurgulanıyor)
 • Kulaklıkların gürültülü yerlerde veya gürültülü faaliyetlerde kullanılması
 • Kulakta herhangi bir ağrı veya akıntı olması durumunda doktora gitmek
 • Eğer iyi işitmediğinizi veya kulak çınlaması olabileceğini düşünüyorsanız, bir sağlık uzmanından yardım istemek,

İşitme kaybı nasıl teşhis edilir?

İşitme kaybını teşhis etmek için profesyonel bir işitme değerlendirmesi gerekir. Çok yaygın bir test, odyometridir - farklı ses frekanslarını (ses seviyesi) duyabileceğiniz minimum ses seviyesini (desibel cinsinden) belirler. İşitme kaybının varlığını, türünü ve derecesini tanımlamak için kullanılır. HearWHO uygulaması işitme kaybını teşhis etmek için farklı bir test kullanır. Yani işitme kaybı şüphesi varsa bir kulak burun boğaz hekimine başvurmanız en doğrusudur.

İşitme kaybım olursa ne olur?

İşitme kaybının yönetimi nedenine, türüne ve derecesine bağlıdır. Size en uygun müdahaleler hakkında bilgi verebilecek bir kulak burun boğaz hekimine danışmalısınız.

Ayrıntılı işitme testleri nerede yapılır?

İşitme laboratuvarları bulunan ikinci veya üçüncü basamak hastanelerde ve özel işitme merkezlerinde ayrıntılı işitme taraması testleri yapılmaktadır. İşitme kaybı şüpheniz olduğunda, olası tedavi edilebilir işitme kaybı nedenlerinin de kontrol edilmesi (kulak kiri, orta kulak sıvısı, orta kulak iltihabı ...) ve gerekirse işitme testi istenilmesi amacıyla kulak burun boğaz hekimine başvurmanız en doğrusudur.

HearWHO nasıl yardımcı olur?

HearWHO uygulaması, gürültü seviyesi işitme tarama teknolojisine dayanmaktadır. Tarama, yanıt vermeniz istenen arka plan gürültüsünden üç basamak gösterir. Tarama, işitme kabiliyetinizin göstergesi olan sinyal / gürültü oranınızı belirler. Bu taramadan olumlu bir sonuç alamazsanız, bir sağlık uzmanından tıbbi yardım almalısınız.

HearWHO ne kadar doğru?

Bu “gürültü seviyesi” testi% 85'in üzerinde bir duyarlılığa ve özgüllüğe sahiptir. hearWHO, 18 yaş ve üstü insanlar tarafından kullanılmak üzere tasarlanmıştır. HearWHO uygulamasının bu sürümü, güvenilir sonuçlar sağlamayacağından, çocuklar için işitme kontrolleri için kullanılmaz.

Uygulama çalışırken şanslı tahminler yaparsam ne olur? Bu bana yanlış bir puan vermez mi?

Test, belirsiz olup olmadığınızı tahmin etmek için verilen talimatlara göre geliştirilmiştir. Kapalı 10 seçenek kümesinde birkaç basamağı doğru tahmin etme olasılığı çok düşüktür.

Test neden 23 hane grubunu içeriyor? Neden az ya da çok değil?

Bu, birkaç ülkede gürültü testi için standart test geliştirme yaklaşımlarından biri olmuştur. Güvenilir bir konuşma alımı eşiği için yeterli sayıda deneme sağlar.Dr. Murat Enöz
KBB & BBC Uzmanı (MD, Otorhinolaryngology, Head and Neck Surgeon - ENT Doctor in Istanbul)

Muayenehane (Private Office):
Adres (Address): İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü (Dilek Patisserie Building), Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul
Randevu Tel (Appointment Phone): 0212 561 00 52
Cep tel (Mobile phone): (+90) 533 6550199
Fax: (+90) 212 542 74 47

 


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İnsan Papilloma Virüsü (HPV), Korunma Yolları, Ağızda Viral Papillom ve Tedavisi

HPV Virüsü ve Korunma Yolları İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​), en çok rahim ağzı kanseri açısından risk oluşturduğu bilinen virüstür. Son yıllarda yeni türleri saptanan bu virüsün ağız içi kanserler arasında bağlantısı gösterilmiştir. Ağız içerisinde görülen ve HPV ilişkili lezyonların çoğu iyi huyludur ve zaman zaman tekrarlama eğilimindedir. Papilloma virüsleri, memelilerde yaygın olarak bulunabilir ve kuşlarda nadiren görülürler. 300' den fazla türü izole edilen ve insanlarda enfeksiyona neden olan papilloma virüsleri, toplu olarak insan papilloma virüs ya da HPV (human papillomavirus​) olarak adlandırılır. HPV virüsleri, kanserojen özelliklerine göre yüksek riskli (HR) ve düşük riskli (LR) tip olmak üzere ikiye ayrılır. HPV virüsleri daha çok deriden deriye temas yolu ile bulaşır. İnsanlarda en sık düşük riskli HPV virüsü enfeksiyonları görülür ve çoğunlukla asemptomatiktir. Papillomavirüs genomu, konakçı hücrenin, histonları ile dekore edilmiş ve paketle

Burun Eti Ameliyatı Fiyatı 2022 (Güncellendi!)

Burun Eti Operasyonu Fiyatı 2022  Burun etleri ve eşsiz görevleri hakkında ... Burun etleri burnumuzun içerisinde dış ortam havasını arıtma, ısıtma, nemlendirme ve basınçlandırma görevlerini yapan eşsiz dokulardır. Her bir burun boşluğunda 3 adet burun eti bulunmaktadır. Belki aklınıza en çok gelen şey " burun etlerinden tamamen kurtulmak, burun etlerini aldırmak mümkün müdür? " sorusu olabilir. Burun etlerinin tamamen alınması eskiden yüzyıllar önce denenmiş ve burun etlerinin insan hayatı için ne kadar önemli olduğu sonrasında anlaşılmıştır. Dış ortam havasından bulunan tüm mikroorganizmalar, allerjenler burun etleri tarafından burun içerisinde yakalanmaktadır. Yaklaşık sosis şeklinde olan alt burun etleri içerisinde birçok damar ağı bulunmaktadır ve sıcaktır. Dış kısmında mukus tabakası bulunur ve burnumuzu hava girdiğinde burun etine çarpan hava yuvarlanma hareketi yaparak burun etini çarpar, içerisinde bulunan bütün partikülleri, yabancı cisimleri, mikroorgan

Rinoplasti Sonrası Buruna Kortizon Enjeksiyonu

Burun Ucuna Kortizon Enjeksiyonu Buruna Kortizon Hangi Durumlarda ve Nasıl Enjekte Edilir? Buruna kortizon iğne, herhangi bir rinoplasti veya revizyon rinoplasti ameliyatı yapan bir cerrahi için önemli bir araç olarak düşünülmelidir. Yukarıdaki hastada, 3. (tersiyer) revizyon burun estetiği ameliyatı yapılan ve ameliyat sonrası ve 3 ay sonraki burun ucu görüntüsü mevcut olan hastada, yandan bakıldığında burun ucundaki "top şeklinde" görünüm ve kortizon enjeksiyonunun gerekli olduğu bölgeler işaretlenmiştir. Kortikosteroidleri, anabolik steroidler ile karıştırmayın! Burun estetiği ve burun ameliyatı dünyasında steroid terimini kullandığımızda, çok spesifik bir steroid türünden bahsediyoruz. “Steroid” kelimesi, vücut geliştiricilerinde artmış kas büyümesi  için kullanılan bir hormondur ve aslında bu vücut kitlesini oluşturmak için kullanılan, anabolik bir steroid adı verilen farklı bir steroid tipini ifade eder. Rinoplasti ve revizyon rinoplasti sonrasında " buru

Geniz Eti Büyümesi, Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi ve Geniz Eti Ameliyatı Videosu

Geniz Eti Ameliyatı ve Geniz Eti Büyümesi Geniz eti ameliyatı genel bakış Geniz eti, burun deliklerinin en arkasındaki bölgede bulunan lenfoid dokudur. Hastalar tarafından ve kulak burun boğaz uzmanı olmayan hekimler tarafından muayene ile görülmesi mümkün değildir. Endoskopik burun içi muayenesi esnasında görülebilir. Yan grafi, manyetik rezonans görüntüleme, tomografi gibi görüntüleme araçları ile de dolaylı olarak değerlendirilebilir. Çocuklarda yapılan bademcik ameliyatlarının tamamında ilave olarak geniz eti ameliyatı da yapılmaktadır. Bunun yanında, geniz eti ameliyatı (adenoidektomi) tek başına ya da kulak tüpü takılması ameliyatları ile birlikte de yapılabilmektedir. Geniz eti ameliyatı tarihçesi 1800' lu yılların sonunda, geniz etinin burunla ilgili şikayetler ve işitme kaybından sorumlu olabileceği, Kopenhag, Danimarka' dan Willhelm Meyer tarafından belirtilmiş ve yine sonrasında geniz eti ameliyatlarına başlanmıştır. En sık yapılan ameliyatlardan

Küçük Dilde Papillom ve İnsan Papilloma Virüsü (HPV) İle İlgili Çok Bilinmeyen Ayrıntılar!

Küçük Dil Üzerinde Siğil İnsan papilloma virüsü (HPV - human papillomavirus​), genelde cinsel yolla bulaşan ve son yıllarda giderek yayılan ve 300' den fazla farklı alt türü bulunan bir virüstür. Son 10 yıl içerisinde giderek görülme sıklığı artmıştır. Bu virüsün en yaygın görünen alt grupları "siğil" ya da "papillom" olarak adlandırılan lezyonları yaparken; bulunduğu dokuların kanserleşmesine neden olan alt grupları da mevcuttur. Kanserojen özellikteki HPV virüsleri de kendi arasında "yüksek riskli", "olası yüksek riskli" ve "düşük riskli" olarak üç alt gruba ayrılmaktadır (yüksek riskli tipler >> tip 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45), olası yüksek riskli tipler >> tip 26, 53, 66 ve düşük riskli tipler tip >> 6, 11, 40, 42, 43, 44, 54).  Genelde fark edilen lezyonların çoğu iyi huyludur. Son yıllarda, bu virüsün sadece cinsel ilişki yolu ile değil; direk mukozal temas yoluyla da bulaşabildiğinin netlik kazanması

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Yatış Pozisyonu ve Uyku Öncesi Öneriler

​​Rinoplasti Operasyonu Sonrasında Uykuda Hangi Pozisyonda Uyunulmalıdır? ​​ Burun estetiği ameliyatı sonrasında birçok hekim  uyku esnasında genellikle başın yükseltilmesini önermektedir. Bunun dışında ameliyat sonrası özel yüz koruyucu ürünler ve yastıklar da satılmaktadır (yurtdışında satılan açılı uyku yastığı örneği >> Duro-Med Foam Bed Wedge ). Burun estetiği ameliyatı sonrasında vücudun üst kısmı açılı bir şekilde ve sırtüstü pozisyonda yatılırsa (yukarıdaki görselde görüldüğü gibi); yani yaklaşık olarak 30 ile 45 derece arası ve sırt üstü olacak şekilde açılı pozisyonda yatıldığında kafa, kalp hizasına göre daha yukarıda kalmaktadır. Bu şekilde Kafadaki kan basıncı vücudun diğer bölümlerine göre daha düşük hale gelir ve buna bağlı olarak da ameliyat sonrası ödem, morluk, burun kanaması riski azalmaktadır. Bunun dışında yine bu pozisyonda yatmanın diğer bir faydası da yan dönmenin zorlaşması ve buruna travma ve bası riskinin azalmasıdır. Burun estetiği am

Geniz Eti Ameliyatı Fiyatları 2022 (Güncellendi)

Adenoidektomi Operasyonu ve Ücreti Geniz eti ameliyatı, geniz eti büyümesi olan ya da tekrarlayan orta kulak iltihabı, orta kulak sıvısı, sinüzit ataklarının tedavisi amacıyla çocuk hastalarda sık olarak yapılmaktadır. Geniz Eti Büyümesi Geniz Eti Büyümesi - Adenoid Hipertrofisi Geniz Eti Nasıl Büyür? Geniz eti burun boşluğunun en arka tarafında yer alan lenfoid yapıda bir dokudur. Normalde doğum esnasında mevcuttur ve çocuklarda 5-6 yaşına kadar büyümeye devam eder. Bu dönemde genetik yatkınlık, kirli solunum havasının olduğu ortamlarda yaşamak, alerjik bünye, tekrarlayan üst solunum yolu enfeksiyonlarının olması, sigara dumanına maruziyet, kalabalık ortamda yaşamak gibi çok farklı nedenlere bağlı olarak geniz eti büyüyebilir ve geniz eti büyümesi sonucunda östaki tüpü ve burun fonksiyonları olumsuz olarak etkilenmektedir. Geniz Eti Büyümesi Belirtileri Geniz eti büyümesi olan çocuklarda ağız açık uyuma, tekrarlayan orta kulak iltihapları ve kulak sıvısı olması, tekrarl