Ana içeriğe atla

Dilinizle Koklayabilir misiniz?

Dil ile koku almak mümkün müdür?

Dil ile koku almak mümkün müdür? - Dil ile koku algılanabilir mi? - Koku ve tat etkileşimleri

Yayınlanan yeni bir bilimsel çalışmada, burundaki kokuları algılayan sensörler olan fonksiyonel koku alıcılarının da dilde bulunan insan tadı hücrelerinde bulunduğunu bildirdiler. Bulgular, gıda lezzetinin ana bileşenleri olan koku ve tat duyuları arasındaki etkileşimlerin, daha önce de düşünülmüş olduğu gibi, beyinde değil, dilde başlayabileceğini göstermektedir. Bu çalışmada emeği geçen ülkemizden insanlar da mevcut.

Pek çok insan tadı lezzetle eşitlerken, çoğu yiyecek ve içeceğin kendine özgü lezzeti tatdan çok kokudur. Dil üzerinde tatlı, tuzlu, ekşi, acı ve umami (savory - iştah açıcı) molekülleri tespit eden tat, ağızlarımıza koyduklarımızın besin değerini ve potansiyel toksisitesini değerlendirmek için aslında bir denetleme aracı olarak gelişmiştir. Koku yemek lezzetinin kalitesi hakkında ayrıntılı bilgi sağlar, örneğin muz, meyan kökü veya kiraz ... Beyin tadı, kokusu ve diğer duyuların girdisini birleştirerek lezzetin modal hissini yaratır.

Şimdiye kadar, tat ve koku, kendi bilgileri beyne ulaşana kadar etkileşimde bulunmayan bağımsız duyusal sistemler olarak kabul edildi. Yılanların dillerini uzatıp uzatmadığını ve böylece koku alabilecekleri önceden bilinen bir bilgi.

Chemical Senses  Dergisi' nde online baskı öncesi yayınlanan çalışmada, Dr. Özdener ve meslektaşları Monell'de geliştirilen ve kültürdeki canlı insan tadı hücrelerini korumak için geliştirilen yöntemleri kullanmışlar. Tat hücresi kültürlerini araştırmak için genetik ve biyokimyasal metotlar kullanan araştırmacılar, insan tat hücrelerinin koku alma reseptörlerinde bulunduğu bilinen birçok ana molekülü içerdiğini bulmuşlar. Daha sonra kültürlenmiş tat hücrelerinin koku alıcı reseptör hücrelerine benzer bir şekilde koku moleküllerine tepki gösterdiğini göstermek için kalsiyum görüntüleme olarak bilinen bir yöntem kullanmışlar. Birlikte bu bulgular, insan tat hücrelerinde fonksiyonel koku alıcı reseptörlerin ilk gösterimini sağlamıştır, koku alıcı reseptörlerin, tat üzerindeki alıcı dil ile etkileşerek tat alma sisteminde rol oynayabileceğini öne sürer. Bu olasılığı destekleyen yazarların diğer deneyleri, tek bir tat hücresinin hem tat hem de koku reseptörleri içerebileceğini göstermektedir. Çalışmada yazarlar tarafından "koku alıcılarının ve tat alıcılarının aynı hücrede bulunması, bize koku ve tat uyarıcıları arasındaki etkileşimleri dil üzerinde incelemek için heyecan verici fırsatlar sağlayabileceği" vurgulanmış.

Burun tıkanıklığı olan hastalarda, tat alma sorunları da ortaya çıkabilmektedir. Örneğin tatlı ve kokulu bir elma yerken,i burun tıkalı ise şekeli bir yiyecekten farklı olup olmadığını anlamak zorlaşmaktadır. Çalışma oldukça güzel ancak, dilde koku hücresi ya da dilde koku reseptörü bulunsa bile; yeteli miktarda koku algılaması sağlayamayacağını düşünüyorum.

Koku ve tat etkileşimlerinin doğası ve mekanizmaları hakkında fikir vermenin yanı sıra, bulgular koku alma sisteminin kokuları nasıl tespit ettiğini anlamada bir araç da sağlayabilir. Bilim adamları, hangi moleküllerin 400 farklı işlevsel insan koku alma reseptörünün büyük çoğunluğunu aktive ettiğini hala bilmiyorlar. Kültürlenmiş lezzet hücreleri kokulara cevap verdikleri için potansiyel olarak hangi moleküllerin spesifik insan koku alma reseptörlerine bağlandığını belirlemeye yardımcı olmak için tarama deneyleri olarak kullanılabilirler.

Bilim adamları, ileriye doğru hareket ederek, koku alıcı reseptörlerin, örneğin tatlı veya tuz algılayıcı hücreler gibi belirli bir tat hücresi türüne tercihli bir şekilde yerleştirilip yerleştirilmediğini belirlemeye çalışacaktır. Diğer çalışmalar, koku moleküllerinin tat hücresi tepkilerini ve nihayetinde insan tadı algısını nasıl değiştirdiğini keşfedecektir.

Kaynak makale >> Bilal Malik, Nadia Elkaddi, Jumanah Turkistani, Andrew I Spielman, Mehmet Hakan Ozdener. Mammalian Taste Cells Express Functional Olfactory Receptors. Chemical Senses, 2019; DOI: http://dx.doi.org/10.1093/chemse/bjz019

Koku bozukluklarının testi ve tanısı da kolay değil, konu ile ilgili kapsamlı çalışmalara ihtiyaç mevcut. Çalışmayı yürüten, emeği geçen tüm yazarların eline sağlık.

Bu çalışma özeti (biraz fazla "tıbbi" o yüzden en sona ekledim):

"Memelilerdeki periferik tat ve koku alma sistemleri ayrı ve bağımsız duyusal sistemlerdir. Mevcut kemosensasyon modelinde, tat verici ve koku alma reseptörleri, aşağı yönde hedefleri ayırmak için projeksiyon yapan anatomik olarak farklı yerlerde eksprese edilen genetik olarak farklı ailelerdir. Her iki duyusal sistemden gelen bilgiler lezzet algısını oluşturmak için birleşse de, ilk çapraz konuşmanın merkezi olarak insüler kortekste gerçekleştiği düşünülmektedir. Son zamanlarda yapılan çalışmalar, glikatör ve koku alma reseptörlerinin vücutta eksprese edildiğini ve çoklu dokularda kimyasal sensörler olarak görev yaptığını göstermiştir. Dilde koku alma reseptörü cDNA'sı tespit edilmiş, ancak tat hücrelerinde fizyolojik olarak fonksiyonel koku alma reseptörlerinin varlığı henüz gösterilmemiştir. Burada koku alıcı reseptörlerin fonksiyonel olarak tat papillalarında eksprese edildiğini bildirmekteyiz. Yeşil flüoresan proteini eksprese eden transgenik farelerin tat papillalarında koku reseptörlerinin ekspresyonunu ve immünositokimya ve gerçek zamanlı kantitatif polimeraz zincir reaksiyonu deneyleri kullanarak, kültürlü insan fungiform tadı papillalarında (HBO koku alma sinyalleri ve koku alma reseptörleri varlığını kullanarak) bulduk. ) hücreler. Hem HBO hücreleri hem de fare tadı papilla hücreleri, koku veren maddelere cevap verdi. Adeniilil siklaz mRNA'nın spesifik küçük inhibitör RNA ve farmakolojik blok adenilil siklaz tarafından yok edilmesi, bu cevapların ortadan kaldırılmasını sağlamıştır, bu da bize gustatory sisteminin periferde koku alma bilgisi alabileceğini varsaymamıza neden oldu. Bu sonuçlar, memeli tad hücrelerinde fonksiyonel koku alma reseptörlerinin varlığının ilk doğrudan kanıtını sağlar. Sonuçlarımız ayrıca, tat verici ve koku alma bilgisinin başlangıçtaki entegrasyonunun tat alıcı hücreler kadar erken meydana gelebileceğini de göstermektedir."
Dr. Murat Enöz
KBB & BBC Uzmanı (MD, Otorhinolaryngology, Head and Neck Surgeon - ENT Doctor in Istanbul)

Muayenehane (Private Office):
Adres (Address): İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü (Dilek Patisserie Building), Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul
Randevu Tel (Appointment Phone): 0212 561 00 52
Cep tel (Mobile phone): (+90) 533 6550199
Fax: (+90) 212 542 74 47


 


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İnsan Papilloma Virüsü (HPV), Korunma Yolları, Ağızda Viral Papillom ve Tedavisi

HPV Virüsü ve Korunma Yolları İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​), en çok rahim ağzı kanseri açısından risk oluşturduğu bilinen virüstür. Son yıllarda yeni türleri saptanan bu virüsün ağız içi kanserler arasında bağlantısı gösterilmiştir. Ağız içerisinde görülen ve HPV ilişkili lezyonların çoğu iyi huyludur ve zaman zaman tekrarlama eğilimindedir. Papilloma virüsleri, memelilerde yaygın olarak bulunabilir ve kuşlarda nadiren görülürler. 300' den fazla türü izole edilen ve insanlarda enfeksiyona neden olan papilloma virüsleri, toplu olarak insan papilloma virüs ya da HPV (human papillomavirus​) olarak adlandırılır. HPV virüsleri, kanserojen özelliklerine göre yüksek riskli (HR) ve düşük riskli (LR) tip olmak üzere ikiye ayrılır. HPV virüsleri daha çok deriden deriye temas yolu ile bulaşır. İnsanlarda en sık düşük riskli HPV virüsü enfeksiyonları görülür ve çoğunlukla asemptomatiktir. Papillomavirüs genomu, konakçı hücrenin, histonları ile dekore edilmiş ve paketle

Burun Eti Ameliyatı Fiyatı 2022 (Güncellendi!)

Burun Eti Operasyonu Fiyatı 2022   Burun etleri ve eşsiz görevleri hakkında ... Burun etleri burnumuzun içerisinde dış ortam havasını arıtma, ısıtma, nemlendirme ve basınçlandırma görevlerini yapan eşsiz dokulardır. Her bir burun boşluğunda 3 adet burun eti bulunmaktadır. Belki aklınıza en çok gelen şey " burun etlerinden tamamen kurtulmak, burun etlerini aldırmak mümkün müdür? " sorusu olabilir. Burun etlerinin tamamen alınması eskiden yüzyıllar önce denenmiş ve burun etlerinin insan hayatı için ne kadar önemli olduğu sonrasında anlaşılmıştır. Dış ortam havasından bulunan tüm mikroorganizmalar, allerjenler burun etleri tarafından burun içerisinde yakalanmaktadır. Yaklaşık sosis şeklinde olan alt burun etleri içerisinde birçok damar ağı bulunmaktadır ve sıcaktır. Dış kısmında mukus tabakası bulunur ve burnumuzu hava girdiğinde burun etine çarpan hava yuvarlanma hareketi yaparak burun etini çarpar, içerisinde bulunan bütün partikülleri, yabancı cisimleri, mikroorgan

Rinoplasti Sonrası Buruna Kortizon Enjeksiyonu

Burun Ucuna Kortizon Enjeksiyonu Buruna Kortizon Hangi Durumlarda ve Nasıl Enjekte Edilir? Buruna kortizon iğne, herhangi bir rinoplasti veya revizyon rinoplasti ameliyatı yapan bir cerrahi için önemli bir araç olarak düşünülmelidir. Yukarıdaki hastada, 3. (tersiyer) revizyon burun estetiği ameliyatı yapılan ve ameliyat sonrası ve 3 ay sonraki burun ucu görüntüsü mevcut olan hastada, yandan bakıldığında burun ucundaki "top şeklinde" görünüm ve kortizon enjeksiyonunun gerekli olduğu bölgeler işaretlenmiştir. Kortikosteroidleri, anabolik steroidler ile karıştırmayın! Burun estetiği ve burun ameliyatı dünyasında steroid terimini kullandığımızda, çok spesifik bir steroid türünden bahsediyoruz. “Steroid” kelimesi, vücut geliştiricilerinde artmış kas büyümesi  için kullanılan bir hormondur ve aslında bu vücut kitlesini oluşturmak için kullanılan, anabolik bir steroid adı verilen farklı bir steroid tipini ifade eder. Rinoplasti ve revizyon rinoplasti sonrasında " buru

Geniz Eti Büyümesi, Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi ve Geniz Eti Ameliyatı Videosu

Geniz Eti Ameliyatı ve Geniz Eti Büyümesi Geniz eti ameliyatı genel bakış Geniz eti, burun deliklerinin en arkasındaki bölgede bulunan lenfoid dokudur. Hastalar tarafından ve kulak burun boğaz uzmanı olmayan hekimler tarafından muayene ile görülmesi mümkün değildir. Endoskopik burun içi muayenesi esnasında görülebilir. Yan grafi, manyetik rezonans görüntüleme, tomografi gibi görüntüleme araçları ile de dolaylı olarak değerlendirilebilir. Çocuklarda yapılan bademcik ameliyatlarının tamamında ilave olarak geniz eti ameliyatı da yapılmaktadır. Bunun yanında, geniz eti ameliyatı (adenoidektomi) tek başına ya da kulak tüpü takılması ameliyatları ile birlikte de yapılabilmektedir. Geniz eti ameliyatı tarihçesi 1800' lu yılların sonunda, geniz etinin burunla ilgili şikayetler ve işitme kaybından sorumlu olabileceği, Kopenhag, Danimarka' dan Willhelm Meyer tarafından belirtilmiş ve yine sonrasında geniz eti ameliyatlarına başlanmıştır. En sık yapılan ameliyatlardan

Küçük Dilde Papillom ve İnsan Papilloma Virüsü (HPV) İle İlgili Çok Bilinmeyen Ayrıntılar!

Küçük Dil Üzerinde Siğil  İnsan papilloma virüsü (HPV - human papillomavirus​), genelde cinsel yolla bulaşan ve son yıllarda giderek yayılan ve 300' den fazla farklı alt türü bulunan bir virüstür. Son 10 yıl içerisinde giderek görülme sıklığı artmıştır. Bu virüsün en yaygın görünen alt grupları "siğil" ya da "papillom" olarak adlandırılan lezyonları yaparken; bulunduğu dokuların kanserleşmesine neden olan alt grupları da mevcuttur. Kanserojen özellikteki HPV virüsleri de kendi arasında "yüksek riskli", "olası yüksek riskli" ve "düşük riskli" olarak üç alt gruba ayrılmaktadır (yüksek riskli tipler >> tip 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45), olası yüksek riskli tipler >> tip 26, 53, 66 ve düşük riskli tipler tip >> 6, 11, 40, 42, 43, 44, 54).  Genelde fark edilen lezyonların çoğu iyi huyludur. Son yıllarda, bu virüsün sadece cinsel ilişki yolu ile değil; direk mukozal temas yoluyla da bulaşabildiğinin netlik kazanması

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Yatış Pozisyonu ve Uyku Öncesi Öneriler

​​Rinoplasti Operasyonu Sonrasında Uykuda Hangi Pozisyonda Uyunulmalıdır? ​​ Burun estetiği ameliyatı sonrasında birçok hekim  uyku esnasında genellikle başın yükseltilmesini önermektedir. Bunun dışında ameliyat sonrası özel yüz koruyucu ürünler ve yastıklar da satılmaktadır (yurtdışında satılan açılı uyku yastığı örneği >> Duro-Med Foam Bed Wedge ). Burun estetiği ameliyatı sonrasında vücudun üst kısmı açılı bir şekilde ve sırtüstü pozisyonda yatılırsa (yukarıdaki görselde görüldüğü gibi); yani yaklaşık olarak 30 ile 45 derece arası ve sırt üstü olacak şekilde açılı pozisyonda yatıldığında kafa, kalp hizasına göre daha yukarıda kalmaktadır. Bu şekilde Kafadaki kan basıncı vücudun diğer bölümlerine göre daha düşük hale gelir ve buna bağlı olarak da ameliyat sonrası ödem, morluk, burun kanaması riski azalmaktadır. Bunun dışında yine bu pozisyonda yatmanın diğer bir faydası da yan dönmenin zorlaşması ve buruna travma ve bası riskinin azalmasıdır. Burun estetiği am

Geniz Eti Ameliyatı Fiyatları 2022 (Güncellendi)

Adenoidektomi Operasyonu ve Ücreti Geniz eti ameliyatı, geniz eti büyümesi olan ya da tekrarlayan orta kulak iltihabı, orta kulak sıvısı, sinüzit ataklarının tedavisi amacıyla çocuk hastalarda sık olarak yapılmaktadır. Geniz Eti Büyümesi Geniz Eti Büyümesi - Adenoid Hipertrofisi Geniz Eti Nasıl Büyür? Geniz eti burun boşluğunun en arka tarafında yer alan lenfoid yapıda bir dokudur. Normalde doğum esnasında mevcuttur ve çocuklarda 5-6 yaşına kadar büyümeye devam eder. Bu dönemde genetik yatkınlık, kirli solunum havasının olduğu ortamlarda yaşamak, alerjik bünye, tekrarlayan üst solunum yolu enfeksiyonlarının olması, sigara dumanına maruziyet, kalabalık ortamda yaşamak gibi çok farklı nedenlere bağlı olarak geniz eti büyüyebilir ve geniz eti büyümesi sonucunda östaki tüpü ve burun fonksiyonları olumsuz olarak etkilenmektedir. Geniz Eti Büyümesi Belirtileri Geniz eti büyümesi olan çocuklarda ağız açık uyuma, tekrarlayan orta kulak iltihapları ve kulak sıvısı olması, tekrarl