Ana içeriğe atla

Hyaluronik Asit İçeren Dolguların Avantajları ve Uygulama Ayrıntıları

Hyalüronik Asit ve Cilt İçin Önemi


Polimer hyaluronik asit fibroblast deri hücreleri tarafından üretilen, yaşlandıkça azalan cildin önemli bir doğal bileşenidir. Cilt 18 yaşında erken hiyalüronik asit kaybına başlar, ancak hyaluronik asit kaybından kaynaklanan kırışıklıklar ve diğer cilt hasarları genellikle 30'ların sonlarına veya 40'lı yılların başlarına kadar görülmez. Hiyalüronik asidin muhafaza edilmesi veya yeniden kazanılması, birçok cilt bakımı bilim uzmanının ve bu görevlerde yardımcı olabilecek ürünlerin bir amacıdır ve cilde esnek ve genç görünümlü olmasını sağlar (görsel kaynağı : Hyaluronic Acid: the Natural Way to Stimulate Collagen Growth).

Hyalüronik Asitin Tanımı


HA olarak da bilinen Hyaluronik asit, nemin tutulması, tamponlama, doku tamirinde yardımcı olma, cildi yapısal bileşenleri olan kollajen ve elastinin bir arada tutulması ve mikroorganizmalara karşı koruyucu bir bariyer yaratılmasına yardımcı olmak gibi ciltte bulunan doğal bir bileşiktir. Aşağıda bir firmanın yaşlanma ve ciltteki hyaluronik asit kaybı, hyaluronik asitin önemi ile ilgili bilgiler içeren videosunu izleyebilirsiniz:Hyalüronik Asit İçeren Ürün Çeşitleri


Birçok cilt bakım ürünü hiyalüronik asit içerir. HA içeren topikal ürünler, su kaybını önleyen ve cildi kir ve diğer kirleticilerden koruyan yüzey cilt hücrelerinin nemlendirilmesinde etkilidir. Regenyal Idea gibi Hyaluronik asit dolgu maddeleri, deride bulunan eksik HA'yi değiştirmek için derinin derin katmanlarına enjekte edilir, geçici olarak pürüzlenmeyi düzeltip çökük ve kırışık alanları doldurur. Hyaluronik asit dolgu maddeleri, yüzlerine, boyunlarına, göğüslerine veya HA dolgu maddeleri enjekte edilen diğer alanlara genç görünüm kazandırır. İnsanlar osteoartrit de dahil olmak üzere çeşitli eklem hastalıkları için hiyalüronik asit alırlar. Ağız yoluyla alınabilir veya bir sağlık uzmanı tarafından etkilenen derhal enjekte edilebilir.


Hyaluronik asit dolgu maddelerinin avantajları - Hyaluronik asitin önemi - Hyaluronik asit dolgu maddelerinin etkileri - Hyaluronik asit dolgu maddelerinin kırışıklıklara etkisi - Hyaluronik asit dolgu maddelerinin cilt nemlendirici etkisi - Hyaluronik asit dolgu maddelerinin sağlık açısından güvenilirliği - Hyaluronik asit içeren burun dolgu materyallerinin avantajları - Gebelikte hyaluronik asit kullanımı - Emzirme döneminde hyaluronik asit kullanımı - Hyaluronik asit dolgusu ve tedavi ayrıntıları
Hyaluronik asit dolgu maddelerinin avantajları - Hyaluronik asitin önemi - Hyaluronik asit dolgu maddelerinin etkileri - Hyaluronik asit dolgu maddelerinin kırışıklıklara etkisi - Hyaluronik asit dolgu maddelerinin cilt nemlendirici etkisi - Hyaluronik asit dolgu maddelerinin sağlık açısından güvenilirliği - Hyaluronik asit içeren burun dolgu materyallerinin avantajları - Gebelikte hyaluronik asit kullanımı - Emzirme döneminde hyaluronik asit kullanımı - Hyaluronik asit dolgusu ve tedavi ayrıntıları - görsel kaynağı: INGREDIENT SPOTLIGHT: Hyaluronic Acid

Hyalüronik Asitin Önemli Faydalı Etkileri


Nemlendirici Etkisi


Hiyalüronik asit nemi iyi tutar - ağırlığının 1000 katına kadar su tutabilir - nemlendiricilerde yaygın olarak kullanılan bir bileşendir. Bu nemlendiricilerde, yalnızca deriyi nemlendirmekle kalmayıp; suyun orada tutulması için de işlev görür. Büyük bir molekül olarak, cildin derinliklerine nüfuz etmez, bunun yerine cildin yüzey tabakalarını nemlendirdiği için yüzeyin yakınında kalır. Dudak dolguları için ideal ödem ve doğal genişleme sağlayabilir.


Kırışıklıklara Etkisi


Doğal hiyalüronik asit kaybı kırışıklıkların sebeplerinden biridir, bu nedenle kırışıklıkları onarmak için HA'yi tekrar cildin içine koyma fikri mantıklıdır. Hyaluronik asit dolgu maddeleri, kırışıklıkların azaltılması veya giderilmesine yardımcı olur. Kırışıklıkları azaltarak, hiyalüronik asit dolgu maddeleri cildi gençleştirecek ve cildin tonunu arttırarak pürüzsüz ve esnek görünmesini sağlayabilir.

Yaşlanmanın etkilerini önlemede hyaluronik asitin "gençliğin çeşmesi - fountain of youth" olarak söylenildiği farklı yayınlar bulabilirsiniz.


Hyaluronik asit dolgu maddelerinin sağlık açısından güvenilirliği


Hiyalüronik asit esaslı ürünler, özellikle insan ya da hayvan dokusu kullanmak yerine bakterilerle yapılan sentezlenmiş HA'dan üretilmiş oldukları için son derece güvenli kabul edilir. Hyaluronik asit kullanımıyla ilgili az sayıda allerjik reaksiyon veya yan etki vardır, ancak bazı insanlar bir enjeksiyondan sonra hafif, geçici kızarıklık veya şişlik yaşayabilir. Bunu dışında, piyasada dolgu ürünü olarak üretilmediği halde; jel formasyonu şeklinde satılan benzer ürünler mevcuttur (burun tamponları gibi). Bu ürünlerin cilt altına enjekte edilmesi çeşitli doku reaksiyonları ve enfeksiyonlara neden olabilmektedir.


Hyaluronik asit dolgu maddelerinin etki süreleri


Hyaluronik asit enjeksiyonları kollajen enjeksiyonlarından daha uzun sürer. Enjekte edilen HA dolgu maddeleri tipik olarak 4 ile 12 ay arasında sürer ve bu sırada kırışıklıklarda azalma ve dermişe verilen tomurcuklanma artışına neden olur. HA' ye sahip topikal ürünler daha derin katmanlara nüfuz edemezler, çünkü bunlardaki nemlendirme etkileri sadece birkaç gün sürer. Tekrarlanan kullanım cildin nem düzeylerini koruyacak ve cildin kurutulmasını önleyebilir.

Hyaluronik asitin bilinen ilaç etkileşimi yoktur!


Bu ürünlerin ilaç etkileşimleri ile ilgili bilinen yayılanmış bir bilgi bulunmamaktadır


Hyaluronik Asit İçeren Dolgular Son Yıllarda Popüler Oldu!


Hyalüronik asit dolgu maddeleri, yaşlanmaya bağlı yüz hatlarını ve kırışıklıkları azaltmak için popüler bir seçimdir. Bu dolgu maddeleri, vücudun bağ dokularında ve derisinde doğal olarak bulunan bir madde olan hiyalüronik asitten yapılır. Enjekte edildikten sonra, yaşlanma sürecinin bir parçası olarak hacim veya elastikiyeti kaybedebilen yüz derisini şişirirler, içerden kırışıklıkları doldururlar ve cildin daha genç görünmesine ve gençleşmesine neden olurlar.

Son birkaç on yılda hyalüronik asit dolgu maddeleri birçok türü geliştirildi. HA dolgu maddelerinin marka isimleri arasında Regenyal Idea, Juvederm XC, Perlane, Prevelle Silk, Captique, Elevess, Hylaform ve Restylane bulunur. Bunlardan bazıları Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunurken diğerleri yalnızca Avrupa'da ve başka yerlerde kullanım için onaylanmıştır. Birkaçı daha derin yüz kıvrımları içindir; diğerleri daha yüzeysel kırışıklıklar için düşünülmüştür.


Hyaluronik Asit Dolgular Kimler İçin Uygundur?


Bu dolgu materyali enjeksiyon uygulaması şeklinde yaşlanmanın sonucu olarak ortaya çıkan yüz katları ve kırışıklıkları için yaygın olarak bir tedavi olarak kullanılır. Popüler tedavi alanları şunları içerir:
  • Alın çizgileri
  • Kaşlar arasındaki 'endişe çizgileri'
  • Gülümseme çizgileri veya ağzın köşelerinden buruna doğru uzanan "nazolabiyal kıvrım"
  • Crow'un gözler çevresindeki ayakları (Crow’s feet)
  • Dudakların veya yanaklarının şişirilmesi
  • Marionet hatları - Marionette lines (ağzın kenarlarından çene boyunca dikey olarak ilerlemektedir)
  • Burun dolgusu (burun ucu kaldırma, burun ucu ve burun asimetrilerinin giderilmesi)
Çoğu hasta, yaşları 30 ila 65 arasında değişmekte olup yaşlılık belirtilerini tersine çevirmek istemektedir; ancak hem yaşlı hem de genç insanlar hiyalüronik asit enjeksiyonu alabilir. Pek çok hasta alerjik reaksiyon riski çok daha az olduğu için HA dolgu maddelerini, kollajen gibi diğer enjektabl dolgu maddelerine alternatif olarak tercih etmektedir.

Bunların dışında KBB alanında boş burun sendromu olan hastalarda, burun etlerinin kalan kısımlarına ve burun septumuna hyaluronik asit içeren dolgu materyallerinin enjeksiyonu ve ortaya çıkan doğal ödem sayesinde, şikayetlerde azalma olabileceği vurgulanmıştır.


Hyaluronik Asit Dolgusu ve Tedavi Ayrıntıları


Hastalar doktor ofisinde bir koltuğa otururken HA esaslı dolgu maddelerinin enjeksiyonları yapılır. Uygulama süresi yaklaşık 15-30 dk arasındadır.

Bazı formülasyonlar lidokain, lokal anestezi içerir. Diğer durumlarda doktor, tedaviyi olabildiğince konforlu hale getirmek için topikal veya lokal anestezi uygular. Ardından, seçilen dolgu, ince bir iğne ile cildin hedef alanına enjekte edilir. Enjekte edilen HA dolgu maddesinin tam hacmi, kırışıklığın derinliğine, istenen değişim miktarı, cilt tipi ve diğer faktörlere bağlıdır. Enjekte edildikten sonra cilt, enjekte edilen materyali pürüzsüzleştirmek ve en estetik açıdan hoşa giden ve doğal görünümlü sonuçlar elde etmek için masaj yapılabilir Tedaviyi takiben, hastalar hemen doktor muayenehanesinden ayrılırlar.

Hastalar, enjeksiyon noktasında hafif morarma, şişme, kızarıklık veya hassasiyet hissedebilirler. Hyalüronik asit vücutta doğal olarak oluştuğundan, bazı diğer kozmetik dolgu maddelerinin aksine alerjik bir reaksiyon riski çok daha azdır.


Hyaluronik Asit Sadece Doldurmaz, Aynı Zamanda Gençleştirir!


Enjekte edildikten sonra hiyalüronik asit su moleküllerini çekerken cildin yapısını iyileştirir ve hidrasyona yardımcı olur ve cilt hacmi artar. Sonuçların bir kısmı hemen görülecektir, bazıları belirginleşmesi bir veya iki hafta sürebilir. Kullanılan HA dolgu çözeltisine bağlı olarak, sonuçlar birkaç aydan birkaç yıla kadar sürebilir.

Gebelik ve Emzirme Döneminde Hyaluronik Asit Kullanımı Hakkında


Hiyalüronik asit, hamilelik esnasında enjeksiyonla verildiğinde güvenilirliği tartışmalıdır ve ağızdan alındığında veya gebelik sırasında deriye uygulandığında hiyalüronik asidin güvenliği hakkında yeterli bilgi yoktur (gebelikte bir ilacın kullanımının onaylanması için uzun yıllar denenmesi gerekmektedir). Hamilelik ve emzirme döneminde güvenli tarafta kalın ve kullanmayın!


Kaynak linkler >>


Konu ile ilgili önceden hazırladığım linkler >>


Konu ile ilgili önceden hazırladığım videolar (burun dolgusu videosu)>>
Ameliyatsız burun estetiği hakkındaki video >>Dudak dolgusu ile ilgili benzer makale linki >>

Dr. Murat Enöz, Kulak Burun Bogaz Hastalıkları & Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı

Muayenehane:
Adres: İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü, Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul
Randevu Tel: (0212) 561 00 52
Cep tel: (+90) 0533 6550199
Fax: (0212) 542 74 47
  
http://www.kulakburunbogaz.info/Op.Dr.Murat-Enoz-Kulak-Burun-Bogaz-Uzmani.vcf linkinin üzerine tıklayarak vCard (VCF Dosyası)' nı açın ve otomatik olarak Dr.Murat Enöz telefon, fax, Email WhatsApp numarası ve adres bilgileri telefonunuza kaydolsun!
Murat Enoz, MD, Otorhinolaryngology, Head and Neck Surgeon - ENT Doctor in Istanbul

Private Office:
Address: İncirli Cad. No:41, Kat:4 (Dilek Patisserie Building), Postal code: 34147, Bakırköy - İstanbul
Appointment Phone: (+90) 212 561 00 52 
Cell phone: (+90) 533 655 01 99
Fax: (+90) 212 542 74 47

Automatically Dr.Murat Enöz's telephone, fax number, Email, WhatsApp number and office address will be saved on your mobile phone after the clicking on the link of http://www.kulakburunbogaz.info/Op.Dr.Murat-Enoz-Kulak-Burun-Bogaz-Uzmani.vcf with openning the vCard (VCF File)!

 


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İnsan Papilloma Visürü (HPV), Korunma Yolları, Ağızda Viral Papillom ve Tedavisi

İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​) ve genel özellikleri
İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​), en çok rahim ağzı kanseri açısından risk oluşturduğu bilinen virüstür. Son yıllarda yeni türleri saptana bu virüsün ağız içi kanserler arasında bağlantısı gösterilmiştir. Ağız içerisinde görülen ve HPV ilişkili lezyonların çoğu iyi huyludur ve zaman zaman tekrarlama eğilimindedir. Papilloma virüsleri, memelerde yaygın olarak bulunabilir ve kuşlarda nadiren görülürler. 300' den fazla türü izole edilen ve insanlarda enfeksiyona neden olan papilloma virüsleri, toplu olarak insan papilloma virüs ya da HPV (human papillomavirus​) olarak adlandırılır. HPV virüsleri, kanserojen özelliklerine göre yüksek riskli (HR) ve düşük riskli (LR) tip olmak üzere ikiye ayrılır.

HPV virüsleri daha çok deriden deriye temas yolu ile bulaşır. İnsanlarda en sık düşük riskli HPV virüsü enfeksiyonları görülür ve çoğunlukla asemptomatiktir. Papillomavirüs genomu, konakçı hücrenin, h…

Geniz Eti Büyümesi, Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi ve Geniz Eti Ameliyatı Videosu

 Geniz eti ameliyatı genel bakış
Geniz eti, burun deliklerinin en arkasındaki bölgede bulunan lenfoid dokudur. Hastalar tarafından ve kulak burun boğaz uzmanı olmayan hekimler tarafından muayene ile görülmesi mümkün değildir. Endoskopik burun içi muayenesi esnasında görülebilir. Yan grafi, manyetik rezonans görüntüleme, tomografi gibi görüntüleme araçları ile de dolaylı olarak değerlendirilebilir. Çocuklarda yapılan bademcik ameliyatlarının tamamında ilave olarak geniz eti ameliyatı da yapılmaktadır. Bunun yanında, geniz eti ameliyatı (adenoidektomi) tek başına ya da kulak tüpü takılması ameliyatları ile birlikte de yapılabilmektedir.

Geniz eti ameliyatı tarihçesi
1800' lu yılların sonunda, geniz etinin burunla ilgili şikayetler ve işitme kaybından sorumlu olabileceği, Kopenhag, Danimarka' dan Willhelm Meyer tarafından belirtilmiş ve yine sonrasında geniz eti ameliyatlarına başlanmıştır. En sık yapılan ameliyatlardan olan bademcik ameliyatı (tonsillektomi operasyonu) ise e…

Burun Törpüleme Ameliyatı ve Örnek Fotoğraflar

Burun kemeri törpüleme ne demek? Burun kemerinin cerrah bir işlem olarak aşındırılarak hacminin küçültülmesi ya da burun sırtındaki pürüzlü, çıkıntılı alanların düz bir yüzey elde edilmesi amacıyla uzaklaştırılması işlemidir. "Burun kemeri törpüleme", "burun törpületmesi", "burun törpüleme işlemi" aslında aynı işlem için kullanılan kelime gruplarıdır.
Burun kemeri törpüleme işlemi lokal anestezi altında yapılabilir mi?

Burun törpüleme işlemi lokal anestezi altında yapılabilir ancak hasta açısından çok konforlu olmadığı gibi, hekim açısından da törpüleme işleminin yapılmasını zorlaştırabilir. Burun kemiği törpülenirken çıkan az da olsa sesi hasta duyabilir ve bunun yanında burun kemiğinin devamında bulunan kıkırdak dokuları törpü atılan kemik mesafesine getirebilmek için az miktarda kıkırdak doku eksizyonu gerekebilmektedir. Lokal anestezi altında tüm bu işlemleri yapabilmek kolay değildir.
Burun kemeri törpüleme işleminin riskleri nelerdir?
Burun kemeri …