Ana içeriğe atla

Hyaluronik Asit İçeren Dolguların Avantajları ve Uygulama Ayrıntıları

Hyalüronik Asit ve Cilt İçin Önemi


Polimer hyaluronik asit fibroblast deri hücreleri tarafından üretilen, yaşlandıkça azalan cildin önemli bir doğal bileşenidir. Cilt 18 yaşında erken hiyalüronik asit kaybına başlar, ancak hyaluronik asit kaybından kaynaklanan kırışıklıklar ve diğer cilt hasarları genellikle 30'ların sonlarına veya 40'lı yılların başlarına kadar görülmez. Hiyalüronik asidin muhafaza edilmesi veya yeniden kazanılması, birçok cilt bakımı bilim uzmanının ve bu görevlerde yardımcı olabilecek ürünlerin bir amacıdır ve cilde esnek ve genç görünümlü olmasını sağlar (görsel kaynağı : Hyaluronic Acid: the Natural Way to Stimulate Collagen Growth).

Hyalüronik Asitin Tanımı


HA olarak da bilinen Hyaluronik asit, nemin tutulması, tamponlama, doku tamirinde yardımcı olma, cildi yapısal bileşenleri olan kollajen ve elastinin bir arada tutulması ve mikroorganizmalara karşı koruyucu bir bariyer yaratılmasına yardımcı olmak gibi ciltte bulunan doğal bir bileşiktir. Aşağıda bir firmanın yaşlanma ve ciltteki hyaluronik asit kaybı, hyaluronik asitin önemi ile ilgili bilgiler içeren videosunu izleyebilirsiniz:Hyalüronik Asit İçeren Ürün Çeşitleri


Birçok cilt bakım ürünü hiyalüronik asit içerir. HA içeren topikal ürünler, su kaybını önleyen ve cildi kir ve diğer kirleticilerden koruyan yüzey cilt hücrelerinin nemlendirilmesinde etkilidir. Regenyal Idea gibi Hyaluronik asit dolgu maddeleri, deride bulunan eksik HA'yi değiştirmek için derinin derin katmanlarına enjekte edilir, geçici olarak pürüzlenmeyi düzeltip çökük ve kırışık alanları doldurur. Hyaluronik asit dolgu maddeleri, yüzlerine, boyunlarına, göğüslerine veya HA dolgu maddeleri enjekte edilen diğer alanlara genç görünüm kazandırır. İnsanlar osteoartrit de dahil olmak üzere çeşitli eklem hastalıkları için hiyalüronik asit alırlar. Ağız yoluyla alınabilir veya bir sağlık uzmanı tarafından etkilenen derhal enjekte edilebilir.Hyalüronik Asitin Önemli Faydalı Etkileri

Nemlendirici Etkisi

Hiyalüronik asit nemi iyi tutar - ağırlığının 1000 katına kadar su tutabilir - nemlendiricilerde yaygın olarak kullanılan bir bileşendir. Bu nemlendiricilerde, yalnızca deriyi nemlendirmekle kalmayıp; suyun orada tutulması için de işlev görür. Büyük bir molekül olarak, cildin derinliklerine nüfuz etmez, bunun yerine cildin yüzey tabakalarını nemlendirdiği için yüzeyin yakınında kalır. Dudak dolguları için ideal ödem ve doğal genişleme sağlayabilir.

Kırışıklıklara Etkisi

Doğal hiyalüronik asit kaybı kırışıklıkların sebeplerinden biridir, bu nedenle kırışıklıkları onarmak için HA'yi tekrar cildin içine koyma fikri mantıklıdır. Hyaluronik asit dolgu maddeleri, kırışıklıkların azaltılması veya giderilmesine yardımcı olur. Kırışıklıkları azaltarak, hiyalüronik asit dolgu maddeleri cildi gençleştirecek ve cildin tonunu arttırarak pürüzsüz ve esnek görünmesini sağlayabilir.

Yaşlanmanın etkilerini önlemede hyaluronik asitin "gençliğin çeşmesi - fountain of youth" olarak söylenildiği farklı yayınlar bulabilirsiniz.

Hyaluronik asit dolgu maddelerinin sağlık açısından güvenilirliği

Hiyalüronik asit esaslı ürünler, özellikle insan ya da hayvan dokusu kullanmak yerine bakterilerle yapılan sentezlenmiş HA'dan üretilmiş oldukları için son derece güvenli kabul edilir. Hyaluronik asit kullanımıyla ilgili az sayıda allerjik reaksiyon veya yan etki vardır, ancak bazı insanlar bir enjeksiyondan sonra hafif, geçici kızarıklık veya şişlik yaşayabilir. Bunu dışında, piyasada dolgu ürünü olarak üretilmediği halde; jel formasyonu şeklinde satılan benzer ürünler mevcuttur (burun tamponları gibi). Bu ürünlerin cilt altına enjekte edilmesi çeşitli doku reaksiyonları ve enfeksiyonlara neden olabilmektedir.

Hyaluronik asit dolgu maddelerinin etki süreleri

Hyaluronik asit enjeksiyonları kollajen enjeksiyonlarından daha uzun sürer. Enjekte edilen HA dolgu maddeleri tipik olarak 4 ile 12 ay arasında sürer ve bu sırada kırışıklıklarda azalma ve dermişe verilen tomurcuklanma artışına neden olur. HA' ye sahip topikal ürünler daha derin katmanlara nüfuz edemezler, çünkü bunlardaki nemlendirme etkileri sadece birkaç gün sürer. Tekrarlanan kullanım cildin nem düzeylerini koruyacak ve cildin kurutulmasını önleyebilir.

Hyaluronik asitin bilinen ilaç etkileşimi yoktur!

Bu ürünlerin ilaç etkileşimleri ile ilgili bilinen yayılanmış bir bilgi bulunmamaktadır

Hyaluronik Asit İçeren Dolgular Son Yıllarda Popüler Oldu!

Hyalüronik asit dolgu maddeleri, yaşlanmaya bağlı yüz hatlarını ve kırışıklıkları azaltmak için popüler bir seçimdir. Bu dolgu maddeleri, vücudun bağ dokularında ve derisinde doğal olarak bulunan bir madde olan hiyalüronik asitten yapılır. Enjekte edildikten sonra, yaşlanma sürecinin bir parçası olarak hacim veya elastikiyeti kaybedebilen yüz derisini şişirirler, içerden kırışıklıkları doldururlar ve cildin daha genç görünmesine ve gençleşmesine neden olurlar.

Son birkaç on yılda hyalüronik asit dolgu maddeleri birçok türü geliştirildi. HA dolgu maddelerinin marka isimleri arasında Regenyal Idea, Juvederm XC, Perlane, Prevelle Silk, Captique, Elevess, Hylaform ve Restylane bulunur. Bunlardan bazıları Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunurken diğerleri yalnızca Avrupa'da ve başka yerlerde kullanım için onaylanmıştır. Birkaçı daha derin yüz kıvrımları içindir; diğerleri daha yüzeysel kırışıklıklar için düşünülmüştür.

Hyaluronik Asit Dolgular Kimler İçin Uygundur?

Bu dolgu materyali enjeksiyon uygulaması şeklinde yaşlanmanın sonucu olarak ortaya çıkan yüz katları ve kırışıklıkları için yaygın olarak bir tedavi olarak kullanılır. Popüler tedavi alanları şunları içerir:
 • Alın çizgileri
 • Kaşlar arasındaki 'endişe çizgileri'
 • Gülümseme çizgileri veya ağzın köşelerinden buruna doğru uzanan "nazolabiyal kıvrım"
 • Crow'un gözler çevresindeki ayakları (Crow’s feet)
 • Dudakların veya yanaklarının şişirilmesi
 • Marionet hatları - Marionette lines (ağzın kenarlarından çene boyunca dikey olarak ilerlemektedir)
 • Burun dolgusu (burun ucu kaldırma, burun ucu ve burun asimetrilerinin giderilmesi)
Çoğu hasta, yaşları 30 ila 65 arasında değişmekte olup yaşlılık belirtilerini tersine çevirmek istemektedir; ancak hem yaşlı hem de genç insanlar hiyalüronik asit enjeksiyonu alabilir. Pek çok hasta alerjik reaksiyon riski çok daha az olduğu için HA dolgu maddelerini, kollajen gibi diğer enjektabl dolgu maddelerine alternatif olarak tercih etmektedir.

Bunların dışında KBB alanında boş burun sendromu olan hastalarda, burun etlerinin kalan kısımlarına ve burun septumuna hyaluronik asit içeren dolgu materyallerinin enjeksiyonu ve ortaya çıkan doğal ödem sayesinde, şikayetlerde azalma olabileceği vurgulanmıştır.

Hyaluronik Asit Dolgusu ve Tedavi Ayrıntıları


Hastalar doktor ofisinde bir koltuğa otururken HA esaslı dolgu maddelerinin enjeksiyonları yapılır. Uygulama süresi yaklaşık 15-30 dk arasındadır.

Bazı formülasyonlar lidokain, lokal anestezi içerir. Diğer durumlarda doktor, tedaviyi olabildiğince konforlu hale getirmek için topikal veya lokal anestezi uygular. Ardından, seçilen dolgu, ince bir iğne ile cildin hedef alanına enjekte edilir. Enjekte edilen HA dolgu maddesinin tam hacmi, kırışıklığın derinliğine, istenen değişim miktarı, cilt tipi ve diğer faktörlere bağlıdır. Enjekte edildikten sonra cilt, enjekte edilen materyali pürüzsüzleştirmek ve en estetik açıdan hoşa giden ve doğal görünümlü sonuçlar elde etmek için masaj yapılabilir Tedaviyi takiben, hastalar hemen doktor muayenehanesinden ayrılırlar.

Hastalar, enjeksiyon noktasında hafif morarma, şişme, kızarıklık veya hassasiyet hissedebilirler. Hyalüronik asit vücutta doğal olarak oluştuğundan, bazı diğer kozmetik dolgu maddelerinin aksine alerjik bir reaksiyon riski çok daha azdır.

Hyaluronik Asit Sadece Doldurmaz, Aynı Zamanda Gençleştirir!

Enjekte edildikten sonra hiyalüronik asit su moleküllerini çekerken cildin yapısını iyileştirir ve hidrasyona yardımcı olur ve cilt hacmi artar. Sonuçların bir kısmı hemen görülecektir, bazıları belirginleşmesi bir veya iki hafta sürebilir. Kullanılan HA dolgu çözeltisine bağlı olarak, sonuçlar birkaç aydan birkaç yıla kadar sürebilir.

Gebelik ve Emzirme Döneminde Hyaluronik Asit Kullanımı Hakkında

Hiyalüronik asit, hamilelik esnasında enjeksiyonla verildiğinde güvenilirliği tartışmalıdır ve ağızdan alındığında veya gebelik sırasında deriye uygulandığında hiyalüronik asidin güvenliği hakkında yeterli bilgi yoktur (gebelikte bir ilacın kullanımının onaylanması için uzun yıllar denenmesi gerekmektedir). Hamilelik ve emzirme döneminde güvenli tarafta kalın ve kullanmayın!

Burun dolgusu nasıl yapılır? - Burun dolgusu videosu – Burun dolgusu izle - Burun dolgusu öncesi ve sonrası - Burun dolgusu ile burun şekillendirme – Ameliyatsız burun estetiği – Burun dolgusu işlemi - Burun dolgusunu kim yapar? - Buruna dolgu nasıl yapılır? - Dolgu ile burun ucu kaldırma fiyatları - Burun dolgusu yaptıranlar - Burun dolgusu yaptırdım - Medikal burun estetiği - Non-surgical nose job - Non surgical nose job with filler - Non-surgical rhinoplasty - Nose tip filler augmentation - Non-surgical rhinoplasty - Nose filler injection - Non-surgical nose job in Istanbul - Non-surgical nose job istanbul -  Nose filler injection Turkey – Doğal burun dolgusu – Dolguyla burun estetiği

Burun dolgusu nasıl yapılır? - Burun dolgusu videosu – Burun dolgusu izle - Burun dolgusu öncesi ve sonrası - Burun dolgusu ile burun şekillendirme – Ameliyatsız burun estetiği – Burun dolgusu işlemi - Burun dolgusunu kim yapar? - Buruna dolgu nasıl yapılır? - Dolgu ile burun ucu kaldırma fiyatları - Burun dolgusu yaptıranlar - Burun dolgusu yaptırdım - Medikal burun estetiği - Non-surgical nose job - Non surgical nose job with filler - Non-surgical rhinoplasty - Nose tip filler augmentation - Non-surgical rhinoplasty - Nose filler injection - Non-surgical nose job in Istanbul - Non-surgical nose job istanbul -  Nose filler injection Turkey – Doğal burun dolgusu – Dolguyla burun estetiği


Burun dolgusu nasıl yapılır? - Burun dolgusu videosu – Burun dolgusu izle - Burun dolgusu öncesi ve sonrası - Burun dolgusu ile burun şekillendirme – Ameliyatsız burun estetiği – Burun dolgusu işlemi - Burun dolgusunu kim yapar? - Buruna dolgu nasıl yapılır? - Dolgu ile burun ucu kaldırma fiyatları - Burun dolgusu yaptıranlar - Burun dolgusu yaptırdım - Medikal burun estetiği - Non-surgical nose job - Non surgical nose job with filler - Non-surgical rhinoplasty - Nose tip filler augmentation - Non-surgical rhinoplasty - Nose filler injection - Non-surgical nose job in Istanbul - Non-surgical nose job istanbul -  Nose filler injection Turkey – Doğal burun dolgusu – Dolguyla burun estetiği
Kaynak linkler >>


Konu ile ilgili önceden hazırladığım linkler >>


Konu ile ilgili önceden hazırladığım videolar (burun dolgusu videosu)>>
Ameliyatsız burun estetiği hakkındaki video >>Dudak dolgusu ile ilgili benzer makale linki >>

Dr. Murat Enöz
KBB & BBC Uzmanı (MD, Otorhinolaryngology, Head and Neck Surgeon - ENT Doctor in Istanbul)

Muayenehane (Private Office):
Adres (Address): İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü (Dilek Patisserie Building), Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul
Randevu Tel (Appointment Phone): 0212 561 00 52
Cep tel (Mobile phone): (+90) 533 6550199
Fax: (+90) 212 542 74 47

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İnsan Papilloma Virüsü (HPV), Korunma Yolları, Ağızda Viral Papillom ve Tedavisi

HPV Virüsü ve Korunma Yolları İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​), en çok rahim ağzı kanseri açısından risk oluşturduğu bilinen virüstür. Son yıllarda yeni türleri saptanan bu virüsün ağız içi kanserler arasında bağlantısı gösterilmiştir. Ağız içerisinde görülen ve HPV ilişkili lezyonların çoğu iyi huyludur ve zaman zaman tekrarlama eğilimindedir. Papilloma virüsleri, memelilerde yaygın olarak bulunabilir ve kuşlarda nadiren görülürler. 300' den fazla türü izole edilen ve insanlarda enfeksiyona neden olan papilloma virüsleri, toplu olarak insan papilloma virüs ya da HPV (human papillomavirus​) olarak adlandırılır. HPV virüsleri, kanserojen özelliklerine göre yüksek riskli (HR) ve düşük riskli (LR) tip olmak üzere ikiye ayrılır. HPV virüsleri daha çok deriden deriye temas yolu ile bulaşır. İnsanlarda en sık düşük riskli HPV virüsü enfeksiyonları görülür ve çoğunlukla asemptomatiktir. Papillomavirüs genomu, konakçı hücrenin, histonları ile dekore edilmiş ve paketle

Burun Eti Ameliyatı Fiyatı 2022 (Güncellendi!)

Burun Eti Operasyonu Fiyatı 2022  Burun etleri ve eşsiz görevleri hakkında ... Burun etleri burnumuzun içerisinde dış ortam havasını arıtma, ısıtma, nemlendirme ve basınçlandırma görevlerini yapan eşsiz dokulardır. Her bir burun boşluğunda 3 adet burun eti bulunmaktadır. Belki aklınıza en çok gelen şey " burun etlerinden tamamen kurtulmak, burun etlerini aldırmak mümkün müdür? " sorusu olabilir. Burun etlerinin tamamen alınması eskiden yüzyıllar önce denenmiş ve burun etlerinin insan hayatı için ne kadar önemli olduğu sonrasında anlaşılmıştır. Dış ortam havasından bulunan tüm mikroorganizmalar, allerjenler burun etleri tarafından burun içerisinde yakalanmaktadır. Yaklaşık sosis şeklinde olan alt burun etleri içerisinde birçok damar ağı bulunmaktadır ve sıcaktır. Dış kısmında mukus tabakası bulunur ve burnumuzu hava girdiğinde burun etine çarpan hava yuvarlanma hareketi yaparak burun etini çarpar, içerisinde bulunan bütün partikülleri, yabancı cisimleri, mikroorgan

Rinoplasti Sonrası Buruna Kortizon Enjeksiyonu

Burun Ucuna Kortizon Enjeksiyonu Buruna Kortizon Hangi Durumlarda ve Nasıl Enjekte Edilir? Buruna kortizon iğne, herhangi bir rinoplasti veya revizyon rinoplasti ameliyatı yapan bir cerrahi için önemli bir araç olarak düşünülmelidir. Yukarıdaki hastada, 3. (tersiyer) revizyon burun estetiği ameliyatı yapılan ve ameliyat sonrası ve 3 ay sonraki burun ucu görüntüsü mevcut olan hastada, yandan bakıldığında burun ucundaki "top şeklinde" görünüm ve kortizon enjeksiyonunun gerekli olduğu bölgeler işaretlenmiştir. Kortikosteroidleri, anabolik steroidler ile karıştırmayın! Burun estetiği ve burun ameliyatı dünyasında steroid terimini kullandığımızda, çok spesifik bir steroid türünden bahsediyoruz. “Steroid” kelimesi, vücut geliştiricilerinde artmış kas büyümesi  için kullanılan bir hormondur ve aslında bu vücut kitlesini oluşturmak için kullanılan, anabolik bir steroid adı verilen farklı bir steroid tipini ifade eder. Rinoplasti ve revizyon rinoplasti sonrasında " buru

Geniz Eti Büyümesi, Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi ve Geniz Eti Ameliyatı Videosu

Geniz Eti Ameliyatı ve Geniz Eti Büyümesi Geniz eti ameliyatı genel bakış Geniz eti, burun deliklerinin en arkasındaki bölgede bulunan lenfoid dokudur. Hastalar tarafından ve kulak burun boğaz uzmanı olmayan hekimler tarafından muayene ile görülmesi mümkün değildir. Endoskopik burun içi muayenesi esnasında görülebilir. Yan grafi, manyetik rezonans görüntüleme, tomografi gibi görüntüleme araçları ile de dolaylı olarak değerlendirilebilir. Çocuklarda yapılan bademcik ameliyatlarının tamamında ilave olarak geniz eti ameliyatı da yapılmaktadır. Bunun yanında, geniz eti ameliyatı (adenoidektomi) tek başına ya da kulak tüpü takılması ameliyatları ile birlikte de yapılabilmektedir. Geniz eti ameliyatı tarihçesi 1800' lu yılların sonunda, geniz etinin burunla ilgili şikayetler ve işitme kaybından sorumlu olabileceği, Kopenhag, Danimarka' dan Willhelm Meyer tarafından belirtilmiş ve yine sonrasında geniz eti ameliyatlarına başlanmıştır. En sık yapılan ameliyatlardan

Küçük Dilde Papillom ve İnsan Papilloma Virüsü (HPV) İle İlgili Çok Bilinmeyen Ayrıntılar!

Küçük Dil Üzerinde Siğil İnsan papilloma virüsü (HPV - human papillomavirus​), genelde cinsel yolla bulaşan ve son yıllarda giderek yayılan ve 300' den fazla farklı alt türü bulunan bir virüstür. Son 10 yıl içerisinde giderek görülme sıklığı artmıştır. Bu virüsün en yaygın görünen alt grupları "siğil" ya da "papillom" olarak adlandırılan lezyonları yaparken; bulunduğu dokuların kanserleşmesine neden olan alt grupları da mevcuttur. Kanserojen özellikteki HPV virüsleri de kendi arasında "yüksek riskli", "olası yüksek riskli" ve "düşük riskli" olarak üç alt gruba ayrılmaktadır (yüksek riskli tipler >> tip 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45), olası yüksek riskli tipler >> tip 26, 53, 66 ve düşük riskli tipler tip >> 6, 11, 40, 42, 43, 44, 54).  Genelde fark edilen lezyonların çoğu iyi huyludur. Son yıllarda, bu virüsün sadece cinsel ilişki yolu ile değil; direk mukozal temas yoluyla da bulaşabildiğinin netlik kazanması

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Yatış Pozisyonu ve Uyku Öncesi Öneriler

​​Rinoplasti Operasyonu Sonrasında Uykuda Hangi Pozisyonda Uyunulmalıdır? ​​ Burun estetiği ameliyatı sonrasında birçok hekim  uyku esnasında genellikle başın yükseltilmesini önermektedir. Bunun dışında ameliyat sonrası özel yüz koruyucu ürünler ve yastıklar da satılmaktadır (yurtdışında satılan açılı uyku yastığı örneği >> Duro-Med Foam Bed Wedge ). Burun estetiği ameliyatı sonrasında vücudun üst kısmı açılı bir şekilde ve sırtüstü pozisyonda yatılırsa (yukarıdaki görselde görüldüğü gibi); yani yaklaşık olarak 30 ile 45 derece arası ve sırt üstü olacak şekilde açılı pozisyonda yatıldığında kafa, kalp hizasına göre daha yukarıda kalmaktadır. Bu şekilde Kafadaki kan basıncı vücudun diğer bölümlerine göre daha düşük hale gelir ve buna bağlı olarak da ameliyat sonrası ödem, morluk, burun kanaması riski azalmaktadır. Bunun dışında yine bu pozisyonda yatmanın diğer bir faydası da yan dönmenin zorlaşması ve buruna travma ve bası riskinin azalmasıdır. Burun estetiği am

Geniz Eti Ameliyatı Fiyatları 2022 (Güncellendi)

Adenoidektomi Operasyonu ve Ücreti Geniz eti ameliyatı, geniz eti büyümesi olan ya da tekrarlayan orta kulak iltihabı, orta kulak sıvısı, sinüzit ataklarının tedavisi amacıyla çocuk hastalarda sık olarak yapılmaktadır. Geniz Eti Büyümesi Geniz Eti Büyümesi - Adenoid Hipertrofisi Geniz Eti Nasıl Büyür? Geniz eti burun boşluğunun en arka tarafında yer alan lenfoid yapıda bir dokudur. Normalde doğum esnasında mevcuttur ve çocuklarda 5-6 yaşına kadar büyümeye devam eder. Bu dönemde genetik yatkınlık, kirli solunum havasının olduğu ortamlarda yaşamak, alerjik bünye, tekrarlayan üst solunum yolu enfeksiyonlarının olması, sigara dumanına maruziyet, kalabalık ortamda yaşamak gibi çok farklı nedenlere bağlı olarak geniz eti büyüyebilir ve geniz eti büyümesi sonucunda östaki tüpü ve burun fonksiyonları olumsuz olarak etkilenmektedir. Geniz Eti Büyümesi Belirtileri Geniz eti büyümesi olan çocuklarda ağız açık uyuma, tekrarlayan orta kulak iltihapları ve kulak sıvısı olması, tekrarl