Ana içeriğe atla

Emilmeyen Dikiş Materyallerinin Burun Estetiğinden Sonra Cilt Altından Görülmesi ya da Cilt Dışına Çıkması


Burun estetiği ameliyatlarından sonra, emilmeyen dikiş iplikleri cilt altından cilde doğru hareket edebiliyor. Gerçekten ilginç bir durum, ilk akla gelen cilde çok yakın dikiş atılması ve kalıcı yani emilmeyen dikiş ipliklerinin kullanılması gibi düşünülse de; sizlere Kore' den yapılan bir çalışmadan bilgileri aktarmak istedim.

"Spontaneous complete migration of suture material after subcuticular continuous suture in cesarean section: a case report" isimli makalede, cilt altına atılan emilmeyen dikiş materyallerinin iki yolla cilde doğru yönelerek ciltten dışarı atılabileceği ya da cilt altından kolayca görülebileceği bildirilmiş.

  1. Vücudun yabancı doku reaksiyonu göstermesi sonucu, dikiş materyalinin etrafında sürekli bir inflamasyon olması ve buna bağlı cilde doğru hareketi ve atılması (yani vücut yabancı bir materyal kabul edip dışarıya atmış oluyor)
  2. İyileşme süreci boyunca doku kontraksiyonu (gerilmesi) ya da tam olarak mekanizması anlaşılamamış yüzeyel cilt tabakalarına doğru dokuların hareketi sonucu dikiş materyalinin yüzeyelleşmesi.
Yukarıda, başka bir klinikte, burun estetiği ameliyatı olan hastanın, burun ucundaki cilt altından görülebilen dikiş materyali, elle dokununca da kolayca hissedilebiliyor. Çok sevmediğim bir durum. İlginç olarak, burun ucu estetiği ameliyatı yaptığım ve sadece iki tane, burun ucunun görünmeyen içeriye doğru bir bölgede, derin dokuya attığım kalıcı dikiş materyali olan bir hasta, burun ucunun hemen gerisinden 1 yıldan daha fazla bir süre sonra dışarıya mavi bir tane dikiş çıktığını ve sonra da düştüğünü söylemişti. Genelde, burun ucu estetiği ve burun estetiği ameliyatlarında, kalıcı dikiş materyali kullanmaktan kaçınıyorum ve dikiş materyali kullandığım bölgenin üzerine kıkırdak zarı gibi bir doku ile de kapatıyorum.

Yanda, açık teknik kıkırdak eğriliği ameliyatı yapılan bir hastanın, burun ucundaki 5 köşeli kesi izi ve en çok kullanılan, estetikik dikiş materyallerinden biri olan, emilmeyen (non-absorbable) prolen dikiş iplikleri görülmektedir. Köşeli insizyona bağlı kesi izi daha az oluyor ve bu iplikler genelde 1. haftadan sonra alınabiliyor. Yani cilt altında bırakılmıyor. Genelde kesi üzerine enfeksiyonu engellemek için 3 haftaya yakın antibiyotikli pomat kullanılmasını öneriyorum.


Şimde size bu konu ile ilgili iki ayrı değişik bilgi:

- kepçe kulak ameliyatlarında, çok kısa süren ve iple kulak estetiği olarak savunulan yöntemde, atılan kalıcı iplikler, kıkırdağın dönderilmesini ve kulak kepçesinin kafatasına yaklaştırılmasını sağlıyor. Bu iplikler genelde cilde çok yakın ve bazen ciltten atılabiliyor. Sorun şu, bu dikiş alınırsa ne olacak? kulak yeniden eski pozisyonuna gelebiliyor. Bu nedenle kepçe kulak ameliyatlarında, kalıcı dikiş materyali kullanmadan, kıkırdak şekillendirme işlemin içeren modifiye tekniği kullanıyorum.

İple Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası Dikişlerin Açılma Riski ya da Enfeksiyon Riski Olabilir!Kepçe kulak ameliyatı olarak (kepçe kulak deformitesi ameliyatları) aşağıdaki şekilde özetlenilebilmektedir (yanlarında yazan linklere tıklayarak teknik detayları da bulabilirsiniz):


- burun askısı, ya da burun askılama yöntemi olarak söylenilen ve burun ucunun iple kaldırılması işleminden oluşan yöntemde, kalıcı dikiş materyalleri kullanılarak, burun ucu kıkırdakları yukarıya doğru asılarak burun ucu dikleştirilmektedir. Kalıcılığı tartışmalı olan bu yöntemde, dikiş materyallerinin deride renk değişimine de neden olarak cilt altından atılabileceği unutulmamalıdır.

Daha önceden yazdığım konu ile ilgili link >> Burun Askı Yöntemi: Geçici ve Gereksiz Bir Yöntem Olabilir!

Burun askı dikişinin riskleri

Yukarıdaki fotoğrafta, 4 yıl önce burun askı yöntemi ile burun ucu kaldırılan hastanın, sarı noktalı dairesel alanla işaretlenmiş, burun sırtı bölgesinden dışarından gözle görülebilen dikiş materyalinin düğümlendiği alan ve burun ucunun sola doğru yöneldiği görülmektedir.Yukarıdaki fotoğrafta, başka bir klinikte burun ucu operasyonu yapılan hastanın, burun ucundaki kalıcı dikiş materyallerine bağlı olarak ortaya çıkan doku reaksiyonu sonucu, ciltte çukurlaşma ve renk değişikliği alanı görülmektedir.

Bu konularla ilgili olmasa da; idrar kesesine önceki bir ameliyatta atılan katılıcı dikiş materyallerinin çevresinde taş oluştuğunu olgu sunumu olarak yayınlamışlar göz atmak isterseniz >> Vesical calculus formation on permanent sutures

Kalıcı dikiş materyalleri  ne kadar az kullanılırsa o kadar iyi ... Bu fotoğraflardakiler nadir görülen durumlar. Bu ürünlerin mutlaka kullanılması gerekli olduğu alanlar da mevcut. Korkmayın ve doktorunuza güvenin.

Benzer makale ve video linki >> Burun Ucunda Emilmeyen Dikiş Materyallerine Bağlı Yabancı Cisim Reaksiyonu
​ ​​ ​​ ​Dr. Murat Enöz
KBB & BBC Uzmanı (MD, Otorhinolaryngology, Head and Neck Surgeon - ENT Doctor in Istanbul)

Muayenehane (Private Office):
Adres (Address): İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü (Dilek Patisserie Building), Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul
Randevu Tel (Appointment Phone): 0212 561 00 52
Cep tel (Mobile phone): (+90) 533 6550199
Fax: (+90) 212 542 74 47

  

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İnsan Papilloma Virüsü (HPV), Korunma Yolları, Ağızda Viral Papillom ve Tedavisi

İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​) ve genel özellikleri İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​), en çok rahim ağzı kanseri açısından risk oluşturduğu bilinen virüstür. Son yıllarda yeni türleri saptanan bu virüsün ağız içi kanserler arasında bağlantısı gösterilmiştir. Ağız içerisinde görülen ve HPV ilişkili lezyonların çoğu iyi huyludur ve zaman zaman tekrarlama eğilimindedir. Papilloma virüsleri, memelilerde yaygın olarak bulunabilir ve kuşlarda nadiren görülürler. 300' den fazla türü izole edilen ve insanlarda enfeksiyona neden olan papilloma virüsleri, toplu olarak insan papilloma virüs ya da HPV (human papillomavirus​) olarak adlandırılır. HPV virüsleri, kanserojen özelliklerine göre yüksek riskli (HR) ve düşük riskli (LR) tip olmak üzere ikiye ayrılır. HPV virüsleri daha çok deriden deriye temas yolu ile bulaşır. İnsanlarda en sık düşük riskli HPV virüsü enfeksiyonları görülür ve çoğunlukla asemptomatiktir. Papillomavirüs genomu, konakçı hü

Burun Eti Ameliyatı Fiyatı 2022 (Güncellendi!)

Burun Eti Operasyonu Fiyatı 2022   Burun etleri ve eşsiz görevleri hakkında ... Burun etleri burnumuzun içerisinde dış ortam havasını arıtma, ısıtma, nemlendirme ve basınçlandırma görevlerini yapan eşsiz dokulardır. Her bir burun boşluğunda 3 adet burun eti bulunmaktadır. Belki aklınıza en çok gelen şey " burun etlerinden tamamen kurtulmak, burun etlerini aldırmak mümkün müdür? " sorusu olabilir. Burun etlerinin tamamen alınması eskiden yüzyıllar önce denenmiş ve burun etlerinin insan hayatı için ne kadar önemli olduğu sonrasında anlaşılmıştır. Dış ortam havasından bulunan tüm mikroorganizmalar, allerjenler burun etleri tarafından burun içerisinde yakalanmaktadır. Yaklaşık sosis şeklinde olan alt burun etleri içerisinde birçok damar ağı bulunmaktadır ve sıcaktır. Dış kısmında mukus tabakası bulunur ve burnumuzu hava girdiğinde burun etine çarpan hava yuvarlanma hareketi yaparak burun etini çarpar, içerisinde bulunan bütün partikülleri, yabancı cisimleri, mikroorgan

Rinoplasti Sonrası Buruna Kortizon Enjeksiyonu

Burun Ucuna Kortizon Enjeksiyonu Buruna Kortizon Hangi Durumlarda ve Nasıl Enjekte Edilir? Buruna kortizon iğne, herhangi bir rinoplasti veya revizyon rinoplasti ameliyatı yapan bir cerrahi için önemli bir araç olarak düşünülmelidir. Yukarıdaki hastada, 3. (tersiyer) revizyon burun estetiği ameliyatı yapılan ve ameliyat sonrası ve 3 ay sonraki burun ucu görüntüsü mevcut olan hastada, yandan bakıldığında burun ucundaki "top şeklinde" görünüm ve kortizon enjeksiyonunun gerekli olduğu bölgeler işaretlenmiştir. Kortikosteroidleri, anabolik steroidler ile karıştırmayın! Burun estetiği ve burun ameliyatı dünyasında steroid terimini kullandığımızda, çok spesifik bir steroid türünden bahsediyoruz. “Steroid” kelimesi, vücut geliştiricilerinde artmış kas büyümesi  için kullanılan bir hormondur ve aslında bu vücut kitlesini oluşturmak için kullanılan, anabolik bir steroid adı verilen farklı bir steroid tipini ifade eder. Rinoplasti ve revizyon rinoplasti sonrasında " buru

Geniz Eti Büyümesi, Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi ve Geniz Eti Ameliyatı Videosu

Geniz Eti Ameliyatı ve Geniz Eti Büyümesi Geniz eti ameliyatı genel bakış Geniz eti, burun deliklerinin en arkasındaki bölgede bulunan lenfoid dokudur. Hastalar tarafından ve kulak burun boğaz uzmanı olmayan hekimler tarafından muayene ile görülmesi mümkün değildir. Endoskopik burun içi muayenesi esnasında görülebilir. Yan grafi, manyetik rezonans görüntüleme, tomografi gibi görüntüleme araçları ile de dolaylı olarak değerlendirilebilir. Çocuklarda yapılan bademcik ameliyatlarının tamamında ilave olarak geniz eti ameliyatı da yapılmaktadır. Bunun yanında, geniz eti ameliyatı (adenoidektomi) tek başına ya da kulak tüpü takılması ameliyatları ile birlikte de yapılabilmektedir. Geniz eti ameliyatı tarihçesi 1800' lu yılların sonunda, geniz etinin burunla ilgili şikayetler ve işitme kaybından sorumlu olabileceği, Kopenhag, Danimarka' dan Willhelm Meyer tarafından belirtilmiş ve yine sonrasında geniz eti ameliyatlarına başlanmıştır. En sık yapılan ameliyatlardan

Küçük Dilde Papillom ve İnsan Papilloma Virüsü (HPV) İle İlgili Çok Bilinmeyen Ayrıntılar!

Küçük Dil Üzerinde Siğil  İnsan papilloma virüsü (HPV - human papillomavirus​), genelde cinsel yolla bulaşan ve son yıllarda giderek yayılan ve 300' den fazla farklı alt türü bulunan bir virüstür. Son 10 yıl içerisinde giderek görülme sıklığı artmıştır. Bu virüsün en yaygın görünen alt grupları "siğil" ya da "papillom" olarak adlandırılan lezyonları yaparken; bulunduğu dokuların kanserleşmesine neden olan alt grupları da mevcuttur. Kanserojen özellikteki HPV virüsleri de kendi arasında "yüksek riskli", "olası yüksek riskli" ve "düşük riskli" olarak üç alt gruba ayrılmaktadır (yüksek riskli tipler >> tip 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45), olası yüksek riskli tipler >> tip 26, 53, 66 ve düşük riskli tipler tip >> 6, 11, 40, 42, 43, 44, 54).  Genelde fark edilen lezyonların çoğu iyi huyludur. Son yıllarda, bu virüsün sadece cinsel ilişki yolu ile değil; direk mukozal temas yoluyla da bulaşabildiğinin netlik kazanması

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Yatış Pozisyonu ve Uyku Öncesi Öneriler

​​Rinoplasti Operasyonu Sonrasında Uykuda Hangi Pozisyonda Uyunulmalıdır? ​​ Burun estetiği ameliyatı sonrasında birçok hekim  uyku esnasında genellikle başın yükseltilmesini önermektedir. Bunun dışında ameliyat sonrası özel yüz koruyucu ürünler ve yastıklar da satılmaktadır (yurtdışında satılan açılı uyku yastığı örneği >> Duro-Med Foam Bed Wedge ). Burun estetiği ameliyatı sonrasında vücudun üst kısmı açılı bir şekilde ve sırtüstü pozisyonda yatılırsa (yukarıdaki görselde görüldüğü gibi); yani yaklaşık olarak 30 ile 45 derece arası ve sırt üstü olacak şekilde açılı pozisyonda yatıldığında kafa, kalp hizasına göre daha yukarıda kalmaktadır. Bu şekilde Kafadaki kan basıncı vücudun diğer bölümlerine göre daha düşük hale gelir ve buna bağlı olarak da ameliyat sonrası ödem, morluk, burun kanaması riski azalmaktadır. Bunun dışında yine bu pozisyonda yatmanın diğer bir faydası da yan dönmenin zorlaşması ve buruna travma ve bası riskinin azalmasıdır. Burun estetiği am

Geniz Eti Ameliyatı Fiyatları 2022 (Güncellendi)

Adenoidektomi Operasyonu ve Ücreti Geniz eti ameliyatı, geniz eti büyümesi olan ya da tekrarlayan orta kulak iltihabı, orta kulak sıvısı, sinüzit ataklarının tedavisi amacıyla çocuk hastalarda sık olarak yapılmaktadır. Geniz Eti Büyümesi Geniz Eti Büyümesi - Adenoid Hipertrofisi Geniz Eti Nasıl Büyür? Geniz eti burun boşluğunun en arka tarafında yer alan lenfoid yapıda bir dokudur. Normalde doğum esnasında mevcuttur ve çocuklarda 5-6 yaşına kadar büyümeye devam eder. Bu dönemde genetik yatkınlık, kirli solunum havasının olduğu ortamlarda yaşamak, alerjik bünye, tekrarlayan üst solunum yolu enfeksiyonlarının olması, sigara dumanına maruziyet, kalabalık ortamda yaşamak gibi çok farklı nedenlere bağlı olarak geniz eti büyüyebilir ve geniz eti büyümesi sonucunda östaki tüpü ve burun fonksiyonları olumsuz olarak etkilenmektedir. Geniz Eti Büyümesi Belirtileri Geniz eti büyümesi olan çocuklarda ağız açık uyuma, tekrarlayan orta kulak iltihapları ve kulak sıvısı olması, tekrarl