Ana içeriğe atla

Kulak Zarı Ameliyatları ve Faydaları

Kulak Zarı Operasyonu

Kulak zarı ameliyatı izle - Kulak zarı ameliyatı zor mu? - Kulak zarı ameliyatı sonrası duyma - Kulak zarı ameliyatı sonrası yan etkileri - kulak zarı ameliyatında kaç gün hastanede yatılır? - Kulak zarı ameliyatı sonrası sigara - kulak zarı ameliyatı oldum işitmem ne zaman düzelir?

Kulak zarı ameliyatları, kulak zarındaki deliğin kapatılması ve birlikte orta kulak kemikçilerinde hasar olduğunda bunların da onarılması amacıyla yapılmaktadır.

Kulak zarının görevleri nelerdir?

İşitme ile ilgili görevleri:

Kulak zarı ses dalgalarının çarptığı bir titreşim yüzeyidir. Bu titreşimi, yüzey alanının büyük olması ve bağlı olduğu orta kulak kemikçiklerinin kaldıraç etkisiyle iç kulağa giderek artan bir enerji iletimini sağlar.

Bariyer görevi:

Kulak zarı orta kulak ile dış kulak arasında bir bariyer görevi görmektedir. Kulak zarında delinme olması durumunda, dış kulak yoluna temas edebilecek bir damla sudaki milyarlarca bakteri kolayca orta kulağa ve buradan da yakın komşuluk halinde olduğu yüz siniri, boyun damaları ve beyin gibi yapılara ulaşabilmektedir. Bu nedenle kulak zarında delik olan hastaların kulaklarını su temasından korumaları gerekmektedir.

Kulak zarı ameliyatı zor mu?

Kulak zarı ameliyatları bir kaç çeşit şekilde yapılabilmektedir. Orta kulakta iltihabı olmayan ve küçük kulak zarı deliği (perforasyonu) olan hastalarda basit kulak zarı onarılması ameliyatı (miringoplasti ameliyatı) yapılabilmektedir. Bunun için dış kulak kanalından bazen ilave insizyon yapılmadan yapılan ameliyat teknikleri de kullanılabilmektedir (transkanal miringoplasti). Genelde bu tür ameliyatlarda ameliyat süresi 45 dk civarındadır.

Kulak zarında geniş delik bulunan ve orta kulakta kemikçikler etrafında yapışıklık ya da kemikçiklerde harabiyet olan hastalarda, daha büyük bir ameliyat olan ve kulak zarının kaldırılarak orta kulağa işlem yapıldığı "timpanoplasti" ameliyatları yapılabilmektedir.

Orta kulakta ya da hemen arka taraftaki kemik olan mastoid kemikte kapalı ya da hapsolmuş iltihabı olan hastalarda kulak zarı ameliyatlarına ilave olarak iltihabı temizlemeye yönelik mastoidektomi ameliyatları da yapılmaktadır. Burada kulak kepçesinin arkasından yapılan kesi (retroaurikuler insizyon) kullanılmaktadır ve ameliyat süresi 2 saati geçebilmektedir.


Kulak zarı ameliyatı izle

Timpanoplasti ameliyatı animasyonu:

Kulak zarı ameliyatı animasyonu


Miringoplasti ameliyatı animasyonu:Kulak zarı ameliyatı sonrası duyma

Kulak zarı ameliyatlarından sonra yapılan ameliyata göre değişmekle birlikte genelde 2 yıla kadar işitmede artış olmaktadır. Hastanın işitmedeki farkı hissetmesi için dış kulak yolu tamponunun çıkarılması haricinde, kulak zarı üzerine serilen eriyebilen materyallerin uzaklaşması, greftin iyileşme ile sabitlenmesi gerekmektedir. Genelde birçok hasta 1. aydan sonra işitmedeki artışı fark etmeye başlamaktadır. Hastaların bir çoğu "kulak zarı ameliyatı oldum işitmem ne zaman düzelir?" şeklinde soru sorsalar da; özellikle küçük perforasyon olması ve orta kulağın temiz ve normal olması durumunda yapılan basit zar ameliyatları sonrasında işitme artışı çok daha hızlı hissedilmektedir.

Kulak zarı ameliyatı öncesi ve sonrası

Kulak zarı ameliyatında kaç gün hastanede yatılır?

Kulak zarı ameliyatlarına göre cevaplarsak:

Miringoplasti ameliyatından sonra eğer genel anestezi uygulandıysa ameliyattan 4. saatten sonra hasta taburcu olabilir.

Timpanoplasti ameliytından sonra hasta ameliyattan 4. saatten sonra hasta taburcu olabilse de; 1 gün yatması uygundur.

Timpnoplasti + Mastoidektomi ameliyatı yapıldıysa, hastanın ameliyat sonrasında 1 gün hastanede yatması uygundur.

Kulak zarı ameliyatı sonrası sigara

Kulak zarı ameliyatlarından sonra sigara içilmesi ameliyat başarısını düşürmektedir (kaynak makale: Eardrum Repair: Types, Complications & Success Rates). Ameliyat sonrasında burun içi hava yollarının, östaki tüpünün etkilenmesi, doku oksijenasyonu üzerin olumsuz etkiler ve olası üst solunum yolları enfeksiyonlarına yatkınlığa neden olması gibi faktörlere bağlı olarak sigara içilmesi ameliyat başarısı üzerine olumsuz etki etmektedir. İyileşmenin tamamlanması beklenmesi (6 ay kadar) en ideal olanıdır.

Kulak zarı ameliyatı sonrası yan etkileri

Kulak zarı ameliyatlarının riskleri aşağıdaki şekilde sıralanabilir (basit kulak zarı onarılması işlemlerinde bu risklerin bir çoğu bulunmaz!):
  • ağızda tat değişiklikleri
  • yüz siniri hasarı (geçici ya da kalıcı)
  • kulak zarındaki deliğin tam kapanmaması
  • işitme kaybı
  • baş dönmesi
  • nadir olarak kolesteatom (saldırgan iltihabi doku) oluşumu
Benzer İngilizce makalem >> Ear Drum Repair (Tympanoplasty / Myringoplasty)

Kaynak linkler:

Endoskopik Kulak Zarı Ameliyatı (Endoscopic Eardrum Repair) Videosu


Transkanal Mikroskopik Miringoplasti Operasyonu

Dr. Murat Enöz
KBB & BBC Uzmanı (MD, Otorhinolaryngology, Head and Neck Surgeon - ENT Doctor in Istanbul)

Muayenehane (Private Office):
Adres (Address): İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü (Dilek Patisserie Building), Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul
Randevu Tel (Appointment Phone): 0212 561 00 52
Cep tel (Mobile phone): (+90) 533 6550199
Fax: (+90) 212 542 74 47Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İnsan Papilloma Virüsü (HPV), Korunma Yolları, Ağızda Viral Papillom ve Tedavisi

HPV Virüsü ve Korunma Yolları İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​), en çok rahim ağzı kanseri açısından risk oluşturduğu bilinen virüstür. Son yıllarda yeni türleri saptanan bu virüsün ağız içi kanserler arasında bağlantısı gösterilmiştir. Ağız içerisinde görülen ve HPV ilişkili lezyonların çoğu iyi huyludur ve zaman zaman tekrarlama eğilimindedir. Papilloma virüsleri, memelilerde yaygın olarak bulunabilir ve kuşlarda nadiren görülürler. 300' den fazla türü izole edilen ve insanlarda enfeksiyona neden olan papilloma virüsleri, toplu olarak insan papilloma virüs ya da HPV (human papillomavirus​) olarak adlandırılır. HPV virüsleri, kanserojen özelliklerine göre yüksek riskli (HR) ve düşük riskli (LR) tip olmak üzere ikiye ayrılır. HPV virüsleri daha çok deriden deriye temas yolu ile bulaşır. İnsanlarda en sık düşük riskli HPV virüsü enfeksiyonları görülür ve çoğunlukla asemptomatiktir. Papillomavirüs genomu, konakçı hücrenin, histonları ile dekore edilmiş ve paketle

Burun Eti Ameliyatı Fiyatı 2022 (Güncellendi!)

Burun Eti Operasyonu Fiyatı 2022   Burun etleri ve eşsiz görevleri hakkında ... Burun etleri burnumuzun içerisinde dış ortam havasını arıtma, ısıtma, nemlendirme ve basınçlandırma görevlerini yapan eşsiz dokulardır. Her bir burun boşluğunda 3 adet burun eti bulunmaktadır. Belki aklınıza en çok gelen şey " burun etlerinden tamamen kurtulmak, burun etlerini aldırmak mümkün müdür? " sorusu olabilir. Burun etlerinin tamamen alınması eskiden yüzyıllar önce denenmiş ve burun etlerinin insan hayatı için ne kadar önemli olduğu sonrasında anlaşılmıştır. Dış ortam havasından bulunan tüm mikroorganizmalar, allerjenler burun etleri tarafından burun içerisinde yakalanmaktadır. Yaklaşık sosis şeklinde olan alt burun etleri içerisinde birçok damar ağı bulunmaktadır ve sıcaktır. Dış kısmında mukus tabakası bulunur ve burnumuzu hava girdiğinde burun etine çarpan hava yuvarlanma hareketi yaparak burun etini çarpar, içerisinde bulunan bütün partikülleri, yabancı cisimleri, mikroorgan

Rinoplasti Sonrası Buruna Kortizon Enjeksiyonu

Burun Ucuna Kortizon Enjeksiyonu Buruna Kortizon Hangi Durumlarda ve Nasıl Enjekte Edilir? Buruna kortizon iğne, herhangi bir rinoplasti veya revizyon rinoplasti ameliyatı yapan bir cerrahi için önemli bir araç olarak düşünülmelidir. Yukarıdaki hastada, 3. (tersiyer) revizyon burun estetiği ameliyatı yapılan ve ameliyat sonrası ve 3 ay sonraki burun ucu görüntüsü mevcut olan hastada, yandan bakıldığında burun ucundaki "top şeklinde" görünüm ve kortizon enjeksiyonunun gerekli olduğu bölgeler işaretlenmiştir. Kortikosteroidleri, anabolik steroidler ile karıştırmayın! Burun estetiği ve burun ameliyatı dünyasında steroid terimini kullandığımızda, çok spesifik bir steroid türünden bahsediyoruz. “Steroid” kelimesi, vücut geliştiricilerinde artmış kas büyümesi  için kullanılan bir hormondur ve aslında bu vücut kitlesini oluşturmak için kullanılan, anabolik bir steroid adı verilen farklı bir steroid tipini ifade eder. Rinoplasti ve revizyon rinoplasti sonrasında " buru

Geniz Eti Büyümesi, Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi ve Geniz Eti Ameliyatı Videosu

Geniz Eti Ameliyatı ve Geniz Eti Büyümesi Geniz eti ameliyatı genel bakış Geniz eti, burun deliklerinin en arkasındaki bölgede bulunan lenfoid dokudur. Hastalar tarafından ve kulak burun boğaz uzmanı olmayan hekimler tarafından muayene ile görülmesi mümkün değildir. Endoskopik burun içi muayenesi esnasında görülebilir. Yan grafi, manyetik rezonans görüntüleme, tomografi gibi görüntüleme araçları ile de dolaylı olarak değerlendirilebilir. Çocuklarda yapılan bademcik ameliyatlarının tamamında ilave olarak geniz eti ameliyatı da yapılmaktadır. Bunun yanında, geniz eti ameliyatı (adenoidektomi) tek başına ya da kulak tüpü takılması ameliyatları ile birlikte de yapılabilmektedir. Geniz eti ameliyatı tarihçesi 1800' lu yılların sonunda, geniz etinin burunla ilgili şikayetler ve işitme kaybından sorumlu olabileceği, Kopenhag, Danimarka' dan Willhelm Meyer tarafından belirtilmiş ve yine sonrasında geniz eti ameliyatlarına başlanmıştır. En sık yapılan ameliyatlardan

Küçük Dilde Papillom ve İnsan Papilloma Virüsü (HPV) İle İlgili Çok Bilinmeyen Ayrıntılar!

Küçük Dil Üzerinde Siğil  İnsan papilloma virüsü (HPV - human papillomavirus​), genelde cinsel yolla bulaşan ve son yıllarda giderek yayılan ve 300' den fazla farklı alt türü bulunan bir virüstür. Son 10 yıl içerisinde giderek görülme sıklığı artmıştır. Bu virüsün en yaygın görünen alt grupları "siğil" ya da "papillom" olarak adlandırılan lezyonları yaparken; bulunduğu dokuların kanserleşmesine neden olan alt grupları da mevcuttur. Kanserojen özellikteki HPV virüsleri de kendi arasında "yüksek riskli", "olası yüksek riskli" ve "düşük riskli" olarak üç alt gruba ayrılmaktadır (yüksek riskli tipler >> tip 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45), olası yüksek riskli tipler >> tip 26, 53, 66 ve düşük riskli tipler tip >> 6, 11, 40, 42, 43, 44, 54).  Genelde fark edilen lezyonların çoğu iyi huyludur. Son yıllarda, bu virüsün sadece cinsel ilişki yolu ile değil; direk mukozal temas yoluyla da bulaşabildiğinin netlik kazanması

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Yatış Pozisyonu ve Uyku Öncesi Öneriler

​​Rinoplasti Operasyonu Sonrasında Uykuda Hangi Pozisyonda Uyunulmalıdır? ​​ Burun estetiği ameliyatı sonrasında birçok hekim  uyku esnasında genellikle başın yükseltilmesini önermektedir. Bunun dışında ameliyat sonrası özel yüz koruyucu ürünler ve yastıklar da satılmaktadır (yurtdışında satılan açılı uyku yastığı örneği >> Duro-Med Foam Bed Wedge ). Burun estetiği ameliyatı sonrasında vücudun üst kısmı açılı bir şekilde ve sırtüstü pozisyonda yatılırsa (yukarıdaki görselde görüldüğü gibi); yani yaklaşık olarak 30 ile 45 derece arası ve sırt üstü olacak şekilde açılı pozisyonda yatıldığında kafa, kalp hizasına göre daha yukarıda kalmaktadır. Bu şekilde Kafadaki kan basıncı vücudun diğer bölümlerine göre daha düşük hale gelir ve buna bağlı olarak da ameliyat sonrası ödem, morluk, burun kanaması riski azalmaktadır. Bunun dışında yine bu pozisyonda yatmanın diğer bir faydası da yan dönmenin zorlaşması ve buruna travma ve bası riskinin azalmasıdır. Burun estetiği am

Geniz Eti Ameliyatı Fiyatları 2022 (Güncellendi)

Adenoidektomi Operasyonu ve Ücreti Geniz eti ameliyatı, geniz eti büyümesi olan ya da tekrarlayan orta kulak iltihabı, orta kulak sıvısı, sinüzit ataklarının tedavisi amacıyla çocuk hastalarda sık olarak yapılmaktadır. Geniz Eti Büyümesi Geniz Eti Büyümesi - Adenoid Hipertrofisi Geniz Eti Nasıl Büyür? Geniz eti burun boşluğunun en arka tarafında yer alan lenfoid yapıda bir dokudur. Normalde doğum esnasında mevcuttur ve çocuklarda 5-6 yaşına kadar büyümeye devam eder. Bu dönemde genetik yatkınlık, kirli solunum havasının olduğu ortamlarda yaşamak, alerjik bünye, tekrarlayan üst solunum yolu enfeksiyonlarının olması, sigara dumanına maruziyet, kalabalık ortamda yaşamak gibi çok farklı nedenlere bağlı olarak geniz eti büyüyebilir ve geniz eti büyümesi sonucunda östaki tüpü ve burun fonksiyonları olumsuz olarak etkilenmektedir. Geniz Eti Büyümesi Belirtileri Geniz eti büyümesi olan çocuklarda ağız açık uyuma, tekrarlayan orta kulak iltihapları ve kulak sıvısı olması, tekrarl