Ana içeriğe atla

Septoplasti Ameliyatı İle İlgili Sık Sorulan Sorular

Burundak, Kıkırdak Eğriliği (Septum Deviasyonu)' nu Düzeltme Ameliyatı: Septoplasti Operasyonu


Septoplasti ameliyatı genellikle burun içerisinden (kapalı teknik) sadece burun septumundaki eğriliklerin düzeltilmesi amacıyla yapılan bir burun ameliyatıdır. Burun ucunda desteği zayıf olan, burun ucu bölgesindeki septum kıkırdağında (Kaudal septum bölümü) eğrilik ya da dislokasyon olan hastalarda açık teknikle de işlem yapılması gerekebilmektedir.

Nazal Septum Deviasyonu Tedavisi  - Septoplasti İle İlgili Farklı Sorular ve Cevapları

Septoplasti ameliyatından sonra yüzde şişik ve morluk görülür mü?

Septoplasti ameliyatlarında burun kemiğine herhangi bir işlem yapılmaz ve ameliyat sonrasında yüzde ödem, morluk görülmez. Sadece açık teknikle işlem uygulanan hastalarda, burun ucunda şişlik ve ödeme ortaya çıkabilir.

Septoplasti ameliyatından sonra burundan nefes alınabilir mi?

Genellikle ameliyat sonrasında burundan nefes almaya olanak sağlayan bir deliği bulunan ve burun içerisindeki dokulara yapışmadığından çok kolay çıkarılabilen silikon splint kullanmayı tercih ediyorum. Hastalar ameliyat sonrasında burun içerisine sprey ve damla uygulayarak silikonların delikleri temizleyebiliyorlar.

Burun içerisine yerleştirilen internal silikon splintler ne işe yarar?

İnternal silikon splintlerin kullanım amaçları ve faydaları aşağıdaki şekilde sıralanabilir:
 • Burun içerisinde orta hatta septumu kalıba almaları ve yeniden yerleştirilen septum kıkırdaklarının düz bir şekilde orta hatta sabitlenmesinin sağlanması
 • Burun etleri ile septum arasında bariyer görevi görerek olası yapışıklıkların engellenmesi
 • Burun septumunda hematom (kan toplanması)' nın engellenmesi
 • Hastanın aynı zamanda silikon içerisindeki deliklerden nefes alması

Septoplasti ameliyatından sonra silikonlar ne zaman alınır?

Genellikle burun içerisindeki silikon splintlerin 7 - 10 gün sonra alınması idealdir.

Burun içerisindeki silikonlar erken alınırsa riskleri nelerdir?

Septoplasti ameliyatından sonra, bazen burun içerisindeki silikonların delikleri erken dönemde tıkanabilmektedir. Silikonların delikleri okyanus suyu spreylerle sümkürme yapılmadan temizlenebilse de; yetersiz uygulama nedeniyle kolayca silikon splintlerin hava kanalları tıkanabilmektedir. Septoplasti amliyatı ile birlikte burun eti ameliyatı da yapılan hastalarda, silikon slintler 7 günden daha önce çıkarıldığında (burun etleri genellikle ilk birkaç gün, yaklaşık ilk 1 hafta) şiştiğinden, burun septumu ile şişmiş burun etleri birbirine temas ederek hava yolu yeniden kapanabilir ve burun içerisinde yapışıklıklar ortaya çıkabilir.

Septoplasti ameliyatından sonra banyo nasıl yapılır?

Hastalarıma genellikle ilk 3 hafta buruna şampuanlı suyun temas ettirilmemesi için başın geride ve ayrı olarak yıkanmasını, vücudun ayı olarak yıkanmasını öneriyorum. Şehir şebeke sularımız temiz olsa da, steril değildir. Mümkünse burun içerisine şehir şebeke suyunun ilk 3 hafta temas ettirilmemesi idealdir. Banyo çok sıcak olmamalıdır.

Septoplasti ameliyatından sonra burun bandajı ya da atel kullanılır mı?

Septoplasti ameliyatlarında burun kemiğine herhangi bir müdahalede bulunulmadığından atel ya da bandaj uygulaması yapılmaz.

Septoplasti ameliyatından sonra burun şekli değişir mi?

Kapalı teknik septoplasti ameliyatlarından sonrta kalıcı olarak burun şeklinde değişiklik görülmez. İlk hafta burun içerisindeki slikonlara ve ödeme bağlı olarak burun biraz daha geniş görülebilir. Açık teknik septoplasti ameliyatlarından sonra bazen burun ucu kalkabilir.

Septoplasti ameliyatı ücreti

Konu ile ilgili belki en sık sorulan soru bu olsa gerek ... Septoplasti fiyatları hastanelere, birlikte konka radyofrekansı (konka rf - burun eti ameliyatı) yapılıp yapılmamasına ve kullanılan malzemelere göre değişebilir. Septoplasti konka rf septoplasti fiyatları 2019 yılı için 3500 - 8000 TL arasındadır.

Septoplasti ameliyatından sonra bir daha septum deviasyonu ameliyatı gerekir mi?

Burun kıkırdak eğriliği ameliyatları başarılı bir şekilde yapıldıktan sonra, buruna travma gelmeden burun içeriinde yeniden septum deviasyonu ortaya çıkmaz. Burun eti ameliyatlarındaki gibi, burun etlerinin yıllar içerisinde yeniden büyüme riski ve işlem tekrarının yapılması riski septoplasti ameliyatlarında bulunmaz.

Septoplasti ameliyatı sonrası hasta bakımı

Septoplasti ameliyatlarından sonra burun içerisine burun nemlendirici damla, deniz suyu sprey uygulaması, ağızdan antibiyotik tablet ve gerekirse ağrı kesici tabletlerin kullanılması planlanmaktadır. Genellikle burun nemlendirici damlaların bir kaç ay kullanılması uygundur.

Septoplasti ameliyatının kalıcı bilinmeyen olumlu sağlık etkileri

Septum deviasyonu nedeniyle burun tıkanıklığı şikayeti olan ve septoplasti ameliyatı ile bur sorunu tedavi edilen hastalarda belki alakasız gibi düşünebileceğiniz birçok olumlu sağlık etkisi ortaya çıkmaktadır. Septoplasti ameliyatının faydaları:

 • Uyku kalitesinde artma, sabah daha dinç uyanılması ve öğleden sonra uyku gelmesinde azalma
 • Egzersiz kapasitesinde artış
 • Boğaz kuruluğu, kronik farenjit, diş eti hastalıklarının sıklığında azalma
 • Üst solunum yolu ve alt solunum yolu enfeksiyonlarının sıklığında azalma
 • Zihinsel aktivite hızlanması
 • Ağız kokusunda azalma
 • Koku almada artma

Septoplasti ameliyatı öncesi ve sonrası

Aşağıda septoplasti ameliyatı yapılan iki hastanın ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası burun içi görüntüleri bulunmaktadır. Ameliyat sonrasında burun içi hava yolundaki genişleme ve septumun düz, pürüzsüz görünümü mevcuttur.Septoplasti ameliyatı kaç saat sürer?

Septoplasti ameliyatı genellikle 15-20 dk sürmektedir. Septoplasti ameliyatı süresi, açık teknikle işlem yapılanlarda daha uzundur ve 45-60 dk' yı bulabilir.

Konu ile ilgili daha önceden hazırladığım makaleler:
​​ ​​ ​Dr. Murat Enöz
KBB & BBC Uzmanı (MD, Otorhinolaryngology, Head and Neck Surgeon - ENT Doctor in Istanbul)

Muayenehane (Private Office):
Adres (Address): İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü (Dilek Patisserie Building), Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul
Randevu Tel (Appointment Phone): 0212 561 00 52
Cep tel (Mobile phone): (+90) 533 6550199
Fax: (+90) 212 542 74 47

  

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İnsan Papilloma Virüsü (HPV), Korunma Yolları, Ağızda Viral Papillom ve Tedavisi

HPV Virüsü ve Korunma Yolları İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​), en çok rahim ağzı kanseri açısından risk oluşturduğu bilinen virüstür. Son yıllarda yeni türleri saptanan bu virüsün ağız içi kanserler arasında bağlantısı gösterilmiştir. Ağız içerisinde görülen ve HPV ilişkili lezyonların çoğu iyi huyludur ve zaman zaman tekrarlama eğilimindedir. Papilloma virüsleri, memelilerde yaygın olarak bulunabilir ve kuşlarda nadiren görülürler. 300' den fazla türü izole edilen ve insanlarda enfeksiyona neden olan papilloma virüsleri, toplu olarak insan papilloma virüs ya da HPV (human papillomavirus​) olarak adlandırılır. HPV virüsleri, kanserojen özelliklerine göre yüksek riskli (HR) ve düşük riskli (LR) tip olmak üzere ikiye ayrılır. HPV virüsleri daha çok deriden deriye temas yolu ile bulaşır. İnsanlarda en sık düşük riskli HPV virüsü enfeksiyonları görülür ve çoğunlukla asemptomatiktir. Papillomavirüs genomu, konakçı hücrenin, histonları ile dekore edilmiş ve paketle

Burun Eti Ameliyatı Fiyatı 2022 (Güncellendi!)

Burun Eti Operasyonu Fiyatı 2022  Burun etleri ve eşsiz görevleri hakkında ... Burun etleri burnumuzun içerisinde dış ortam havasını arıtma, ısıtma, nemlendirme ve basınçlandırma görevlerini yapan eşsiz dokulardır. Her bir burun boşluğunda 3 adet burun eti bulunmaktadır. Belki aklınıza en çok gelen şey " burun etlerinden tamamen kurtulmak, burun etlerini aldırmak mümkün müdür? " sorusu olabilir. Burun etlerinin tamamen alınması eskiden yüzyıllar önce denenmiş ve burun etlerinin insan hayatı için ne kadar önemli olduğu sonrasında anlaşılmıştır. Dış ortam havasından bulunan tüm mikroorganizmalar, allerjenler burun etleri tarafından burun içerisinde yakalanmaktadır. Yaklaşık sosis şeklinde olan alt burun etleri içerisinde birçok damar ağı bulunmaktadır ve sıcaktır. Dış kısmında mukus tabakası bulunur ve burnumuzu hava girdiğinde burun etine çarpan hava yuvarlanma hareketi yaparak burun etini çarpar, içerisinde bulunan bütün partikülleri, yabancı cisimleri, mikroorgan

Rinoplasti Sonrası Buruna Kortizon Enjeksiyonu

Burun Ucuna Kortizon Enjeksiyonu Buruna Kortizon Hangi Durumlarda ve Nasıl Enjekte Edilir? Buruna kortizon iğne, herhangi bir rinoplasti veya revizyon rinoplasti ameliyatı yapan bir cerrahi için önemli bir araç olarak düşünülmelidir. Yukarıdaki hastada, 3. (tersiyer) revizyon burun estetiği ameliyatı yapılan ve ameliyat sonrası ve 3 ay sonraki burun ucu görüntüsü mevcut olan hastada, yandan bakıldığında burun ucundaki "top şeklinde" görünüm ve kortizon enjeksiyonunun gerekli olduğu bölgeler işaretlenmiştir. Kortikosteroidleri, anabolik steroidler ile karıştırmayın! Burun estetiği ve burun ameliyatı dünyasında steroid terimini kullandığımızda, çok spesifik bir steroid türünden bahsediyoruz. “Steroid” kelimesi, vücut geliştiricilerinde artmış kas büyümesi  için kullanılan bir hormondur ve aslında bu vücut kitlesini oluşturmak için kullanılan, anabolik bir steroid adı verilen farklı bir steroid tipini ifade eder. Rinoplasti ve revizyon rinoplasti sonrasında " buru

Geniz Eti Büyümesi, Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi ve Geniz Eti Ameliyatı Videosu

Geniz Eti Ameliyatı ve Geniz Eti Büyümesi Geniz eti ameliyatı genel bakış Geniz eti, burun deliklerinin en arkasındaki bölgede bulunan lenfoid dokudur. Hastalar tarafından ve kulak burun boğaz uzmanı olmayan hekimler tarafından muayene ile görülmesi mümkün değildir. Endoskopik burun içi muayenesi esnasında görülebilir. Yan grafi, manyetik rezonans görüntüleme, tomografi gibi görüntüleme araçları ile de dolaylı olarak değerlendirilebilir. Çocuklarda yapılan bademcik ameliyatlarının tamamında ilave olarak geniz eti ameliyatı da yapılmaktadır. Bunun yanında, geniz eti ameliyatı (adenoidektomi) tek başına ya da kulak tüpü takılması ameliyatları ile birlikte de yapılabilmektedir. Geniz eti ameliyatı tarihçesi 1800' lu yılların sonunda, geniz etinin burunla ilgili şikayetler ve işitme kaybından sorumlu olabileceği, Kopenhag, Danimarka' dan Willhelm Meyer tarafından belirtilmiş ve yine sonrasında geniz eti ameliyatlarına başlanmıştır. En sık yapılan ameliyatlardan

Küçük Dilde Papillom ve İnsan Papilloma Virüsü (HPV) İle İlgili Çok Bilinmeyen Ayrıntılar!

Küçük Dil Üzerinde Siğil İnsan papilloma virüsü (HPV - human papillomavirus​), genelde cinsel yolla bulaşan ve son yıllarda giderek yayılan ve 300' den fazla farklı alt türü bulunan bir virüstür. Son 10 yıl içerisinde giderek görülme sıklığı artmıştır. Bu virüsün en yaygın görünen alt grupları "siğil" ya da "papillom" olarak adlandırılan lezyonları yaparken; bulunduğu dokuların kanserleşmesine neden olan alt grupları da mevcuttur. Kanserojen özellikteki HPV virüsleri de kendi arasında "yüksek riskli", "olası yüksek riskli" ve "düşük riskli" olarak üç alt gruba ayrılmaktadır (yüksek riskli tipler >> tip 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45), olası yüksek riskli tipler >> tip 26, 53, 66 ve düşük riskli tipler tip >> 6, 11, 40, 42, 43, 44, 54).  Genelde fark edilen lezyonların çoğu iyi huyludur. Son yıllarda, bu virüsün sadece cinsel ilişki yolu ile değil; direk mukozal temas yoluyla da bulaşabildiğinin netlik kazanması

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Yatış Pozisyonu ve Uyku Öncesi Öneriler

​​Rinoplasti Operasyonu Sonrasında Uykuda Hangi Pozisyonda Uyunulmalıdır? ​​ Burun estetiği ameliyatı sonrasında birçok hekim  uyku esnasında genellikle başın yükseltilmesini önermektedir. Bunun dışında ameliyat sonrası özel yüz koruyucu ürünler ve yastıklar da satılmaktadır (yurtdışında satılan açılı uyku yastığı örneği >> Duro-Med Foam Bed Wedge ). Burun estetiği ameliyatı sonrasında vücudun üst kısmı açılı bir şekilde ve sırtüstü pozisyonda yatılırsa (yukarıdaki görselde görüldüğü gibi); yani yaklaşık olarak 30 ile 45 derece arası ve sırt üstü olacak şekilde açılı pozisyonda yatıldığında kafa, kalp hizasına göre daha yukarıda kalmaktadır. Bu şekilde Kafadaki kan basıncı vücudun diğer bölümlerine göre daha düşük hale gelir ve buna bağlı olarak da ameliyat sonrası ödem, morluk, burun kanaması riski azalmaktadır. Bunun dışında yine bu pozisyonda yatmanın diğer bir faydası da yan dönmenin zorlaşması ve buruna travma ve bası riskinin azalmasıdır. Burun estetiği am

Geniz Eti Ameliyatı Fiyatları 2022 (Güncellendi)

Adenoidektomi Operasyonu ve Ücreti Geniz eti ameliyatı, geniz eti büyümesi olan ya da tekrarlayan orta kulak iltihabı, orta kulak sıvısı, sinüzit ataklarının tedavisi amacıyla çocuk hastalarda sık olarak yapılmaktadır. Geniz Eti Büyümesi Geniz Eti Büyümesi - Adenoid Hipertrofisi Geniz Eti Nasıl Büyür? Geniz eti burun boşluğunun en arka tarafında yer alan lenfoid yapıda bir dokudur. Normalde doğum esnasında mevcuttur ve çocuklarda 5-6 yaşına kadar büyümeye devam eder. Bu dönemde genetik yatkınlık, kirli solunum havasının olduğu ortamlarda yaşamak, alerjik bünye, tekrarlayan üst solunum yolu enfeksiyonlarının olması, sigara dumanına maruziyet, kalabalık ortamda yaşamak gibi çok farklı nedenlere bağlı olarak geniz eti büyüyebilir ve geniz eti büyümesi sonucunda östaki tüpü ve burun fonksiyonları olumsuz olarak etkilenmektedir. Geniz Eti Büyümesi Belirtileri Geniz eti büyümesi olan çocuklarda ağız açık uyuma, tekrarlayan orta kulak iltihapları ve kulak sıvısı olması, tekrarl