Ana içeriğe atla

Burun Kanatlarının Ameliyat Dışı Desteklenmesi İçin "Spirox Latera™ Nasal Implant" Geliştirildi!

Spirox Latera™ Nasal Implant

Spirox Latera™ Nasal Implant

Spirox Latera™ Nasal Implant Nedir?

Özellikle önceden burun estetiği ya da burun ucu estetiği ameliyatı yapılmış ve burun kanatlarında çökme (alar kollaps) ortaya çıkan hastalarda, burun travması sonrası burun yan duvarında çökme ortaya çıkan ve burun tıkanıklığı sorunu yaşayan hastalarda ofis şartlarında yerleştirilebilecek bir implant olan "Latera Nazal İmplant" ya da "Spirox Latera™ Nasal Implant"geliştirildi. Emilebilir bir imlant olan "Latera" burundaki üst ve alt yan kıkırdakları desteklemek için kullanılmak üzere tasarlanmış; burun duvarını geleneksel kıkırdak ve polimer greftler gibi güçlendirir. Kıkırdağı bu şekilde desteklemek nazal hava yolu obstrüksiyonu semptomlarını azaltabilir ve hastaların daha iyi nefes almasına yardımcı olabilir. Bu implantlar KBB uzmanı veya plastik cerrahlar tarafından kullanılabilmektedir. Bu implant Amerikan Besin İlaç Dairesi - FDA tarafından kullanımı onaylanmış. Emilebilir ve burun yan duvar kıkırdağını destekleyerek, burun kanadı çökmesini ve burun tıkanıklığını azaltıyor.

Spirox Latera™ Nasal Implant
Spirox Latera™ Nasal Implant

Spirox Latera™ Nasal Implant
Spirox Latera™ Nasal Implant


Spirox Latera™ Nasal Implant Nasıl Yerleştirilir?

Spirox Latera™ Nasal Implant
Spirox Latera™ Nasal Implant
Spirox Latera™ Nasal Implant
Spirox Latera™ Nasal Implant
Latera, bir cerrahın burun valfı çöküşünü kıkırdak kullanmadan ve burnun dış görünüşünde neredeyse çok az bir değişikliğe neden olarak tedavi etmesini sağlar. İmplant, özel bir iğne şeklinde cihazla yerleştirilir ve ofiste yapılabilir. LATERA Absorbable Nazal İmplant burnundaki üst ve alt yan kıkırdakları desteklemek için kullanılır. Kıkırdağı bu şekilde desteklemek nazal hava yolu obstrüksiyonu semptomlarını azaltabilir ve hastaların daha iyi nefes almasına yardımcı olabilir. LATERA implant, yaklaşık 18 aylık bir süre boyunca emilen ve burun duvarının içine daha az invaziv bir şekilde yerleştirilen bir malzemeden yapılır.


Spirox Latera™ Nasal Implant' ın Yerleştirilmesi Videosu


Videoda, Dr. Dean Toriumi tarafından burun kanadı ve yan duvarında çökme olan hastaya "Latera" nın yerleştirilmesi ve sonrasında hastanı burundan nefes almasındaki rahatlama gösterilmektedir.


Yine başka hekimler tarafından paylaşılan, bu implant ile ilgili bilgiler içeren videolar:


Spirox Latera™ Nasal Implant Ne İşe Yarar?


Alar Kollaps

Latera nazal implant özellikle burun kanadı ve burun yan duvarı çökmesi olan hastalarda aşağıdaki olumlu etkileri için kullanılmaktadır:
 • Burun tıkanıklığını azaltılır
 • Hızlı nefes alırken burun kanadı çökmesi sorununu azaltır ya da ortadan kaldırabilir
 • Egzersiz esnasında burundan alınan hava miktarında artışı sağlar
 • Uyku kalitesinde artış sağlar

Spirox Latera™ Nasal Implant' ın Riskleri Nelerdir?

Spirox Latera™ Nasal Implant
Spirox Latera™ Nasal Implant
Bu implanta bağlı yan etki ve riskler genelde geçicidir. LATERA implant ile ilgili diğer riskler şunlardır:
 • Hafif morarma ve iltihaplanma
 • İmplantın farkındalığı (yabancı cisim hissi)
 • Hafif ağrı ya da tahriş
 • Enfeksiyon
 • İmplantın atılması ya da yer değiştirmesi

Spirox Latera™ Nasal Implant' ın Avantajları Nelerdir?

İmplant, iç Breathe Right şeridi gibi nazal valfın kıkırdaklarını stabilize eder ve 18 ay içinde vücut tarafından emilir. Neredeyse ağrı ya da kanama yoktur ve implant hasta tarafından ya da dışardan farkedilmemektedir. Prosedürün yararları dış kesi içermez; Kalıcı bir implant yoktur ve donör kıkırdağı yoktur. LATERA, burun tıkanıklığı şikayeti olan hastalarda, septum deviasyonu ve burun eti büyümesi tedavisi yapılmasına rağmen genellikle yeterli eti elde edilemeyen hastalar için önemli bir gelişmedir. LATERA, burun yan kıkırdağını desteklemek için bize minimal invaziv bir çözüm getirmektedir.

Latera Nazal İmplant hakkında daha fazla bilgi ve videolara ulaşabileceğiniz üretici firma linki >> www.spiroxmed.com

Spirox Latera™ Nasal Implant' ın Kontrendikasyonları Nelerdir?

Lateral nazal implant uygulaması ile ilgili kontrendikasyonlar kısaca iki madde halinde özetlenilebilir:

 • İmplantasyon bölgesinde aktif bir enfeksiyon varlığı
 • Polylactic acid (PLA)' ya veya emilebilir materyallere alerji olması durumunda Latera nazal implant yerleiştirilmesi işlemi yapılmamalıdır.

Spirox Latera™ Nasal Implant Hakkında Uyarılar

 • Sadece tek kullanımlıktır. Yeniden sterilize etmeyin ve / veya yeniden kullanılmamalıdır
 • Steril ambalajın bütünlüğü tehlikeye atılmışsa veya sterilite kaybı varsa ürün kullanılmamalıdır
 • Uygun olmayan hasta seçimi, cerrahi alan hazırlığı veya implantasyon potansiyel olarak cihaz arızasına neden olabilir
 • Sonraki enfeksiyon, İmplant kaldırılmasını gerektirebilir.
 • Latera Absorbable Nazal İmplant kutusu yüksek sıcaklıklara maruz bırakılmammalıdır
 • Sıcaklık göstergesi 38 ° C'nin üzerindeki sıcaklığa maruz kalmayı gösterir

Spirox ™ Latera Absorbable Nazal İmplant Sistemi Hakkındaİmplant ağırlıklı olarak 1 mm çaplı ve 24 mm toplam uzunlukta silindir şeklindedir.
Demirleme için çatallı uzak uç ve artan esneklikte proksimal uç bulunmaktadır. Yaklaşık 18 ay içerisinde vücutta emilen Poli (L-laktit-ko-D-L-laktit) 70:30 kopolimerinden üretilmiştir. İmplant, kaydırılabilir bir kapak ile plastik bir tepsiye yerleştirilir.

Uygulama ünitesi, bir tutanak gövdesi, dağıtım pompası ve itme çubuğundan oluşan tek kullanımlık bir cihazdır ve derinlik işaretleyici ve koruyucu kapaklı 16 gauge uygulama kanülü içermektedir. 

Spirox Latera™ Nasal Implant' ın Fiyatı Ne Kadar?

Bu impantı üreten firmaya mail attım ve bende fiyartını merak ediyorum. Firmanın

Web siteleri  : www.spiroxmed.com/latera/ - https://latera.com/
Spirox, Inc.
595 Penobscot Drive, Redwood City, CA 94063
Phone (toll free): 844-477-4769 / 844-4-SPIROX
Phone (local area): 650-487-2203

Bilgi aldığımda burada paylaşırım. Lütfen fiyat sormak için bu üretici firmayla iletişime geçiniz.

Kaynak Linkler:
Benzer makale linki ve ilgili video linki >> Burun Kanadı Çökmesi ve TedavisiBurun Kanadı Çökmesi ve Tedavisi - YouTube
Dr. Murat Enöz
KBB & BBC Uzmanı (MD, Otorhinolaryngology, Head and Neck Surgeon - ENT Doctor in Istanbul)

Muayenehane (Private Office):
Adres (Address): İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü (Dilek Patisserie Building), Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul
Randevu Tel (Appointment Phone): 0212 561 00 52
Cep tel (Mobile phone): (+90) 533 6550199
Fax: (+90) 212 542 74 47

 


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İnsan Papilloma Virüsü (HPV), Korunma Yolları, Ağızda Viral Papillom ve Tedavisi

HPV Virüsü ve Korunma Yolları İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​), en çok rahim ağzı kanseri açısından risk oluşturduğu bilinen virüstür. Son yıllarda yeni türleri saptanan bu virüsün ağız içi kanserler arasında bağlantısı gösterilmiştir. Ağız içerisinde görülen ve HPV ilişkili lezyonların çoğu iyi huyludur ve zaman zaman tekrarlama eğilimindedir. Papilloma virüsleri, memelilerde yaygın olarak bulunabilir ve kuşlarda nadiren görülürler. 300' den fazla türü izole edilen ve insanlarda enfeksiyona neden olan papilloma virüsleri, toplu olarak insan papilloma virüs ya da HPV (human papillomavirus​) olarak adlandırılır. HPV virüsleri, kanserojen özelliklerine göre yüksek riskli (HR) ve düşük riskli (LR) tip olmak üzere ikiye ayrılır. HPV virüsleri daha çok deriden deriye temas yolu ile bulaşır. İnsanlarda en sık düşük riskli HPV virüsü enfeksiyonları görülür ve çoğunlukla asemptomatiktir. Papillomavirüs genomu, konakçı hücrenin, histonları ile dekore edilmiş ve paketle

Burun Eti Ameliyatı Fiyatı 2022 (Güncellendi!)

Burun Eti Operasyonu Fiyatı 2022  Burun etleri ve eşsiz görevleri hakkında ... Burun etleri burnumuzun içerisinde dış ortam havasını arıtma, ısıtma, nemlendirme ve basınçlandırma görevlerini yapan eşsiz dokulardır. Her bir burun boşluğunda 3 adet burun eti bulunmaktadır. Belki aklınıza en çok gelen şey " burun etlerinden tamamen kurtulmak, burun etlerini aldırmak mümkün müdür? " sorusu olabilir. Burun etlerinin tamamen alınması eskiden yüzyıllar önce denenmiş ve burun etlerinin insan hayatı için ne kadar önemli olduğu sonrasında anlaşılmıştır. Dış ortam havasından bulunan tüm mikroorganizmalar, allerjenler burun etleri tarafından burun içerisinde yakalanmaktadır. Yaklaşık sosis şeklinde olan alt burun etleri içerisinde birçok damar ağı bulunmaktadır ve sıcaktır. Dış kısmında mukus tabakası bulunur ve burnumuzu hava girdiğinde burun etine çarpan hava yuvarlanma hareketi yaparak burun etini çarpar, içerisinde bulunan bütün partikülleri, yabancı cisimleri, mikroorgan

Rinoplasti Sonrası Buruna Kortizon Enjeksiyonu

Burun Ucuna Kortizon Enjeksiyonu Buruna Kortizon Hangi Durumlarda ve Nasıl Enjekte Edilir? Buruna kortizon iğne, herhangi bir rinoplasti veya revizyon rinoplasti ameliyatı yapan bir cerrahi için önemli bir araç olarak düşünülmelidir. Yukarıdaki hastada, 3. (tersiyer) revizyon burun estetiği ameliyatı yapılan ve ameliyat sonrası ve 3 ay sonraki burun ucu görüntüsü mevcut olan hastada, yandan bakıldığında burun ucundaki "top şeklinde" görünüm ve kortizon enjeksiyonunun gerekli olduğu bölgeler işaretlenmiştir. Kortikosteroidleri, anabolik steroidler ile karıştırmayın! Burun estetiği ve burun ameliyatı dünyasında steroid terimini kullandığımızda, çok spesifik bir steroid türünden bahsediyoruz. “Steroid” kelimesi, vücut geliştiricilerinde artmış kas büyümesi  için kullanılan bir hormondur ve aslında bu vücut kitlesini oluşturmak için kullanılan, anabolik bir steroid adı verilen farklı bir steroid tipini ifade eder. Rinoplasti ve revizyon rinoplasti sonrasında " buru

Geniz Eti Büyümesi, Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi ve Geniz Eti Ameliyatı Videosu

Geniz Eti Ameliyatı ve Geniz Eti Büyümesi Geniz eti ameliyatı genel bakış Geniz eti, burun deliklerinin en arkasındaki bölgede bulunan lenfoid dokudur. Hastalar tarafından ve kulak burun boğaz uzmanı olmayan hekimler tarafından muayene ile görülmesi mümkün değildir. Endoskopik burun içi muayenesi esnasında görülebilir. Yan grafi, manyetik rezonans görüntüleme, tomografi gibi görüntüleme araçları ile de dolaylı olarak değerlendirilebilir. Çocuklarda yapılan bademcik ameliyatlarının tamamında ilave olarak geniz eti ameliyatı da yapılmaktadır. Bunun yanında, geniz eti ameliyatı (adenoidektomi) tek başına ya da kulak tüpü takılması ameliyatları ile birlikte de yapılabilmektedir. Geniz eti ameliyatı tarihçesi 1800' lu yılların sonunda, geniz etinin burunla ilgili şikayetler ve işitme kaybından sorumlu olabileceği, Kopenhag, Danimarka' dan Willhelm Meyer tarafından belirtilmiş ve yine sonrasında geniz eti ameliyatlarına başlanmıştır. En sık yapılan ameliyatlardan

Küçük Dilde Papillom ve İnsan Papilloma Virüsü (HPV) İle İlgili Çok Bilinmeyen Ayrıntılar!

Küçük Dil Üzerinde Siğil İnsan papilloma virüsü (HPV - human papillomavirus​), genelde cinsel yolla bulaşan ve son yıllarda giderek yayılan ve 300' den fazla farklı alt türü bulunan bir virüstür. Son 10 yıl içerisinde giderek görülme sıklığı artmıştır. Bu virüsün en yaygın görünen alt grupları "siğil" ya da "papillom" olarak adlandırılan lezyonları yaparken; bulunduğu dokuların kanserleşmesine neden olan alt grupları da mevcuttur. Kanserojen özellikteki HPV virüsleri de kendi arasında "yüksek riskli", "olası yüksek riskli" ve "düşük riskli" olarak üç alt gruba ayrılmaktadır (yüksek riskli tipler >> tip 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45), olası yüksek riskli tipler >> tip 26, 53, 66 ve düşük riskli tipler tip >> 6, 11, 40, 42, 43, 44, 54).  Genelde fark edilen lezyonların çoğu iyi huyludur. Son yıllarda, bu virüsün sadece cinsel ilişki yolu ile değil; direk mukozal temas yoluyla da bulaşabildiğinin netlik kazanması

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Yatış Pozisyonu ve Uyku Öncesi Öneriler

​​Rinoplasti Operasyonu Sonrasında Uykuda Hangi Pozisyonda Uyunulmalıdır? ​​ Burun estetiği ameliyatı sonrasında birçok hekim  uyku esnasında genellikle başın yükseltilmesini önermektedir. Bunun dışında ameliyat sonrası özel yüz koruyucu ürünler ve yastıklar da satılmaktadır (yurtdışında satılan açılı uyku yastığı örneği >> Duro-Med Foam Bed Wedge ). Burun estetiği ameliyatı sonrasında vücudun üst kısmı açılı bir şekilde ve sırtüstü pozisyonda yatılırsa (yukarıdaki görselde görüldüğü gibi); yani yaklaşık olarak 30 ile 45 derece arası ve sırt üstü olacak şekilde açılı pozisyonda yatıldığında kafa, kalp hizasına göre daha yukarıda kalmaktadır. Bu şekilde Kafadaki kan basıncı vücudun diğer bölümlerine göre daha düşük hale gelir ve buna bağlı olarak da ameliyat sonrası ödem, morluk, burun kanaması riski azalmaktadır. Bunun dışında yine bu pozisyonda yatmanın diğer bir faydası da yan dönmenin zorlaşması ve buruna travma ve bası riskinin azalmasıdır. Burun estetiği am

Geniz Eti Ameliyatı Fiyatları 2022 (Güncellendi)

Adenoidektomi Operasyonu ve Ücreti Geniz eti ameliyatı, geniz eti büyümesi olan ya da tekrarlayan orta kulak iltihabı, orta kulak sıvısı, sinüzit ataklarının tedavisi amacıyla çocuk hastalarda sık olarak yapılmaktadır. Geniz Eti Büyümesi Geniz Eti Büyümesi - Adenoid Hipertrofisi Geniz Eti Nasıl Büyür? Geniz eti burun boşluğunun en arka tarafında yer alan lenfoid yapıda bir dokudur. Normalde doğum esnasında mevcuttur ve çocuklarda 5-6 yaşına kadar büyümeye devam eder. Bu dönemde genetik yatkınlık, kirli solunum havasının olduğu ortamlarda yaşamak, alerjik bünye, tekrarlayan üst solunum yolu enfeksiyonlarının olması, sigara dumanına maruziyet, kalabalık ortamda yaşamak gibi çok farklı nedenlere bağlı olarak geniz eti büyüyebilir ve geniz eti büyümesi sonucunda östaki tüpü ve burun fonksiyonları olumsuz olarak etkilenmektedir. Geniz Eti Büyümesi Belirtileri Geniz eti büyümesi olan çocuklarda ağız açık uyuma, tekrarlayan orta kulak iltihapları ve kulak sıvısı olması, tekrarl