Ana içeriğe atla

Deviasyon Ameliyatı Sonrası Burun Şekli Düzelir mi?
Deviasyon ameliyatı sonrası burun şekli düzelir mi? - Deviasyon ameliyatı sonrasında burundaki yamukluk düzelir mi? - Burun kıkırdak eğriliği ameliyatı sonrası burun şekli düzelir mi?
Deviasyon ameliyatı sonrası burun şekli düzelir mi? -
Deviasyon ameliyatı sonrasında burundaki yamukluk düzelir mi? -
Burun kıkırdak eğriliği ameliyatı sonrası burun şekli düzelir mi?
Nazal septum deviasyonu, burun boşluğunu dikine ikiye ayıran, ön bölümü kıkırdak ve arka bölümü kemik yapıde olan bir yapıdır. Septumun eğri olması durumunda bir burun boşluğu diğerine göre daralır, burun tıkanıklığı şikayeti ortaya çıkar. Nazal septumun en ön bölümü yani ayakta duran bir insanda bakıldığında burun deliklerine en yakın bölümü "kaudal septum bölümü" olarak adlandırılır. Nazal septum deviasyonu olan her bireyde burun tıkanıklığı ve ağız açık uyuma gbi belirtiler ortaya çıkmaz. Burun septumundaki eğrilikler aslında tam doğru bir ifade olmayan "burun kemiği eğriliği" olarak da söylenilmektedir. Burun kemiği (os nazale) ve burun septumu ayrı yapılardır. Burun septum kıkırdağındaki eğrilik fazla olduğunda ya da burun içerisindeki en dar heva yolu bölgesine yakın olduğunda çeşitli olumsuz sağlık etkilerine neden olmaktadır.


Devisyon ameliyatı öncesi ve sonrası - Deviasyon ameliyatı sonrası burun şekli düzelir mi? - Deviasyon ameliyatı sonrasında burundaki yamukluk düzelir mi? - Burun kıkırdak eğriliği ameliyatı sonrası burun şekli düzelir mi? - Septoplasti ameliyatı sonrası burun şekli düzelir mi? - Septoplasti ameliyatı sonrasında burundaki yamukluk düzelir mi? - SMR ameliyatı sonrası burun şekli değişir mi?

Burun kıkırdak eğriliği zararları

Burun septumunda eğrilik fazla olduğunda, burun tıkanıklığı ve hava yolu direnci artışı söz konusudur. Bu durumda burun kemiği eğriliği zararları aşağıdaki şekilde özetlenilebilir:
  • burun tıkanıklığı ve bununla ilişkili birçok olumsuz etki (uyku kalitesinde azalma, ağız kuruluğu, kronik farenjit, sık alt solunum yolu enfeksiyonu geçirme, egzersiz kapasitesinde azalma  ...)
  • burun kanaması (epsistaksis)
  • geniz akıntısı
  • sinüzit ataklarında artış

Burun kıkırak eğriliği olan hastalarda dışarıdan bakıldığında burun şeklinde bozukluk olması şart değildir!

Nazal septum deviasyonu olan hastalarda, özellikle septumun arka ve alt bölüm eğriliklerinde burunda estetik bir sorun olması şart değildir. Bununla birlikte travmatik burunkıkırdak eğriliği olan hastalarda, eş zamanlı olarak hem burun kemiğinde yamukluk hem de burun içerisindeki kıkırdak eğriliği aynı anda görülebilmektedir. Önceden burun ucu üzerine düşen insanlarda, burun septum kıkırdağı bir burun deliğinden görülebilecek şekilde yandan görülebilir bir eğrilik ortaya çıkabilir. Kaudal septum deviasyonu ya da anterior septal dislokasyon olarak adlandırılan bu deviasyon türünde, burun ucunda asimetri, burun ucu kıkırdaklarında da eş zamanlı eğrilme görülebilmektedir.

Deviasyon ameliyatı nasıl yapılır?Nazal Septum Deviasyonu
Nazal septum deviasyonu semptomatikse yani hastada burun tıkanıklığına neden oluyorsa tek tedavi, burun septum kıkırdağındaki eğri alanların cerrahi olarak çıkarılması ve septumun düz bir hale getirilmesidir. Burun kemiği eğriliği doğal çözüm olarak sunulan, internet oramındaki bitkisel ürünlere lütfen inanmayınız. Nazal septum deviasyonu tedavisi için genllikle kapalı teknikle yani burun deliklerinin içerisinden yapılan, "deviasyon ameliyatı" ya da "septoplasti ameliyatı" yapılmaktadır. Septumun üzerindeki zar kaldırıldıktan sonra (submukoperikondrial diseksiyon), eğri kıkırdak alanları çıkarılmaktadır. "Submukoz rezeksiyon" ya da "SMR ameliyatı" olarak da söylenilen birbirinin hemen hemen aynısı ya da çok benzer işlemler yapılmaktadır. Bu işlemler genellikle 15-20 dk sürmektedir. Septum deviasyonu burun deliklerine yakın bölümdeyse, "açık teknik deviasyon ameliyatı" ya da "açık teknik septoplasti ameliyatı" yapılmaktadır. Açık teknik burun ucu estetiği ameliyatına benzer bir işle olan, açık teknik kıkırdak eğriliği ameliyatında, kıkırdak eğriliği düzeltilirken, burun ucun desteği yeniden yapılandırılmaktadır.

Deviasyon ameliyatı sonrasında burun şekli genellikle değişmez!

Bu başlığı biraz genişletmek isterim, deviasyon ameliyatı kapalı teknikle yapıldığında, burun destek kıkırdakları zedelenmediğinde burun şeklinde deviasyon ameliyatı sonrasında herhangi bir değişiklik görülmez. Sadece 1 hafta kalan internal nazal silikon splintlere bağlı olarak burun biraz geniş ve ödemli görülebilir. Burun kemik eğriliği ameliyatı olanlar genellikle silikon splintler çıkarıldıktan birkaç gün sonra, burun şekillerinin eskisi gibi olduğunu fark edebilir. Burun kemiği eğriliği ameliyatı sonrası, genellikle burun şeklini oluşturan kıkırdaklara ve burun septum kıkırdağına dokunulmadığından, yüzde şişlik ve göz altı morluğu görülmez.

Deviasyon ameliyatı, açık teknikle yapıldığında ve burun ucu destek dokuları yeniden oluşturulduğunda (anterior septal dislokasyonlarında, "açık kapı tekniği" ile septumun en alt bölümü yeniden kolumellanın gerisine yerleştirildiğinde) burun ucu öne ve yukarıya yön değiştirerek kalkabilir.

Deviasyon ameliyatları esnasında, burun destek dokuları zedelendiğinde, burun ucunda düşme, burun sırtında çökme ve hatta burun burunda septum deliği (nazal septum perforasyonu) ortaya çıkabilmektedir.

Burnunuzun dışındaki şekil bozukluklarının, deviasyon ameliyatı ile düzelmesini beklemeyin!

Deviasyon ameliyatı olmak amacıyla gelen bazı hastalarımız, haklı olarak "burun kemiği eğriliği" ifadesini düşünerek, ameliyat sonrasında burun şeklinin de etkilenebileceğini ve sonuçta burun kemiğine dokunulduğunu düşünmektedir. Burun septum eğriliği için yapılan, "burunda kıkırdak eğriliği ameliyatları" sonrasında, dışarıdan baktığınızda gördüğünüz burun kemeri, burun kemiğindeki asimetrik alanlar, burun sırtındaki çökmeler gibi sorunların basit bir kapalı teknik deviasyon ameliyatı ile düzelmesini beklemeyin. Deviasyon ameliyatı yaklaşık 15-20 dk sürerken, diğer burun şekline yönelik işlemlerin süresi 2 - 3 saat kadar sürebilmektedir. Eğer burun şeklinin de aynı anda düzelmesini istiyorsanız, sizi rahatsız eden burun şeklindeki sorunları doktorunuzla ayrıntılı konuşmanızda faydalı olacaktır.

Burun ucu düşüklüğü olan hatalarda, açık teknik kıkırdak eğriliği ameliyatları ile aynı anda burun ucu kaldırma ve deviasyon ameliyatı yapılabilmektedir.

Konu ile ilgili benzer makaleler >> Kaudal Septum Deviasyonu / Deviasyon Ameliyatının Riskleri / Deviasyon Ameliyatı Nasıl Yapılır? / Deviasyon Ameliyatı / Nazal Septum Deviasyonu Neden Olur? / Deviasyon Ameliyatından Sonra Burun Şekli Değişir mi? / Deviasyon Ameliyatı Sonrası Kıkırdak Eğriliği ... / Kıkırdak Eğriliği Ameliyatı (Septoplasti ya da SMR) ve Ameliyat ... / Eksternal Strut Greft Yöntemi İle Burun Ucu KaldırmaDr. Murat Enöz
KBB & BBC Uzmanı (MD, Otorhinolaryngology, Head and Neck Surgeon - ENT Doctor in Istanbul)

Muayenehane (Private Office):
Adres (Address): İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü (Dilek Patisserie Building), Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul
Randevu Tel (Appointment Phone): 0212 561 00 52
Cep tel (Mobile phone): (+90) 533 6550199
Fax: (+90) 212 542 74 47

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İnsan Papilloma Virüsü (HPV), Korunma Yolları, Ağızda Viral Papillom ve Tedavisi

HPV Virüsü ve Korunma Yolları İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​), en çok rahim ağzı kanseri açısından risk oluşturduğu bilinen virüstür. Son yıllarda yeni türleri saptanan bu virüsün ağız içi kanserler arasında bağlantısı gösterilmiştir. Ağız içerisinde görülen ve HPV ilişkili lezyonların çoğu iyi huyludur ve zaman zaman tekrarlama eğilimindedir. Papilloma virüsleri, memelilerde yaygın olarak bulunabilir ve kuşlarda nadiren görülürler. 300' den fazla türü izole edilen ve insanlarda enfeksiyona neden olan papilloma virüsleri, toplu olarak insan papilloma virüs ya da HPV (human papillomavirus​) olarak adlandırılır. HPV virüsleri, kanserojen özelliklerine göre yüksek riskli (HR) ve düşük riskli (LR) tip olmak üzere ikiye ayrılır. HPV virüsleri daha çok deriden deriye temas yolu ile bulaşır. İnsanlarda en sık düşük riskli HPV virüsü enfeksiyonları görülür ve çoğunlukla asemptomatiktir. Papillomavirüs genomu, konakçı hücrenin, histonları ile dekore edilmiş ve paketle

Burun Eti Ameliyatı Fiyatı 2022 (Güncellendi!)

Burun Eti Operasyonu Fiyatı 2022   Burun etleri ve eşsiz görevleri hakkında ... Burun etleri burnumuzun içerisinde dış ortam havasını arıtma, ısıtma, nemlendirme ve basınçlandırma görevlerini yapan eşsiz dokulardır. Her bir burun boşluğunda 3 adet burun eti bulunmaktadır. Belki aklınıza en çok gelen şey " burun etlerinden tamamen kurtulmak, burun etlerini aldırmak mümkün müdür? " sorusu olabilir. Burun etlerinin tamamen alınması eskiden yüzyıllar önce denenmiş ve burun etlerinin insan hayatı için ne kadar önemli olduğu sonrasında anlaşılmıştır. Dış ortam havasından bulunan tüm mikroorganizmalar, allerjenler burun etleri tarafından burun içerisinde yakalanmaktadır. Yaklaşık sosis şeklinde olan alt burun etleri içerisinde birçok damar ağı bulunmaktadır ve sıcaktır. Dış kısmında mukus tabakası bulunur ve burnumuzu hava girdiğinde burun etine çarpan hava yuvarlanma hareketi yaparak burun etini çarpar, içerisinde bulunan bütün partikülleri, yabancı cisimleri, mikroorgan

Rinoplasti Sonrası Buruna Kortizon Enjeksiyonu

Burun Ucuna Kortizon Enjeksiyonu Buruna Kortizon Hangi Durumlarda ve Nasıl Enjekte Edilir? Buruna kortizon iğne, herhangi bir rinoplasti veya revizyon rinoplasti ameliyatı yapan bir cerrahi için önemli bir araç olarak düşünülmelidir. Yukarıdaki hastada, 3. (tersiyer) revizyon burun estetiği ameliyatı yapılan ve ameliyat sonrası ve 3 ay sonraki burun ucu görüntüsü mevcut olan hastada, yandan bakıldığında burun ucundaki "top şeklinde" görünüm ve kortizon enjeksiyonunun gerekli olduğu bölgeler işaretlenmiştir. Kortikosteroidleri, anabolik steroidler ile karıştırmayın! Burun estetiği ve burun ameliyatı dünyasında steroid terimini kullandığımızda, çok spesifik bir steroid türünden bahsediyoruz. “Steroid” kelimesi, vücut geliştiricilerinde artmış kas büyümesi  için kullanılan bir hormondur ve aslında bu vücut kitlesini oluşturmak için kullanılan, anabolik bir steroid adı verilen farklı bir steroid tipini ifade eder. Rinoplasti ve revizyon rinoplasti sonrasında " buru

Geniz Eti Büyümesi, Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi ve Geniz Eti Ameliyatı Videosu

Geniz Eti Ameliyatı ve Geniz Eti Büyümesi Geniz eti ameliyatı genel bakış Geniz eti, burun deliklerinin en arkasındaki bölgede bulunan lenfoid dokudur. Hastalar tarafından ve kulak burun boğaz uzmanı olmayan hekimler tarafından muayene ile görülmesi mümkün değildir. Endoskopik burun içi muayenesi esnasında görülebilir. Yan grafi, manyetik rezonans görüntüleme, tomografi gibi görüntüleme araçları ile de dolaylı olarak değerlendirilebilir. Çocuklarda yapılan bademcik ameliyatlarının tamamında ilave olarak geniz eti ameliyatı da yapılmaktadır. Bunun yanında, geniz eti ameliyatı (adenoidektomi) tek başına ya da kulak tüpü takılması ameliyatları ile birlikte de yapılabilmektedir. Geniz eti ameliyatı tarihçesi 1800' lu yılların sonunda, geniz etinin burunla ilgili şikayetler ve işitme kaybından sorumlu olabileceği, Kopenhag, Danimarka' dan Willhelm Meyer tarafından belirtilmiş ve yine sonrasında geniz eti ameliyatlarına başlanmıştır. En sık yapılan ameliyatlardan

Küçük Dilde Papillom ve İnsan Papilloma Virüsü (HPV) İle İlgili Çok Bilinmeyen Ayrıntılar!

Küçük Dil Üzerinde Siğil  İnsan papilloma virüsü (HPV - human papillomavirus​), genelde cinsel yolla bulaşan ve son yıllarda giderek yayılan ve 300' den fazla farklı alt türü bulunan bir virüstür. Son 10 yıl içerisinde giderek görülme sıklığı artmıştır. Bu virüsün en yaygın görünen alt grupları "siğil" ya da "papillom" olarak adlandırılan lezyonları yaparken; bulunduğu dokuların kanserleşmesine neden olan alt grupları da mevcuttur. Kanserojen özellikteki HPV virüsleri de kendi arasında "yüksek riskli", "olası yüksek riskli" ve "düşük riskli" olarak üç alt gruba ayrılmaktadır (yüksek riskli tipler >> tip 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45), olası yüksek riskli tipler >> tip 26, 53, 66 ve düşük riskli tipler tip >> 6, 11, 40, 42, 43, 44, 54).  Genelde fark edilen lezyonların çoğu iyi huyludur. Son yıllarda, bu virüsün sadece cinsel ilişki yolu ile değil; direk mukozal temas yoluyla da bulaşabildiğinin netlik kazanması

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Yatış Pozisyonu ve Uyku Öncesi Öneriler

​​Rinoplasti Operasyonu Sonrasında Uykuda Hangi Pozisyonda Uyunulmalıdır? ​​ Burun estetiği ameliyatı sonrasında birçok hekim  uyku esnasında genellikle başın yükseltilmesini önermektedir. Bunun dışında ameliyat sonrası özel yüz koruyucu ürünler ve yastıklar da satılmaktadır (yurtdışında satılan açılı uyku yastığı örneği >> Duro-Med Foam Bed Wedge ). Burun estetiği ameliyatı sonrasında vücudun üst kısmı açılı bir şekilde ve sırtüstü pozisyonda yatılırsa (yukarıdaki görselde görüldüğü gibi); yani yaklaşık olarak 30 ile 45 derece arası ve sırt üstü olacak şekilde açılı pozisyonda yatıldığında kafa, kalp hizasına göre daha yukarıda kalmaktadır. Bu şekilde Kafadaki kan basıncı vücudun diğer bölümlerine göre daha düşük hale gelir ve buna bağlı olarak da ameliyat sonrası ödem, morluk, burun kanaması riski azalmaktadır. Bunun dışında yine bu pozisyonda yatmanın diğer bir faydası da yan dönmenin zorlaşması ve buruna travma ve bası riskinin azalmasıdır. Burun estetiği am

Geniz Eti Ameliyatı Fiyatları 2022 (Güncellendi)

Adenoidektomi Operasyonu ve Ücreti Geniz eti ameliyatı, geniz eti büyümesi olan ya da tekrarlayan orta kulak iltihabı, orta kulak sıvısı, sinüzit ataklarının tedavisi amacıyla çocuk hastalarda sık olarak yapılmaktadır. Geniz Eti Büyümesi Geniz Eti Büyümesi - Adenoid Hipertrofisi Geniz Eti Nasıl Büyür? Geniz eti burun boşluğunun en arka tarafında yer alan lenfoid yapıda bir dokudur. Normalde doğum esnasında mevcuttur ve çocuklarda 5-6 yaşına kadar büyümeye devam eder. Bu dönemde genetik yatkınlık, kirli solunum havasının olduğu ortamlarda yaşamak, alerjik bünye, tekrarlayan üst solunum yolu enfeksiyonlarının olması, sigara dumanına maruziyet, kalabalık ortamda yaşamak gibi çok farklı nedenlere bağlı olarak geniz eti büyüyebilir ve geniz eti büyümesi sonucunda östaki tüpü ve burun fonksiyonları olumsuz olarak etkilenmektedir. Geniz Eti Büyümesi Belirtileri Geniz eti büyümesi olan çocuklarda ağız açık uyuma, tekrarlayan orta kulak iltihapları ve kulak sıvısı olması, tekrarl