Ana içeriğe atla

Deviasyon Ameliyatı Sonrası Burun Şekli Düzelir mi?
Deviasyon ameliyatı sonrası burun şekli düzelir mi? - Deviasyon ameliyatı sonrasında burundaki yamukluk düzelir mi? - Burun kıkırdak eğriliği ameliyatı sonrası burun şekli düzelir mi?
Deviasyon ameliyatı sonrası burun şekli düzelir mi? -
Deviasyon ameliyatı sonrasında burundaki yamukluk düzelir mi? -
Burun kıkırdak eğriliği ameliyatı sonrası burun şekli düzelir mi?
Nazal septum deviasyonu, burun boşluğunu dikine ikiye ayıran, ön bölümü kıkırdak ve arka bölümü kemik yapıde olan bir yapıdır. Septumun eğri olması durumunda bir burun boşluğu diğerine göre daralır, burun tıkanıklığı şikayeti ortaya çıkar. Nazal septumun en ön bölümü yani ayakta duran bir insanda bakıldığında burun deliklerine en yakın bölümü "kaudal septum bölümü" olarak adlandırılır. Nazal septum deviasyonu olan her bireyde burun tıkanıklığı ve ağız açık uyuma gbi belirtiler ortaya çıkmaz. Burun septumundaki eğrilikler aslında tam doğru bir ifade olmayan "burun kemiği eğriliği" olarak da söylenilmektedir. Burun kemiği (os nazale) ve burun septumu ayrı yapılardır. Burun septum kıkırdağındaki eğrilik fazla olduğunda ya da burun içerisindeki en dar heva yolu bölgesine yakın olduğunda çeşitli olumsuz sağlık etkilerine neden olmaktadır.


Devisyon ameliyatı öncesi ve sonrası - Deviasyon ameliyatı sonrası burun şekli düzelir mi? - Deviasyon ameliyatı sonrasında burundaki yamukluk düzelir mi? - Burun kıkırdak eğriliği ameliyatı sonrası burun şekli düzelir mi? - Septoplasti ameliyatı sonrası burun şekli düzelir mi? - Septoplasti ameliyatı sonrasında burundaki yamukluk düzelir mi? - SMR ameliyatı sonrası burun şekli değişir mi?

Burun kıkırdak eğriliği zararları

Burun septumunda eğrilik fazla olduğunda, burun tıkanıklığı ve hava yolu direnci artışı söz konusudur. Bu durumda burun kemiği eğriliği zararları aşağıdaki şekilde özetlenilebilir:
  • burun tıkanıklığı ve bununla ilişkili birçok olumsuz etki (uyku kalitesinde azalma, ağız kuruluğu, kronik farenjit, sık alt solunum yolu enfeksiyonu geçirme, egzersiz kapasitesinde azalma  ...)
  • burun kanaması (epsistaksis)
  • geniz akıntısı
  • sinüzit ataklarında artış

Burun kıkırak eğriliği olan hastalarda dışarıdan bakıldığında burun şeklinde bozukluk olması şart değildir!

Nazal septum deviasyonu olan hastalarda, özellikle septumun arka ve alt bölüm eğriliklerinde burunda estetik bir sorun olması şart değildir. Bununla birlikte travmatik burunkıkırdak eğriliği olan hastalarda, eş zamanlı olarak hem burun kemiğinde yamukluk hem de burun içerisindeki kıkırdak eğriliği aynı anda görülebilmektedir. Önceden burun ucu üzerine düşen insanlarda, burun septum kıkırdağı bir burun deliğinden görülebilecek şekilde yandan görülebilir bir eğrilik ortaya çıkabilir. Kaudal septum deviasyonu ya da anterior septal dislokasyon olarak adlandırılan bu deviasyon türünde, burun ucunda asimetri, burun ucu kıkırdaklarında da eş zamanlı eğrilme görülebilmektedir.

Deviasyon ameliyatı nasıl yapılır?Nazal Septum Deviasyonu
Nazal septum deviasyonu semptomatikse yani hastada burun tıkanıklığına neden oluyorsa tek tedavi, burun septum kıkırdağındaki eğri alanların cerrahi olarak çıkarılması ve septumun düz bir hale getirilmesidir. Burun kemiği eğriliği doğal çözüm olarak sunulan, internet oramındaki bitkisel ürünlere lütfen inanmayınız. Nazal septum deviasyonu tedavisi için genllikle kapalı teknikle yani burun deliklerinin içerisinden yapılan, "deviasyon ameliyatı" ya da "septoplasti ameliyatı" yapılmaktadır. Septumun üzerindeki zar kaldırıldıktan sonra (submukoperikondrial diseksiyon), eğri kıkırdak alanları çıkarılmaktadır. "Submukoz rezeksiyon" ya da "SMR ameliyatı" olarak da söylenilen birbirinin hemen hemen aynısı ya da çok benzer işlemler yapılmaktadır. Bu işlemler genellikle 15-20 dk sürmektedir. Septum deviasyonu burun deliklerine yakın bölümdeyse, "açık teknik deviasyon ameliyatı" ya da "açık teknik septoplasti ameliyatı" yapılmaktadır. Açık teknik burun ucu estetiği ameliyatına benzer bir işle olan, açık teknik kıkırdak eğriliği ameliyatında, kıkırdak eğriliği düzeltilirken, burun ucun desteği yeniden yapılandırılmaktadır.

Deviasyon ameliyatı sonrasında burun şekli genellikle değişmez!

Bu başlığı biraz genişletmek isterim, deviasyon ameliyatı kapalı teknikle yapıldığında, burun destek kıkırdakları zedelenmediğinde burun şeklinde deviasyon ameliyatı sonrasında herhangi bir değişiklik görülmez. Sadece 1 hafta kalan internal nazal silikon splintlere bağlı olarak burun biraz geniş ve ödemli görülebilir. Burun kemik eğriliği ameliyatı olanlar genellikle silikon splintler çıkarıldıktan birkaç gün sonra, burun şekillerinin eskisi gibi olduğunu fark edebilir. Burun kemiği eğriliği ameliyatı sonrası, genellikle burun şeklini oluşturan kıkırdaklara ve burun septum kıkırdağına dokunulmadığından, yüzde şişlik ve göz altı morluğu görülmez.

Deviasyon ameliyatı, açık teknikle yapıldığında ve burun ucu destek dokuları yeniden oluşturulduğunda (anterior septal dislokasyonlarında, "açık kapı tekniği" ile septumun en alt bölümü yeniden kolumellanın gerisine yerleştirildiğinde) burun ucu öne ve yukarıya yön değiştirerek kalkabilir.

Deviasyon ameliyatları esnasında, burun destek dokuları zedelendiğinde, burun ucunda düşme, burun sırtında çökme ve hatta burun burunda septum deliği (nazal septum perforasyonu) ortaya çıkabilmektedir.

Burnunuzun dışındaki şekil bozukluklarının, deviasyon ameliyatı ile düzelmesini beklemeyin!

Deviasyon ameliyatı olmak amacıyla gelen bazı hastalarımız, haklı olarak "burun kemiği eğriliği" ifadesini düşünerek, ameliyat sonrasında burun şeklinin de etkilenebileceğini ve sonuçta burun kemiğine dokunulduğunu düşünmektedir. Burun septum eğriliği için yapılan, "burunda kıkırdak eğriliği ameliyatları" sonrasında, dışarıdan baktığınızda gördüğünüz burun kemeri, burun kemiğindeki asimetrik alanlar, burun sırtındaki çökmeler gibi sorunların basit bir kapalı teknik deviasyon ameliyatı ile düzelmesini beklemeyin. Deviasyon ameliyatı yaklaşık 15-20 dk sürerken, diğer burun şekline yönelik işlemlerin süresi 2 - 3 saat kadar sürebilmektedir. Eğer burun şeklinin de aynı anda düzelmesini istiyorsanız, sizi rahatsız eden burun şeklindeki sorunları doktorunuzla ayrıntılı konuşmanızda faydalı olacaktır.

Burun ucu düşüklüğü olan hatalarda, açık teknik kıkırdak eğriliği ameliyatları ile aynı anda burun ucu kaldırma ve deviasyon ameliyatı yapılabilmektedir.

Konu ile ilgili benzer makaleler >> Kaudal Septum Deviasyonu / Deviasyon Ameliyatının Riskleri / Deviasyon Ameliyatı Nasıl Yapılır? / Deviasyon Ameliyatı / Nazal Septum Deviasyonu Neden Olur? / Deviasyon Ameliyatından Sonra Burun Şekli Değişir mi? / Deviasyon Ameliyatı Sonrası Kıkırdak Eğriliği ... / Kıkırdak Eğriliği Ameliyatı (Septoplasti ya da SMR) ve Ameliyat ... / Eksternal Strut Greft Yöntemi İle Burun Ucu KaldırmaDr. Murat Enöz
KBB & BBC Uzmanı (MD, Otorhinolaryngology, Head and Neck Surgeon - ENT Doctor in Istanbul)

Muayenehane (Private Office):
Adres (Address): İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü (Dilek Patisserie Building), Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul
Randevu Tel (Appointment Phone): 0212 561 00 52
Cep tel (Mobile phone): (+90) 533 6550199
Fax: (+90) 212 542 74 47

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İnsan Papilloma Virüsü (HPV), Korunma Yolları, Ağızda Viral Papillom ve Tedavisi

İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​) ve genel özellikleri
İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​), en çok rahim ağzı kanseri açısından risk oluşturduğu bilinen virüstür. Son yıllarda yeni türleri saptanan bu virüsün ağız içi kanserler arasında bağlantısı gösterilmiştir. Ağız içerisinde görülen ve HPV ilişkili lezyonların çoğu iyi huyludur ve zaman zaman tekrarlama eğilimindedir. Papilloma virüsleri, memelilerde yaygın olarak bulunabilir ve kuşlarda nadiren görülürler. 300' den fazla türü izole edilen ve insanlarda enfeksiyona neden olan papilloma virüsleri, toplu olarak insan papilloma virüs ya da HPV (human papillomavirus​) olarak adlandırılır. HPV virüsleri, kanserojen özelliklerine göre yüksek riskli (HR) ve düşük riskli (LR) tip olmak üzere ikiye ayrılır.

HPV virüsleri daha çok deriden deriye temas yolu ile bulaşır. İnsanlarda en sık düşük riskli HPV virüsü enfeksiyonları görülür ve çoğunlukla asemptomatiktir. Papillomavirüs genomu, konakçı hücrenin,…

Burun Dolgusu Fiyatları 2019

Dolgu İle Burun Estetiği Fiyatları 2019 Güncellenmiş link >> Burun Dolgusu Fiyatları 2020
Cerrahi olmayan burun estetiği, enjekte edilebilir dolgu maddelerinin, çoğunlukla hiyalüronik asit türevlerinin veya kalsiyum hidroksiapatit içeren ürünlerin kullanılarak, cerrahi bir işlem olmaksızın,  bir kişinin burnunun değiştirip şekillendirdiği bir tıbbi prosedürdür. Ameliyatsız burun estetiği, bir büyütme prosedürüdür, bu yüzden birinin burnunun boyutunu küçültemez; ancak burun daha düz görünmesini sağlayarak burun daha küçük görünmesini sağlayabilir. Prosedür, fonksiyonel kusurları düzeltmek için kullanılmaz. Ameliyatsız burun estetiğinde, burun üzerindeki tümseklik ya da çukurlaşma alanlarının kenarlarının daha az göze çarpar hale getirilebilmesi için enjekte edilebilir dolgu maddeleri kullanır. Ameliyatsız burun estetiği fiyatları kullanılan ürünlerin fiyatına göre değişmektedir. Piyasada kullanılan çok fazla burun dolgusu ürünü bulunmaktadır. En çok kullanılan dolgu malzemesi ola…

Burun Törpüleme Ameliyatı ve Örnek Fotoğraflar

Burun kemeri törpüleme ne demek? Burun kemerinin cerrah bir işlem olarak aşındırılarak hacminin küçültülmesi ya da burun sırtındaki pürüzlü, çıkıntılı alanların düz bir yüzey elde edilmesi amacıyla uzaklaştırılması işlemidir. "Burun kemeri törpüleme", "burun törpületmesi", "burun törpüleme işlemi" aslında aynı işlem için kullanılan kelime gruplarıdır.
Burun kemeri törpüleme işlemi lokal anestezi altında yapılabilir mi?

Burun törpüleme işlemi lokal anestezi altında yapılabilir ancak hasta açısından çok konforlu olmadığı gibi, hekim açısından da törpüleme işleminin yapılmasını zorlaştırabilir. Burun kemiği törpülenirken çıkan az da olsa sesi hasta duyabilir ve bunun yanında burun kemiğinin devamında bulunan kıkırdak dokuları törpü atılan kemik mesafesine getirebilmek için az miktarda kıkırdak doku eksizyonu gerekebilmektedir. Lokal anestezi altında tüm bu işlemleri yapabilmek kolay değildir.
Burun kemeri törpüleme işleminin riskleri nelerdir?
Burun kemeri …

Burun Estetiği Ameliyatı Fiyatları 2017

Rinoplasti Fiyatları 2017
​​Burun estetiği kaç para?Burun düzeltme fiyatları klasik bir ifade ile hastaneye, yapılan işlemlere ve kullanılan malzemelere göre değişmektedir. Burun şeklinin değiştirilmesi ve burun fonksiyonlarının arttırılabilmesi için yapılan işlemler:
burun eti ameliyatı (konka radyofrekansı)burunda kıkırdak eğriliği düzeltilmesi ameliyat (septoplasti, smr, deviasyon ameliyatı)burun ucu estetiği - burun ucu daralatma (tip plasti ya da tip rinoplasti)burun kemeri törpülemeburun kemiklerini daraltma (planlı burun kemiği kırılması - osteotomi)tek başına burun ucu kaldırma (burun dikleştirme) Yukarıda saydığım işlemlerin biri ya da abirkaçı aynı anda yapılabilmektedir. Buun eti ameliyatrı hariç hepsi birden yapıldığında (septorinoplasti ameliyatı) ameliyat süresi kabaca 2 saat iken; tek başına burun ucu kaldırma işlemi yapıldığında süre 20-30 dk arasındadır. Bu nedenle burun dikleştirme fiyatları, burun estetiğinin fiyatlarına göre daha düşüktür. Mail yolu ile sadece &quo…

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Yatış Pozisyonu ve Uyku Öncesi Öneriler

​​Rinoplasti Operasyonu Sonrasında Uykuda Hangi Pozisyonda Uyunulmalıdır? ​​

Burun estetiği ameliyatı sonrasında birçok hekim  uyku esnasında genellikle başın yükseltilmesini önermektedir. Bunun dışında ameliyat sonrası özel yüz koruyucu ürünler ve yastıklar da satılmaktadır (yurtdışında satılan açılı uyku yastığı örneği >> Duro-Med Foam Bed Wedge).

Burun estetiği ameliyatı sonrasında vücudun üst kısmı açılı bir şekilde ve sırtüstü pozisyonda yatılırsa (yukarıdaki görselde görüldüğü gibi); yani yaklaşık olarak 30 ile 45 derece arası ve sırt üstü olacak şekilde açılı pozisyonda yatıldığında kafa, kalp hizasına göre daha yukarıda kalmaktadır. Bu şekilde Kafadaki kan basıncı vücudun diğer bölümlerine göre daha düşük hale gelir ve buna bağlı olarak da ameliyat sonrası ödem, morluk, burun kanaması riski azalmaktadır. Bunun dışında yine bu pozisyonda yatmanın diğer bir faydası da yan dönmenin zorlaşması ve buruna travma ve bası riskinin azalmasıdır.


Burun estetiği ameliyatı sonrası ide…

Estetik Burun Ameliyatlarından Sonra Ödem ve Morluk Gidermede Yardımcı İki Bitkisel Ürün: Enfla-C Tablet ve Arnica Jel

Arnica nedir? 
Arnica, genellikle spor yaralanması ve kazalardan sonra ortaya çıkan morluk, ağrı ve sancıların tedavisinde yardımcı ürün olarak cilt üzerine uygulama şeklinde kullanılan, Avrupa ve ABD'de yetişen bir bitkidir. Ayçiçeği ailesinin bir üyesidir. Aşağıdaki isimlerle de bilinir:
• Arnica Montana • Leopard'ın Bane • Kurt Bane • Dağ Tütün • Dağ Arnica • Dağ Snuff • Wolfbane Arnica ne için kullanılır?
Yüzyıllar boyunca, arnica bitkisi geniş bir yelpazede aşağıdaki hastalık ve durumların tedavisinde yardımcı ürün olarak kullanılmış kullanılmaktadır:
• Ödemin azaltılması • Ağrı azaltma • Kanamayı azaltma • Morluk giderici • Böcek ısırığı • Cilt tahrişleri • Bir operasyon sonrasında daha hızlı iyileşmeyi sağlama • Doğum sırasında kasların daha etkin bir şekilde işlev yapmasına yardımcı ürün • Yol tutması
Arnica bitkisinin yan etkileri nelerdir? Topikal yani lokal cilt üzerine uygulamada bitkisel bir ürün olduğu için alerjik reaksiyonlara neden olabileceği gibi; cilt ta…

Geniz Eti Büyümesi, Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi ve Geniz Eti Ameliyatı Videosu

Geniz Eti Ameliyatı ve Geniz Eti Büyümesi Geniz eti ameliyatı genel bakış
Geniz eti, burun deliklerinin en arkasındaki bölgede bulunan lenfoid dokudur. Hastalar tarafından ve kulak burun boğaz uzmanı olmayan hekimler tarafından muayene ile görülmesi mümkün değildir. Endoskopik burun içi muayenesi esnasında görülebilir. Yan grafi, manyetik rezonans görüntüleme, tomografi gibi görüntüleme araçları ile de dolaylı olarak değerlendirilebilir. Çocuklarda yapılan bademcik ameliyatlarının tamamında ilave olarak geniz eti ameliyatı da yapılmaktadır. Bunun yanında, geniz eti ameliyatı (adenoidektomi) tek başına ya da kulak tüpü takılması ameliyatları ile birlikte de yapılabilmektedir.

Geniz eti ameliyatı tarihçesi
1800' lu yılların sonunda, geniz etinin burunla ilgili şikayetler ve işitme kaybından sorumlu olabileceği, Kopenhag, Danimarka' dan Willhelm Meyer tarafından belirtilmiş ve yine sonrasında geniz eti ameliyatlarına başlanmıştır. En sık yapılan ameliyatlardan olan bademcik ame…

Dr.Murat Enöz - Forum Sayfası

Dr.Murat Enöz' e Forum' da soru sormak için lütfen aşağıdaki linke tıklayınız.


Türkçe Dr.Murat Enöz- Forum Sayfası
Dr. Murat Enöz
KBB & BBC Uzmanı (MD, Otorhinolaryngology, Head and Neck Surgeon - ENT Doctor in Istanbul)

Muayenehane (Private Office): Adres (Address): İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü (Dilek Patisserie Building), Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul Randevu Tel (Appointment Phone): 0212 561 00 52 E-mail:muratenoz@gmail.com ​Cep tel (Mobile phone):(+90) 533 6550199 Fax:(+90) 212 542 74 47

Deviasyon Ameliyatından Sonra Burun Şekli Değişir mi?

Burunda Kıkırdak Eğriliği Ameliyatı Sonrası Burunda Şekil Değişikliği Olur mu? Deviasyon ameliyatları esnasında genelde minimal travmatik tekniklerle, burun içerisindeki eğri kıkırdak alanları alınmaktadır. Kapalı teknikle yapıldığında, nazal septumun destek dokusu olarak görev yapan alanları korunarak, eğri kıkırdak bölgeleri çıkarılır. Burun içerisinden yapılan bu ameliyatta burun şeklinde dışarından görülebilen bir değişiklik olmaz. Ameliyat sonrasında burun içerisine yerleştirilen silikon tapon ya da eriyebilen tamponlara bağlı olarak burun 1 hafta biraz geniş görünebilir. Açık teknik kıkırdak eğriliği ameliyatları yapıldığında (genelde burun septumunun e alt kısmı olan kaudal septum bölümü eğrilikleri ya da burun ucu desteğinin etkilenme riski olan hastalarda tercih edilir), burun ucunda kısa dönemde şişlik uzun dönemde öne ve biraz yukarıya doğru hareket gözlemnlenebilir (zaten işlem aynı zamanda burun ucu kaldırma amacıyla yapılmaktadır!). Deviasyon ameliyatları esnasında, müm…

Bademcik Kanseri (Tonsil Cancer)

Baş-boyun skuamöz hücreli kanseri (HNSCC), dünya çapında altıncı en sık rastlanan malignitedir ve yılda 40.000 yeni vaka bulunmaktadır. Tüm primer HNSCC' lerin orofaringeal karsinomalar üçüncü en yaygın olanı olup, bademcik, orofarinkste en sık rastlanan malignite bölgesi konumundadır.


Bademcik kanseri belirtileri ve bademcik kanseri nasıl anlaşılır?
Bademcik kanseri olan hastalarda bazen hastalık kendini sadece boyun kitlesi ile gösterebilir. Bunun nedeni, bademcik yapsında bulunan kriptalar denilen çukur boşukların derinliklerinde kanserin ortaya çıkabilmesi ve yüzey epitelinin derin epitelyal invazyonları ile ağız içerisinde belirgin kitle formasyonu oluşturmadan boyun lenf düğümlerine sıçrama yapmasıdır.

Skuamöz hücreli bademcik kanserleri, bademciklerin derin bölgelerinde, 1 veya daha fazla bölgede ortaya çıkabilir. İlaveten, hastada herhangi bir belirti vermeksizin ağız boşluğuna doğru şişerek önemli ölçüde büyüyebilir.

Bademcikler lenfoid dokulardır ve zengin lenf damalar …