Ana içeriğe atla

Kronik Orta Kulak İltihabı ve Mastoidit


Kronik orta kulak iltihabı - Müzmin orta kulak iltihabı - Mastoidit - Kronik orta kulak iltihabı ameliyatı - Mastoidektomi - Modifiye radikal mastoidektomi - Radikal mastoidektomi - Kortikal mastoidektomi - Mastoidit tedavisi - Kolestetatom - Mastoidit ne demek? - Mastoidit nasıl anlaşılır? - Kronik süpüratif otitis media  - Kolesteatoma - KSOM - Akut mastoidit - Kronik mastoidit


Kronik Süpüratif Otitis Media (KSOM)


Kronik süpüratif otitis media (KSOM)
Kronik süpüratif otitis media
(KSOM), perfore (delik) kulak zarına eşlik eden, orta kulaktan 6-12 haftadan daha uzun süren kalıcı drenaj (akıntı)  olması durumudur. Kronik süpürasyon kolesteatomalı veya kolesteatomasız oluşabilir ve her iki durumun klinik öyküsü çok benzer olabilir (kolestetaom ya da kolesteatoma, tümör gibi davranarak kemik dokuyu eritebilen, oksijensiz ortamda beklemiş epitel hücrelerini içeren ilihap topudur. Ayrıntılı bilgileri bulabileceğiniz linkler >> Kolesteatom (Kolesteatoma - Kolestatom) Tanımı, Nedenleri, Belirtileri ... / Kolesteatom Nedir? - Mastoidektomi Ameliyatı). Kolesteatoma için tedavi planında daima ilaveten medikal tedavi ile birlikte timpanomastoid cerrahi de bulunmaktadır. Kronik süpüratif otitis mediada, içerisinden kronik olarak iltihabı akıntı boşalan delik kulak zarı  tedavisi zor olabilir.

Kronik süpüratif otitis media (KSOM)KSOM, akut enfeksiyon atağı ile başlayabilir. KSOM patofizyolojisi, orta kulak mukozasında tahriş ve ardından iltihaplanma ile başlar. Enflamatuar yanıt mukozal ödeme neden olur. Devam eden inflamasyon sonunda mukozal ülserasyon, epitelyal tabakanın parçalanmasına yol açar. Enflamasyon, ülserasyon, enfeksiyon ve granülasyon dokusu oluşumu döngüsü devam edebilir çevresindeki kemikli kenar boşluklarını yok ederek sonuç olarak KSOM' un çeşitli komplikasyonlarına yol açabilir. 

KSOM tanısı perfore bir timpanik membran gerektirir. Bu delikler travmatik olarak, tüp yerleştirilmesi ile ya da akut otitis media'nın bir timpanik perforasyon yoluyla dekompresyonundan sonra ortaya çıkabilir.

KSOM gelişme riski aşağıdaki koşullarla artar:
 
• Akut orta kulak iltihabının birden fazla atağının geçmişi
• Kalabalık koşullar altında yaşamak
• Günlük bakım tesislerine devam
• Büyük bir ailenin üyesi olmak

Mastoidit Nedir?

Kulak kepçesinin hemen gerisinde ve orta kulağı arkasında bulunan, içi akciğer gibi kesecikler içeren kemik olan Mastoit Kemik ltihabı kabaca "mastodit" olarak tanımlanmaktadır. Mastoidit tanımı, temporal kemiğin mastoid hava hücrelerinin tüm enflamasyon süreçlerini içerir. Mastoid, orta kulağa bitişiktir ve orta kulak ile mastoid arasında anatomik yarıklarla bağlantı olduğu için neredeyse her çocuk ya da yetişkin akut otitis media (akut orta kulak iltihabı - AOM) ya da kronik orta kulak iltihabı hastalığında mastoiditit görülebilir. Çoğu vakada orta kulağın semptomatolojisi ağırlıklıdır (örneğin., ateş, ağrı, iletken işitme kaybı) ve mastoid içindeki hastalık ayrı bir varlık olarak değerlendirilmez.

Akut mastoidit

Akut mastoidit, AOM ile ilişkilidir. Bazı hastalarda, enfeksiyon orta kulak içerisindeki yarık mukozasının ötesine yayılır ve mastoid hava hücresi sistemi ya da mastoid prosesteki periostitte osteitis (kemik zarı iltihabı ve kemik iltihabı) oluştururlar ya doğrudan korteks boyunca kemik erozyonu ya da dolaylı yoldan emissary ven yoluyla mastoidite neden olurlar.

Kronik mastoidit

Kronik mastoidit, çoğunlukla kronik süpüratif otitis media ve özellikle kolesteatom oluşumu ile ilişkilidir. Kolesteatomlar, çevreleyen yumuşak doku ve kemiğin normal yapısını ve fonksiyonunu değiştirebilen ve değiştirebilen skuamoz epitelin benign topluluklarıdır. Bu yıkıcı süreç, osteolitik enzimlerin epitel dokusu tarafından salgılanması yoluyla aktif enfeksiyon varlığında hızlandırılır. Yukarıkdai fotoğrafta ve linkin sonundaki fotoğraflarda görüldüğü gibi, kronik orta kulak iltihabı olan hastanın çekilen kulak tomografisi (temporal kemik BT)' sinde, sol mastoid kemik hücrelerini doldutran yumuşak doku kitlesi, orta kulakta kemikçik zincire tahribat görülmektedir.

Kronik Orta Kulak İltihabı ve Kronik Mastoidit Tedavisi

mastoidektomi ameliyatı
Genellikle tedavi için orta kulaktaki iltihap artıklarının temizlenmesi, mastoid hücrelerinin temizlenmesi ve mümkünse işitmenin yeniden restorasyonu amacıyla orta kulak kemikçiklerine, kulak zarına yönelik cerrahi işlemleri içeren kulak zarı ameliyatları + mastoidektomi ameliyatını içeren ameliyatlar planlanmaktadır.

Konu ile ilgili olarak ayrıntılı bilgiler bulabileceğiniz linkler >> Cholesteatoma Symptoms, Diagnosis, Treatment and Mastoidectomy ... / Kötü Kokulu İltihabi Kulak Akıntısı "Kolesteatoma" nın Belirtisi Olabilir!

Kaynak linkler >> Chronic Suppurative Otitis Media Treatment & Management: Approach ... / [Surgical treatment of chronic suppurative otitis media]. - NCBI / [PDF]Chronic suppurative otitis media - World Health Organization / Mastoiditis Serious Symptoms, Antibiotic Treatment & Surgery / Mastoiditis: Acute & Chronic Symptoms, Causes, and Treatment

Konu ile ilgili videolar ve video açıklamaları:

Kötü Kokulu İltihabi Kulak Akıntısı "Kolesteatom" un Belirtisi Olabilir!


Kolesteatoma kulağın içindeki cilt hücrelerinin nadir bir anormal koleksiyonudur. Tümöral doku gibi davranarak çevresindeki kemik dokuya ve zamanla çevresindeki beyin zarı, beyin, yüz siniri gibi yapılara zarar verebilecek özelliklere sahiptir. Hapsolmuş iltihap topu şeklinde, cilt hücrelerinden oluşmaktadır. Kolesteatomlar genellikle orta kulakta biriken eski deri tabakalarını döken kistler veya torbalar olarak gelişirler. Zamanla, kolesteatom boyutunu artırabilir ve orta kulaktaki hassas kemikleri parçalayarak işitme kaybına neden olabilir.

Mastoidektomi Ameliyati Videosu (Mastoidectomy Operation)Kronik orta kulak iltihabı olan hastalarda genel tedavi prensipleri, iltihap tedavisi ve işitmenin korunmasıdır. Bu hastalığı olan insanların, kulaklarını su temasından koruması önemlidir. İltihap tedavisi için topikal damla tedavisi ve ağızdan antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır. Cerrahi tedavide, kulak zarındaki deliğe yönelik kulak zarı ameliyatları (miringoplasti ve timpanoplasti) ile orta kulakta hapsolmuş iltihap adacıkları olan ya da kolesteatom bulunan hastalarda mastoidektomi ameliyatları uygulanır.

Kortikal mastoidektomi ya da basit mastoidektomi (Schwartze prosedürü olarak da bilinir) mastoid hava hücrelerinin çıkarılması orta kulak etkilemeden yapılmaktadır. Bu genellikle mastoid kemiğin iltihabı için yapılır. Tıbbi tedavinin etkili olmadığı durumlarda kulak arkasından yapılan insizyonla iltihaplı kemik dokusunu uzaklaştırmak için bir cerrahi işlemdir. Bu ameliyata antibiyotiklerin yaygın kullanımı nedeniyle günümüzde nadiren tek başına ihtiyaç bulunmaktadır.

Modifiye radikal mastoidektomi ameliyatı, kolesteatom orta kulağa, malleus kemiğinin baş kısmının medialine ya da inkus kemiğinin gövdesine yayılmamışsa sadece iltihaplı mastoid kemiği bölgesinin ve dış kulak yolu duvarının alınması şeklinde dizayn edilmiş bir ameliyattır. Kanal wall down mastoidektomi ile aynı anlamda kullanılabilir. Bu prosedür genellikle, tek işiten ve kolesteatom olan kulakta yapılır. Orta kulaktaki yapıların tümünün ya da bir kısmının korunması amaçlandığından; işitmenin korunduğu bir cerrahi prosedürdür.

Radikal mastoidektomi ameliyatında, orta kulaktaki yapıların tümü ve dış kulak yolu uzaklaştırılır, mastoid kemik ve orta kulak tek bir kavite haline getirilir. Yani radikal mastoidektomi ameliyatında işitme korunmazken; modifiye radikal mastoidektomi de işitme yapıları korunmaya çalışılır. Yani bu prosedür, işlemin büyüklüğü düşünüldüğünde, basit mastoidektomi ve radikal mastoidektomi arasında yer alan bir işlemdir.

Yine basit mastoidektomi ve radikal mastoidektomi de olduğu gibi kulak arkasından yapılan retroaurikuler insizyonla deri kaldırılır. Mastoide kemik alanı tur ve mikroskop alanı ile uzaklaştırılır. Orta kulak ve mastoid kemik arasında kalan ve "köprü" olarak adlandırılan dış kulak yolu duvarı turlanarak indirilir. Kolesteatom uzaklaştırılır. Kulak zarı hasarları onarılır. Orta kulak yapıları korunur. Kulak zarındaki hasarlı alan onarılır. Kaviteye spongostan yerleştirilir. Dış kulak yoluna tampon yerleştirilerek operasyon sonlandırılır.

Mastoidektomi Ameliyatı


Yukarıdaki videoda, madtoid kemiğin, tur denilen cihazla açılması ve içerisi yumuşak doku ile dolu olan gözeneklerin açılması görülmektedir.Kronik orta kulak iltihabı - Müzmin orta kulak iltihabı - Mastoidit - Kronik orta kulak iltihabı ameliyatı - Mastoidektomi - Modifiye radikal mastoidektomi - Radikal mastoidektomi - Kortikal mastoidektomi - Mastoidit tedavisi - Kolestetatom - Mastoidit ne demek? - Mastoidit nasıl anlaşılır? - Kronik süpüratif otitis media  - Kolesteatoma - KSOM - Akut mastoidit - Kronik mastoidit

Kronik orta kulak iltihabı - Müzmin orta kulak iltihabı - Mastoidit - Kronik orta kulak iltihabı ameliyatı - Mastoidektomi - Modifiye radikal mastoidektomi - Radikal mastoidektomi - Kortikal mastoidektomi - Mastoidit tedavisi - Kolestetatom - Mastoidit ne demek? - Mastoidit nasıl anlaşılır? - Kronik süpüratif otitis media  - Kolesteatoma - KSOM - Akut mastoidit - Kronik mastoidit


Kronik orta kulak iltihabı - Müzmin orta kulak iltihabı - Mastoidit - Kronik orta kulak iltihabı ameliyatı - Mastoidektomi - Modifiye radikal mastoidektomi - Radikal mastoidektomi - Kortikal mastoidektomi - Mastoidit tedavisi - Kolestetatom - Mastoidit ne demek? - Mastoidit nasıl anlaşılır? - Kronik süpüratif otitis media  - Kolesteatoma - KSOM - Akut mastoidit - Kronik mastoidit
Benzer link >> Mastoidit Tanımı, Nedenleri, Belirtileri ve TedavisiDr. Murat Enöz
KBB & BBC Uzmanı (MD, Otorhinolaryngology, Head and Neck Surgeon - ENT Doctor in Istanbul)

Muayenehane (Private Office):
Adres (Address): İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü (Dilek Patisserie Building), Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul
Randevu Tel (Appointment Phone): 0212 561 00 52
Cep tel (Mobile phone): (+90) 533 6550199
Fax: (+90) 212 542 74 47

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İnsan Papilloma Virüsü (HPV), Korunma Yolları, Ağızda Viral Papillom ve Tedavisi

HPV Virüsü ve Korunma Yolları İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​), en çok rahim ağzı kanseri açısından risk oluşturduğu bilinen virüstür. Son yıllarda yeni türleri saptanan bu virüsün ağız içi kanserler arasında bağlantısı gösterilmiştir. Ağız içerisinde görülen ve HPV ilişkili lezyonların çoğu iyi huyludur ve zaman zaman tekrarlama eğilimindedir. Papilloma virüsleri, memelilerde yaygın olarak bulunabilir ve kuşlarda nadiren görülürler. 300' den fazla türü izole edilen ve insanlarda enfeksiyona neden olan papilloma virüsleri, toplu olarak insan papilloma virüs ya da HPV (human papillomavirus​) olarak adlandırılır. HPV virüsleri, kanserojen özelliklerine göre yüksek riskli (HR) ve düşük riskli (LR) tip olmak üzere ikiye ayrılır. HPV virüsleri daha çok deriden deriye temas yolu ile bulaşır. İnsanlarda en sık düşük riskli HPV virüsü enfeksiyonları görülür ve çoğunlukla asemptomatiktir. Papillomavirüs genomu, konakçı hücrenin, histonları ile dekore edilmiş ve paketle

Burun Eti Ameliyatı Fiyatı 2022 (Güncellendi!)

Burun Eti Operasyonu Fiyatı 2022   Burun etleri ve eşsiz görevleri hakkında ... Burun etleri burnumuzun içerisinde dış ortam havasını arıtma, ısıtma, nemlendirme ve basınçlandırma görevlerini yapan eşsiz dokulardır. Her bir burun boşluğunda 3 adet burun eti bulunmaktadır. Belki aklınıza en çok gelen şey " burun etlerinden tamamen kurtulmak, burun etlerini aldırmak mümkün müdür? " sorusu olabilir. Burun etlerinin tamamen alınması eskiden yüzyıllar önce denenmiş ve burun etlerinin insan hayatı için ne kadar önemli olduğu sonrasında anlaşılmıştır. Dış ortam havasından bulunan tüm mikroorganizmalar, allerjenler burun etleri tarafından burun içerisinde yakalanmaktadır. Yaklaşık sosis şeklinde olan alt burun etleri içerisinde birçok damar ağı bulunmaktadır ve sıcaktır. Dış kısmında mukus tabakası bulunur ve burnumuzu hava girdiğinde burun etine çarpan hava yuvarlanma hareketi yaparak burun etini çarpar, içerisinde bulunan bütün partikülleri, yabancı cisimleri, mikroorgan

Rinoplasti Sonrası Buruna Kortizon Enjeksiyonu

Burun Ucuna Kortizon Enjeksiyonu Buruna Kortizon Hangi Durumlarda ve Nasıl Enjekte Edilir? Buruna kortizon iğne, herhangi bir rinoplasti veya revizyon rinoplasti ameliyatı yapan bir cerrahi için önemli bir araç olarak düşünülmelidir. Yukarıdaki hastada, 3. (tersiyer) revizyon burun estetiği ameliyatı yapılan ve ameliyat sonrası ve 3 ay sonraki burun ucu görüntüsü mevcut olan hastada, yandan bakıldığında burun ucundaki "top şeklinde" görünüm ve kortizon enjeksiyonunun gerekli olduğu bölgeler işaretlenmiştir. Kortikosteroidleri, anabolik steroidler ile karıştırmayın! Burun estetiği ve burun ameliyatı dünyasında steroid terimini kullandığımızda, çok spesifik bir steroid türünden bahsediyoruz. “Steroid” kelimesi, vücut geliştiricilerinde artmış kas büyümesi  için kullanılan bir hormondur ve aslında bu vücut kitlesini oluşturmak için kullanılan, anabolik bir steroid adı verilen farklı bir steroid tipini ifade eder. Rinoplasti ve revizyon rinoplasti sonrasında " buru

Geniz Eti Büyümesi, Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi ve Geniz Eti Ameliyatı Videosu

Geniz Eti Ameliyatı ve Geniz Eti Büyümesi Geniz eti ameliyatı genel bakış Geniz eti, burun deliklerinin en arkasındaki bölgede bulunan lenfoid dokudur. Hastalar tarafından ve kulak burun boğaz uzmanı olmayan hekimler tarafından muayene ile görülmesi mümkün değildir. Endoskopik burun içi muayenesi esnasında görülebilir. Yan grafi, manyetik rezonans görüntüleme, tomografi gibi görüntüleme araçları ile de dolaylı olarak değerlendirilebilir. Çocuklarda yapılan bademcik ameliyatlarının tamamında ilave olarak geniz eti ameliyatı da yapılmaktadır. Bunun yanında, geniz eti ameliyatı (adenoidektomi) tek başına ya da kulak tüpü takılması ameliyatları ile birlikte de yapılabilmektedir. Geniz eti ameliyatı tarihçesi 1800' lu yılların sonunda, geniz etinin burunla ilgili şikayetler ve işitme kaybından sorumlu olabileceği, Kopenhag, Danimarka' dan Willhelm Meyer tarafından belirtilmiş ve yine sonrasında geniz eti ameliyatlarına başlanmıştır. En sık yapılan ameliyatlardan

Küçük Dilde Papillom ve İnsan Papilloma Virüsü (HPV) İle İlgili Çok Bilinmeyen Ayrıntılar!

Küçük Dil Üzerinde Siğil  İnsan papilloma virüsü (HPV - human papillomavirus​), genelde cinsel yolla bulaşan ve son yıllarda giderek yayılan ve 300' den fazla farklı alt türü bulunan bir virüstür. Son 10 yıl içerisinde giderek görülme sıklığı artmıştır. Bu virüsün en yaygın görünen alt grupları "siğil" ya da "papillom" olarak adlandırılan lezyonları yaparken; bulunduğu dokuların kanserleşmesine neden olan alt grupları da mevcuttur. Kanserojen özellikteki HPV virüsleri de kendi arasında "yüksek riskli", "olası yüksek riskli" ve "düşük riskli" olarak üç alt gruba ayrılmaktadır (yüksek riskli tipler >> tip 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45), olası yüksek riskli tipler >> tip 26, 53, 66 ve düşük riskli tipler tip >> 6, 11, 40, 42, 43, 44, 54).  Genelde fark edilen lezyonların çoğu iyi huyludur. Son yıllarda, bu virüsün sadece cinsel ilişki yolu ile değil; direk mukozal temas yoluyla da bulaşabildiğinin netlik kazanması

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Yatış Pozisyonu ve Uyku Öncesi Öneriler

​​Rinoplasti Operasyonu Sonrasında Uykuda Hangi Pozisyonda Uyunulmalıdır? ​​ Burun estetiği ameliyatı sonrasında birçok hekim  uyku esnasında genellikle başın yükseltilmesini önermektedir. Bunun dışında ameliyat sonrası özel yüz koruyucu ürünler ve yastıklar da satılmaktadır (yurtdışında satılan açılı uyku yastığı örneği >> Duro-Med Foam Bed Wedge ). Burun estetiği ameliyatı sonrasında vücudun üst kısmı açılı bir şekilde ve sırtüstü pozisyonda yatılırsa (yukarıdaki görselde görüldüğü gibi); yani yaklaşık olarak 30 ile 45 derece arası ve sırt üstü olacak şekilde açılı pozisyonda yatıldığında kafa, kalp hizasına göre daha yukarıda kalmaktadır. Bu şekilde Kafadaki kan basıncı vücudun diğer bölümlerine göre daha düşük hale gelir ve buna bağlı olarak da ameliyat sonrası ödem, morluk, burun kanaması riski azalmaktadır. Bunun dışında yine bu pozisyonda yatmanın diğer bir faydası da yan dönmenin zorlaşması ve buruna travma ve bası riskinin azalmasıdır. Burun estetiği am

Geniz Eti Ameliyatı Fiyatları 2022 (Güncellendi)

Adenoidektomi Operasyonu ve Ücreti Geniz eti ameliyatı, geniz eti büyümesi olan ya da tekrarlayan orta kulak iltihabı, orta kulak sıvısı, sinüzit ataklarının tedavisi amacıyla çocuk hastalarda sık olarak yapılmaktadır. Geniz Eti Büyümesi Geniz Eti Büyümesi - Adenoid Hipertrofisi Geniz Eti Nasıl Büyür? Geniz eti burun boşluğunun en arka tarafında yer alan lenfoid yapıda bir dokudur. Normalde doğum esnasında mevcuttur ve çocuklarda 5-6 yaşına kadar büyümeye devam eder. Bu dönemde genetik yatkınlık, kirli solunum havasının olduğu ortamlarda yaşamak, alerjik bünye, tekrarlayan üst solunum yolu enfeksiyonlarının olması, sigara dumanına maruziyet, kalabalık ortamda yaşamak gibi çok farklı nedenlere bağlı olarak geniz eti büyüyebilir ve geniz eti büyümesi sonucunda östaki tüpü ve burun fonksiyonları olumsuz olarak etkilenmektedir. Geniz Eti Büyümesi Belirtileri Geniz eti büyümesi olan çocuklarda ağız açık uyuma, tekrarlayan orta kulak iltihapları ve kulak sıvısı olması, tekrarl