Ana içeriğe atla

Kalın Derili Hastalarda Burun Estetiği Sonrasında "Bantlama" Ödem İçin Faydalı!

Burun Estetiği Sonrası Burun Bantlama

Kalın derili burun estetiği - Rinoplasti sonrasında bantlamanın faydaları

Kalın deri özellikleri olan ve burun estetiği yapılan hastalarda, medikal tedavi, uygun kalın derili burun estetiği ameliyatı tekniklerinin yanında, çeşitli bilimsel çalışmalarda, burun üzerinin bandajlanmasının çeşitli faydaları olduğu vurgulanmıştı. Burada kullanılan bantların mikrodelikli ve cildin hava transferini bloke etmeyen özellikte (yukarıdaki fotoğrafta görüldüğü gibi) olması önemlidir.

Kalın derili burun estetiği ameliyatı sonrasında, atel çıkarıldıktan sonra "bantlama" işleminin faydaları

Burun estetiği ameliyatı sonrasında genelde 2-4 hafta bantlama ya da bandajlama yapılabilir. Bu "bantlama" işleminin faydaları aşağıdaki gibi sayılabilir:
  • cildin altta yatan kıkırdak çerçevesine sıkışmasına ve ameliyat sonrası şişmeyi azaltmasına yardımcı olabilir
  • özellikle kalın derili hastalarda ve supratip dolgunluğunun azaltılmasında faydalıdır
  • ucuz ve pratik yöntem, rinoplasti cerrahının ameliyat sonrası dönemde daha iyi cerrahi sonuçlar elde etmek için başka bir anatomik elementi - cildi - kontrol etmesine yardımcı olur
Kalın deri özellikleri ameliyat sonrasında abartılı burun ucu ödemi ve yuvarlak görünüme, uzun ödem süresine ve kamuflaj etkisi hastaların beklentisinin dışına geniş ve kalın bir burun ucu görünümüne neden olabilmektedir.

Postrinoplasti bantlaması postoperatif ödemi azaltmasına yardımcı olur. İşlem, özellikle cilt örtüsünün ve burun inceltilmesinin cerrahi sonuç için çok önemli olduğu kalın derili hastalarda kullanılabilir. Kalın derili hastalarda, bu faydalarından dolayı rinoplasti sonrası ateli çıkardıktan hemen sonra bant uygulaması önerilmektedir. Bununla birlikte zaten atelin altında biriken cilt yağlarının bant uygulamasından önce temizlenilmesi uygun olabilir. Bunun için doğal ve pratik bir yöntem, hazır okyanus suları ya da 1 su bardağı suya 1 çay kaşığı Himalaya Tuzu karıştırılarak elde edilen tuzlu sular ile burun üzerindeki yağların silinmesi ve daha sonrasında bant uygulamasının yapılmasıdır.

Çok kalın derili ve cilt altı yağı fazla olan hastalarda, burun bantları uzun süre duramayabilir!

Afrika kökenli ve çok kalın deri özellikleri olan hastalarda, burun üzerine yapıştırılan bantların, cilt tarafından üretilen yağ nedeniyle kolayca kayarak birkaç gün içerisinde çıkabildiğini görebilirsiniz. Hatta; 3. gün burun ateli kalkan ve alttan cilt yağının damladığı hastalar mevcut. Burun üzerine bant yapıştırıcı spreyler sıkılsa da genelde cildin yağı bantların ciltten ayrılma süresini belirliyor.

Kalın derili burun estetiği - Rinoplasti sonrasında bantlamanın faydaları

Yukarıda, açık teknik burun estetiği ameliyatı yapılan hastanın ameliyat öncesi ve ameliyattan 1 hafta sonrası buru fotoğrafları mevcut Burun üzerindeki komedonların fazla olması burun ucundaki cilt altı yağ dokusunun fazla olduğunun ve kalın derili olduğunun basit bir göstergesi. Bunun dışında ameliyat öncesinde işaret parmağı ve baş parmağı arasında sıkılarak derinin ne kadar kalın olduğu anlaşılabilir. Bu hastada, deri üzerindeki yağ temizlenildikten sonra 2 hafta daha bantlama yapılmıştır.

Burun şekli, çoğunlukla, altta yatan burun iskeletinin şekline ve yapısına bağlıdır. Bu nedenle, estetik rinoplasti esasen altta yatan kemik ve kıkırdak yapılarının şekillendirilmesine yöneliktir. Bağ ve yağ dokusu ile cilt, cerrahın etkileyebileceği burun taban iskeletinin üzerinde yer alır. Deri zarfı farklı kalınlıklar gösterdiğinden ve burun ucunu burun köprüsünden daha fazla etkilediğinden, bir rinoplastinin nihai sonucu, cilt kalınlığı, kemik ve kıkırdak etkileşimine bağlıdır.

Burun değişiminin kapsamı, cerrah tarafından marjinal olarak etkilenen tek faktör olan cilt kalınlığıdır. Çok ince veya çok kalın cilt gibi aşırı uçlar, rinoplasti içinde farklı ameliyat adımları anlamına gelir.

Kalın cilt: Burun estetiğinde zorluk

Son derece kalın cilt, burun iskeletini, bölgenin üzerinde çok iyi kaplar, ancak bu burun burunu, küçük bir burun, özellikle de burnun küçük bir ucu için arzu ederken sınırlayıcı bir faktördür. Hastalar genellikle burnunun büyük ucundan ve geniş, kalın burun deliklerinden muzdariptir. Aynı şekilde genişletilmiş burun ucunun kalın derisinin yüz oranlarına kıyasla kaba olduğu hissedilir.

Kalın cilt her zaman burnun kalın bir ucunun nedeni değildir (örneğin, yumuşak uçlu) - göreceli olarak geniş bir burun kanadı kıkırdağı, burun ucunun da ince deride büyük görünmesine neden olabilir. Son derece kalın cilt cerrah için bir zorluktur. Burun ucunun kıkırdağını şiddetli bir şekilde zayıflatan cerrahi teknikler, destek eksikliğinden dolayı, burnun dolgun ve sıkıştırılmış görünümlü bir ucu ile sonuçlanır. Bu durumda, burnun yapısal bir stabilizasyonu ve iyi şekillendirilmiş bir burnun elde edilmesi tavsiye edilir.

Kalın derinin incelmesi

İnceltme, cilt altındaki yağ ve bağ dokusunun, özellikle de burun uçlarının çıkarılması anlamına gelir. Sınırlayıcı faktör, burun ucunun vasküler beslenmesidir. Dermisin altındaki kan damarlarının beslenmesini sağlayan ağın altına incelme sırasında çok fazla zarar verilmemelidir. Bu nedenle işlem sırasında cildin çok dikkatli inceltilmesi (açık teknik burun estetiği ve iki seviyeli diseksiyonla burun ucundaki deri altı dokusunun çıkarılması) gerekmektedir.

Kalın cilde bağlı uzamış ödem süresi

Kalın cilt, burnun daha uzun şişmesine ve özellikle burun ucunun altında yara oluşumunun artmasına neden olur. Kalın derili hastalarda şişlik 24 hatta 36 ay kadar sürebilir. Burun estetiğinin son etkisi ancak bu süreden sonra değerlendirilebilir.

Bazı durumlarda, daha güçlü bir bağ dokusu reaksiyonunu azaltmak için kuvvetli izlerin oluşmasını önlemek için, ameliyattan sadece birkaç hafta sonra burun ucunun altındaki kalınlaşmış cilde steroidler enjekte edilebilir.

Özellikle kalın derili revizyon burun estetiği ameliyatları sonrasında beklenilen ödem miktarı ve ödem süresi normalden fazla olabilir.

Kalın derili burun özellikleri olan ve ince, zarif, köşeli burun şekli isteyen hastaların ameliyat öncesinde gerçekçi olmayan beklentilerinin olup olmadığı değerlendirilmesi ve gerekirse ameliyatın reddedilmesi gerekebilmektedir.

Konu ile ilgili ayrıntılı bilgiler bulabileceğiniz linkler >> Etnik Burun Estetiği / Kalın Derili Burun Estetiği - Etnik Rinoplasti (Thick Skin Rhinoplasty - Ethnic Rhinoplasty)

Kaynak linkler >>Dr. Murat Enöz
KBB & BBC Uzmanı (MD, Otorhinolaryngology, Head and Neck Surgeon - ENT Doctor in Istanbul)

Muayenehane (Private Office):
Adres (Address): İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü (Dilek Patisserie Building), Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul
Randevu Tel (Appointment Phone): 0212 561 00 52
Cep tel (Mobile phone): (+90) 533 6550199
Fax: (+90) 212 542 74 47

 


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İnsan Papilloma Virüsü (HPV), Korunma Yolları, Ağızda Viral Papillom ve Tedavisi

HPV Virüsü ve Korunma Yolları İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​), en çok rahim ağzı kanseri açısından risk oluşturduğu bilinen virüstür. Son yıllarda yeni türleri saptanan bu virüsün ağız içi kanserler arasında bağlantısı gösterilmiştir. Ağız içerisinde görülen ve HPV ilişkili lezyonların çoğu iyi huyludur ve zaman zaman tekrarlama eğilimindedir. Papilloma virüsleri, memelilerde yaygın olarak bulunabilir ve kuşlarda nadiren görülürler. 300' den fazla türü izole edilen ve insanlarda enfeksiyona neden olan papilloma virüsleri, toplu olarak insan papilloma virüs ya da HPV (human papillomavirus​) olarak adlandırılır. HPV virüsleri, kanserojen özelliklerine göre yüksek riskli (HR) ve düşük riskli (LR) tip olmak üzere ikiye ayrılır. HPV virüsleri daha çok deriden deriye temas yolu ile bulaşır. İnsanlarda en sık düşük riskli HPV virüsü enfeksiyonları görülür ve çoğunlukla asemptomatiktir. Papillomavirüs genomu, konakçı hücrenin, histonları ile dekore edilmiş ve paketle

Burun Eti Ameliyatı Fiyatı 2022 (Güncellendi!)

Burun Eti Operasyonu Fiyatı 2022   Burun etleri ve eşsiz görevleri hakkında ... Burun etleri burnumuzun içerisinde dış ortam havasını arıtma, ısıtma, nemlendirme ve basınçlandırma görevlerini yapan eşsiz dokulardır. Her bir burun boşluğunda 3 adet burun eti bulunmaktadır. Belki aklınıza en çok gelen şey " burun etlerinden tamamen kurtulmak, burun etlerini aldırmak mümkün müdür? " sorusu olabilir. Burun etlerinin tamamen alınması eskiden yüzyıllar önce denenmiş ve burun etlerinin insan hayatı için ne kadar önemli olduğu sonrasında anlaşılmıştır. Dış ortam havasından bulunan tüm mikroorganizmalar, allerjenler burun etleri tarafından burun içerisinde yakalanmaktadır. Yaklaşık sosis şeklinde olan alt burun etleri içerisinde birçok damar ağı bulunmaktadır ve sıcaktır. Dış kısmında mukus tabakası bulunur ve burnumuzu hava girdiğinde burun etine çarpan hava yuvarlanma hareketi yaparak burun etini çarpar, içerisinde bulunan bütün partikülleri, yabancı cisimleri, mikroorgan

Rinoplasti Sonrası Buruna Kortizon Enjeksiyonu

Burun Ucuna Kortizon Enjeksiyonu Buruna Kortizon Hangi Durumlarda ve Nasıl Enjekte Edilir? Buruna kortizon iğne, herhangi bir rinoplasti veya revizyon rinoplasti ameliyatı yapan bir cerrahi için önemli bir araç olarak düşünülmelidir. Yukarıdaki hastada, 3. (tersiyer) revizyon burun estetiği ameliyatı yapılan ve ameliyat sonrası ve 3 ay sonraki burun ucu görüntüsü mevcut olan hastada, yandan bakıldığında burun ucundaki "top şeklinde" görünüm ve kortizon enjeksiyonunun gerekli olduğu bölgeler işaretlenmiştir. Kortikosteroidleri, anabolik steroidler ile karıştırmayın! Burun estetiği ve burun ameliyatı dünyasında steroid terimini kullandığımızda, çok spesifik bir steroid türünden bahsediyoruz. “Steroid” kelimesi, vücut geliştiricilerinde artmış kas büyümesi  için kullanılan bir hormondur ve aslında bu vücut kitlesini oluşturmak için kullanılan, anabolik bir steroid adı verilen farklı bir steroid tipini ifade eder. Rinoplasti ve revizyon rinoplasti sonrasında " buru

Geniz Eti Büyümesi, Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi ve Geniz Eti Ameliyatı Videosu

Geniz Eti Ameliyatı ve Geniz Eti Büyümesi Geniz eti ameliyatı genel bakış Geniz eti, burun deliklerinin en arkasındaki bölgede bulunan lenfoid dokudur. Hastalar tarafından ve kulak burun boğaz uzmanı olmayan hekimler tarafından muayene ile görülmesi mümkün değildir. Endoskopik burun içi muayenesi esnasında görülebilir. Yan grafi, manyetik rezonans görüntüleme, tomografi gibi görüntüleme araçları ile de dolaylı olarak değerlendirilebilir. Çocuklarda yapılan bademcik ameliyatlarının tamamında ilave olarak geniz eti ameliyatı da yapılmaktadır. Bunun yanında, geniz eti ameliyatı (adenoidektomi) tek başına ya da kulak tüpü takılması ameliyatları ile birlikte de yapılabilmektedir. Geniz eti ameliyatı tarihçesi 1800' lu yılların sonunda, geniz etinin burunla ilgili şikayetler ve işitme kaybından sorumlu olabileceği, Kopenhag, Danimarka' dan Willhelm Meyer tarafından belirtilmiş ve yine sonrasında geniz eti ameliyatlarına başlanmıştır. En sık yapılan ameliyatlardan

Küçük Dilde Papillom ve İnsan Papilloma Virüsü (HPV) İle İlgili Çok Bilinmeyen Ayrıntılar!

Küçük Dil Üzerinde Siğil  İnsan papilloma virüsü (HPV - human papillomavirus​), genelde cinsel yolla bulaşan ve son yıllarda giderek yayılan ve 300' den fazla farklı alt türü bulunan bir virüstür. Son 10 yıl içerisinde giderek görülme sıklığı artmıştır. Bu virüsün en yaygın görünen alt grupları "siğil" ya da "papillom" olarak adlandırılan lezyonları yaparken; bulunduğu dokuların kanserleşmesine neden olan alt grupları da mevcuttur. Kanserojen özellikteki HPV virüsleri de kendi arasında "yüksek riskli", "olası yüksek riskli" ve "düşük riskli" olarak üç alt gruba ayrılmaktadır (yüksek riskli tipler >> tip 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45), olası yüksek riskli tipler >> tip 26, 53, 66 ve düşük riskli tipler tip >> 6, 11, 40, 42, 43, 44, 54).  Genelde fark edilen lezyonların çoğu iyi huyludur. Son yıllarda, bu virüsün sadece cinsel ilişki yolu ile değil; direk mukozal temas yoluyla da bulaşabildiğinin netlik kazanması

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Yatış Pozisyonu ve Uyku Öncesi Öneriler

​​Rinoplasti Operasyonu Sonrasında Uykuda Hangi Pozisyonda Uyunulmalıdır? ​​ Burun estetiği ameliyatı sonrasında birçok hekim  uyku esnasında genellikle başın yükseltilmesini önermektedir. Bunun dışında ameliyat sonrası özel yüz koruyucu ürünler ve yastıklar da satılmaktadır (yurtdışında satılan açılı uyku yastığı örneği >> Duro-Med Foam Bed Wedge ). Burun estetiği ameliyatı sonrasında vücudun üst kısmı açılı bir şekilde ve sırtüstü pozisyonda yatılırsa (yukarıdaki görselde görüldüğü gibi); yani yaklaşık olarak 30 ile 45 derece arası ve sırt üstü olacak şekilde açılı pozisyonda yatıldığında kafa, kalp hizasına göre daha yukarıda kalmaktadır. Bu şekilde Kafadaki kan basıncı vücudun diğer bölümlerine göre daha düşük hale gelir ve buna bağlı olarak da ameliyat sonrası ödem, morluk, burun kanaması riski azalmaktadır. Bunun dışında yine bu pozisyonda yatmanın diğer bir faydası da yan dönmenin zorlaşması ve buruna travma ve bası riskinin azalmasıdır. Burun estetiği am

Geniz Eti Ameliyatı Fiyatları 2022 (Güncellendi)

Adenoidektomi Operasyonu ve Ücreti Geniz eti ameliyatı, geniz eti büyümesi olan ya da tekrarlayan orta kulak iltihabı, orta kulak sıvısı, sinüzit ataklarının tedavisi amacıyla çocuk hastalarda sık olarak yapılmaktadır. Geniz Eti Büyümesi Geniz Eti Büyümesi - Adenoid Hipertrofisi Geniz Eti Nasıl Büyür? Geniz eti burun boşluğunun en arka tarafında yer alan lenfoid yapıda bir dokudur. Normalde doğum esnasında mevcuttur ve çocuklarda 5-6 yaşına kadar büyümeye devam eder. Bu dönemde genetik yatkınlık, kirli solunum havasının olduğu ortamlarda yaşamak, alerjik bünye, tekrarlayan üst solunum yolu enfeksiyonlarının olması, sigara dumanına maruziyet, kalabalık ortamda yaşamak gibi çok farklı nedenlere bağlı olarak geniz eti büyüyebilir ve geniz eti büyümesi sonucunda östaki tüpü ve burun fonksiyonları olumsuz olarak etkilenmektedir. Geniz Eti Büyümesi Belirtileri Geniz eti büyümesi olan çocuklarda ağız açık uyuma, tekrarlayan orta kulak iltihapları ve kulak sıvısı olması, tekrarl