Ana içeriğe atla

Probiyotiklerin Kullanımı Çocuklarda Alerji Ataklarını Azaltabiliyor!

Prebiyotik kullanımı ve çocuk alerjisi

Probiyotiklerin Kullanımı Çocuklarda Alerji Ataklarını Azaltabiliyor!

Bağışıklık sisteminin gelişiminde önemli bir rol oynayan ve vücuda giren bakterilere ve toksinlere karşı önemli bir savunma hattı sağlayan bağırsakta yaşayan bakteriyel bir topluluk vardır. Aslında, bağışıklık sisteminin% 70'inden fazlası bağırsakta yaşar.

Araştırmalar, alerjisi olan çocukların bağırsak sağlığına ilişkin ortak yönleri olduğunu göstermektedir. Birincisi, daha düşük seviyelerde yararlı bakteri seviyelerine sahiptirler, ikincisi, daha fazla patojenik suşların bazılarının karşılaştırılmasıyla daha yüksek seviyelere sahiptirler ve son olarak, sağlıklı bir doğal bakteri florası düşük suş çeşitliliğine sahiptir. Diğer çalışmalar, daha sonra alerjisi olan çocukların, yaşamlarının ilk aylarındaki bağırsak mikrobiyotasının bileşimi ve çeşitliliğinde, yapmayanlara göre farklılık gösterdiğini ortaya koymuştur.

Alerjiler ve Hijyen Hipotezi

Çocuklarda alerji oranlarında neden bir artış olduğuna dair birçok teori vardır. Bu teorilerden biri hijyen hipotezidir. Hijyen hipotezi aslında kendi iyiliğimiz için fazla temiz olduğumuzu savunuyor. Dezenfektan ürünlerinin prevalansı bulaşıcı hastalık riskini azaltmıştır, ancak aynı zamanda vücudumuzdaki faydalı bakterilerin daha fazla ölmesine katkıda bulunabilirler. Daha fazla temizlik, insan bağışıklık sisteminin yeterli miktarda savunma görevini yapamaması ve zaman içerisinde patojen mikroorganizmalara daha savunmasız hale gelebileceğini savunmaktadır.

Hem insanda hem de deney hayvanlarında alerjinin patogenezi üzerine yapılan birçok çalışma, bağışıklık sisteminin uyarılması ve yönlendirilmesinde gastrointestinal kanaldaki kommensal bakterilerin önemini göstermeye devam etmektedir.

İsveç'te doğan bebekler üzerinde geniş çaplı bir kohort çalışması da dahil olmak üzere yapılan birçok çalışma, sezeryan doğum ile çocuklarda alerjik bozukluklar ve astım riski arasında güçlü bir ilişki olduğunu göstermiştir. Doğum kanalı boyunca yapılan yolculukta bebek, anneden çok sayıda yararlı bakteri alır, bu nedenle dünyaya sezeryan doğum ile getirilen bebekler, doğum kanalında kazanılan bakterilerden mahrum kalmış oluyor (birçok hastanenin artık adımlar attığını unutmayın). Bu teorilerin hepsinde ortak olan tek şey, bağırsaktaki bakteri çeşitliliği ve bakteri sayısı ile alerjiler arasında bir ilişki olduğudur.

Diğer farklı bir bilgi, çoğu Kanadalı çocuğun diyetlerinin şimdi sağlıklı ve çeşitli bir mikrobiyom (vücudumuzdaki trilyonlarca mikroorganizmaların bütünü) için elverişli olmadığı. Yapılan araştırmalara göre, Kanadalı çocuklar ve gençler yeterince meyve ve sebze yemiyor (özellikle sebzeler) ve tüketilen meyve ve sebzelerin yaklaşık% 40' ı iki ana kaynaktan geliyor: meyve suyu ve beyaz patates. Çocuklar, sağlıklı bir mikrobiyomayı beslemek ve sağlıklı bağırsak fonksiyonunu desteklemek için gerekli olan lif için günlük önerileri karşılamamaktadır. Çocuklar (ve hatta yetişkinler), genellikle fermente edilmiş yiyecekler gibi diğer sağlıklı probiyotik kaynaklarını da aramazlar. Bir çocuğun diyetinde en çok tüketilen probiyotik yiyecek yoğurttur. Mandıra tahammülsüzlüğü olmayan çocuklar için, yoğurt harika bir seçenektir.

Çocuklarda Allerjik Hastalık Sıklığı Artıyor!

Çocuklarda alerjik hastalıkların prevalansı son birkaç on yılda belirgin bir şekilde artmıştır. Finlandiya'da yayınlanan birçok çalışmaya göre, çocukluk döneminde alerjik semptomların toplam prevalansı 1950'den 1995'e kadar 8 kat artmıştır. 1950'de, çocukların% 5'inde bir tür alerjik semptom mevcut iken, son çalışmalar% 40'lık bir prevalans olduğunu bildirmiştir. Benzer şekilde, tüm gelişmiş hijyenik ülkelerde de bir artış yaşanmıştır.

Alerji de Prebiyotik ve Probiyotiklerin Faydalı Etkileri

Alerjiler, bağışıklık ve bağırsak sağlığı hakkında bildiklerimizi bilmek, çocuklarda alerjileri ele almak,u besin bakımından zengin olan sağlıklı ve çeşitli bir mikrobiyom geliştirmeye odaklanmalıdır. Çocukların sindirim sağlığına uygun özel beslenme desteğine ek olarak, renkli beslenme.

Eczanelerde, gelişmiş bağırsak sağlığı probiyotikleri çocukları, bir çocuğun mikrobiyomunu oluşturmak ve desteklemek için özellikle seçilmiş dengelenmiş farklı suşlardan birkaç milyar CFU içeren çiğnenebilir, suya karıştırabilir ya da içilebilir ürünler mevcuttur. bir probiyotiktir. Aslında fermente doğal ürünler, sebzeler en sağlıklı ve en doğal probiyotiklerdir.

Orta Avrupa çiftliklerinde bebeklik döneminde karşılaşılan çeşitli çevresel faktörler, çocuklarda alerjik hastalıkların prevalansının ve hassasiyetin azalmasına neden olmuştur

Vajinal Doğum, Anne Sütü, Doğal Ortam Allerji Sıklığını Azaltıyor!

Erken yaşamda bağırsakta bulunan dev ve aktif kommensiyel bakteriyel floranın uyarılması, düzenleyici T hücrelerinin gelişimini ve toleransı yönlendirmede önemlidir. T hücrelerinin eylemlerine muhtemelen doğuştan gelen bağışıklık sistemi aracılık eder. Yenidoğanın steril bağırsağı, çevresel bakteriler tarafından kademeli olarak kolonize edilir. Vajinal olarak doğmuş bebekler, annenin kolonu ile en güçlü ilişkiye sahip olan mikrobiyotayı elde eder. Sezaryen, Bifidobacteria, Lactobacilli ve Bacteroides tarafından kolonizasyonu geciktirir. Daha sonra, beslenme şekli ilk kolonizasyonu etkiler. İnsan sütü oligosakaritler, Bifidobacteria ve Lactobacilli 'nin büyümesini ve aktivitesini teşvik eder; bu, anne sütüyle beslenen formüllere göre daha bol miktarda kolonileşir. Hijyenik olmayan ortamlarda, ortak bağırsak florasının çeşitliliği ve devir hızı yüksektir. Alerji riskinin azalmasıyla ilgili bu tür koşullar, içme suyunda ve toprakta geniş bir bakteri dizisine sürekli maruz kalmayı sağlar ve bağışıklık sistemini sürekli olarak uyarır

Bağırsak mikrobiyotasını değiştirmek allerji tedavisinde faydalı olabilir!

Bir bireyin bağırsak mikrobiyotasını değiştirmek, alerjik semptomların yanı sıra alerji gelişiminin önlenmesi için potansiyel bir tedavi yöntemidir. Probiyotik bakteriler “konakçıda sağlık yararları sağlayan yeterli miktarda uygulanan canlı mikroorganizmalardır” [22]. Bunlar belirli biyolojik aktiviteleri olan heterojen bir bakteri grubudur. Lactobacilli, Bifidobacteria ve Streptococci suşları en çok insan mikrobiyotası veya süt ürünü başlatıcıları arasından seçilmektedir. Lactobacilli, Bifidobacteria ve Propionibacteria laktik asit bakteri grubuna aittir.

Allerji tedavisinde sinbiyotiklerin kullanımı!

Probiyotikler, konağın bağışıklık sistemini doğrudan etkileyebilir veya konağın mikrobiyotasını değiştirebilir; ve bu şekilde alerjileri önleyebilir veya iyileştirebilir. Prebiyotikler, bağırsakta yerleşik sınırlı sayıda bakteri suşunun büyümesini ve / veya aktivitesini seçici olarak uyararak konakçıyı faydalı şekilde etkileyen sindirilemez maddelerdir; Böylece alerjileri etkileyebilir. Sinbiyotik terimi, bu pre ve probiyotiklerin bir kombinasyonu için kullanılabilir ve alerjik hastalıkların tedavisinde ve önlenmesinde kombinasyon preparatları kullanılmıştır.

Sağlıklı bir bağırsak florası yetiştirmek için, çocuklarınız için bir doğal bitkisel lifli gıdalar, fermente gıdalar ve probiyotik kombinasyonu ile kontrol edebilirsiniz.

Alerjiyi tedavi etmek ve önlemek için probiyotik kullanan çalışmalar oldukça değişken sonuçlar doğsa da umut verici görünüyor. Açıkçası, çalışmalar arasındaki ana değişken, farklı bakteri suşlarının kullanılması olmuştur.

Yüksek riskli bebeklerde alerjiyi önleme girişimlerinde sonuçlar, annenin doğum kanalının probiyotikler tarafından kolonileştirildiğinden emin olmak için müdahalenin annelere doğumdan önce başlaması gerektiğini göstermektedir. Hem bebeklerin hem de annenin doğumdan sonra probiyotiklere devam edip etmemesi gerektiği açık bir sorudur, çünkü probiyotiklerin doğrudan bebeklere verilmesi kolonizasyona neden olduğu kanıtlanmıştır.

Benzer makale >> Allerjik Rinit (Saman Nezlesi) - Belirtileri, Nedenleri, Tanısı ve Tedavisi

Kaynak linkler >> Probiotics in the Treatment and Prevention of Allergies in Children / The Connection Between Allergies & Probiotics in Children / Prebiotics in infants for prevention of allergy / Prebiotics and probiotics for prevention of allergic disease
Dr. Murat Enöz, Kulak Burun Bogaz Hastalıkları & Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı

Muayenehane:
Adres: İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü, Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul
Randevu Tel: 0212 561 00 52
Cep tel: 0533 6550199
Fax: (0212) 542 74 47

 


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İnsan Papilloma Virüsü (HPV), Korunma Yolları, Ağızda Viral Papillom ve Tedavisi

HPV Virüsü ve Korunma Yolları İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​), en çok rahim ağzı kanseri açısından risk oluşturduğu bilinen virüstür. Son yıllarda yeni türleri saptanan bu virüsün ağız içi kanserler arasında bağlantısı gösterilmiştir. Ağız içerisinde görülen ve HPV ilişkili lezyonların çoğu iyi huyludur ve zaman zaman tekrarlama eğilimindedir. Papilloma virüsleri, memelilerde yaygın olarak bulunabilir ve kuşlarda nadiren görülürler. 300' den fazla türü izole edilen ve insanlarda enfeksiyona neden olan papilloma virüsleri, toplu olarak insan papilloma virüs ya da HPV (human papillomavirus​) olarak adlandırılır. HPV virüsleri, kanserojen özelliklerine göre yüksek riskli (HR) ve düşük riskli (LR) tip olmak üzere ikiye ayrılır. HPV virüsleri daha çok deriden deriye temas yolu ile bulaşır. İnsanlarda en sık düşük riskli HPV virüsü enfeksiyonları görülür ve çoğunlukla asemptomatiktir. Papillomavirüs genomu, konakçı hücrenin, histonları ile dekore edilmiş ve paketle

Burun Eti Ameliyatı Fiyatı 2022 (Güncellendi!)

Burun Eti Operasyonu Fiyatı 2022   Burun etleri ve eşsiz görevleri hakkında ... Burun etleri burnumuzun içerisinde dış ortam havasını arıtma, ısıtma, nemlendirme ve basınçlandırma görevlerini yapan eşsiz dokulardır. Her bir burun boşluğunda 3 adet burun eti bulunmaktadır. Belki aklınıza en çok gelen şey " burun etlerinden tamamen kurtulmak, burun etlerini aldırmak mümkün müdür? " sorusu olabilir. Burun etlerinin tamamen alınması eskiden yüzyıllar önce denenmiş ve burun etlerinin insan hayatı için ne kadar önemli olduğu sonrasında anlaşılmıştır. Dış ortam havasından bulunan tüm mikroorganizmalar, allerjenler burun etleri tarafından burun içerisinde yakalanmaktadır. Yaklaşık sosis şeklinde olan alt burun etleri içerisinde birçok damar ağı bulunmaktadır ve sıcaktır. Dış kısmında mukus tabakası bulunur ve burnumuzu hava girdiğinde burun etine çarpan hava yuvarlanma hareketi yaparak burun etini çarpar, içerisinde bulunan bütün partikülleri, yabancı cisimleri, mikroorgan

Rinoplasti Sonrası Buruna Kortizon Enjeksiyonu

Burun Ucuna Kortizon Enjeksiyonu Buruna Kortizon Hangi Durumlarda ve Nasıl Enjekte Edilir? Buruna kortizon iğne, herhangi bir rinoplasti veya revizyon rinoplasti ameliyatı yapan bir cerrahi için önemli bir araç olarak düşünülmelidir. Yukarıdaki hastada, 3. (tersiyer) revizyon burun estetiği ameliyatı yapılan ve ameliyat sonrası ve 3 ay sonraki burun ucu görüntüsü mevcut olan hastada, yandan bakıldığında burun ucundaki "top şeklinde" görünüm ve kortizon enjeksiyonunun gerekli olduğu bölgeler işaretlenmiştir. Kortikosteroidleri, anabolik steroidler ile karıştırmayın! Burun estetiği ve burun ameliyatı dünyasında steroid terimini kullandığımızda, çok spesifik bir steroid türünden bahsediyoruz. “Steroid” kelimesi, vücut geliştiricilerinde artmış kas büyümesi  için kullanılan bir hormondur ve aslında bu vücut kitlesini oluşturmak için kullanılan, anabolik bir steroid adı verilen farklı bir steroid tipini ifade eder. Rinoplasti ve revizyon rinoplasti sonrasında " buru

Geniz Eti Büyümesi, Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi ve Geniz Eti Ameliyatı Videosu

Geniz Eti Ameliyatı ve Geniz Eti Büyümesi Geniz eti ameliyatı genel bakış Geniz eti, burun deliklerinin en arkasındaki bölgede bulunan lenfoid dokudur. Hastalar tarafından ve kulak burun boğaz uzmanı olmayan hekimler tarafından muayene ile görülmesi mümkün değildir. Endoskopik burun içi muayenesi esnasında görülebilir. Yan grafi, manyetik rezonans görüntüleme, tomografi gibi görüntüleme araçları ile de dolaylı olarak değerlendirilebilir. Çocuklarda yapılan bademcik ameliyatlarının tamamında ilave olarak geniz eti ameliyatı da yapılmaktadır. Bunun yanında, geniz eti ameliyatı (adenoidektomi) tek başına ya da kulak tüpü takılması ameliyatları ile birlikte de yapılabilmektedir. Geniz eti ameliyatı tarihçesi 1800' lu yılların sonunda, geniz etinin burunla ilgili şikayetler ve işitme kaybından sorumlu olabileceği, Kopenhag, Danimarka' dan Willhelm Meyer tarafından belirtilmiş ve yine sonrasında geniz eti ameliyatlarına başlanmıştır. En sık yapılan ameliyatlardan

Küçük Dilde Papillom ve İnsan Papilloma Virüsü (HPV) İle İlgili Çok Bilinmeyen Ayrıntılar!

Küçük Dil Üzerinde Siğil  İnsan papilloma virüsü (HPV - human papillomavirus​), genelde cinsel yolla bulaşan ve son yıllarda giderek yayılan ve 300' den fazla farklı alt türü bulunan bir virüstür. Son 10 yıl içerisinde giderek görülme sıklığı artmıştır. Bu virüsün en yaygın görünen alt grupları "siğil" ya da "papillom" olarak adlandırılan lezyonları yaparken; bulunduğu dokuların kanserleşmesine neden olan alt grupları da mevcuttur. Kanserojen özellikteki HPV virüsleri de kendi arasında "yüksek riskli", "olası yüksek riskli" ve "düşük riskli" olarak üç alt gruba ayrılmaktadır (yüksek riskli tipler >> tip 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45), olası yüksek riskli tipler >> tip 26, 53, 66 ve düşük riskli tipler tip >> 6, 11, 40, 42, 43, 44, 54).  Genelde fark edilen lezyonların çoğu iyi huyludur. Son yıllarda, bu virüsün sadece cinsel ilişki yolu ile değil; direk mukozal temas yoluyla da bulaşabildiğinin netlik kazanması

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Yatış Pozisyonu ve Uyku Öncesi Öneriler

​​Rinoplasti Operasyonu Sonrasında Uykuda Hangi Pozisyonda Uyunulmalıdır? ​​ Burun estetiği ameliyatı sonrasında birçok hekim  uyku esnasında genellikle başın yükseltilmesini önermektedir. Bunun dışında ameliyat sonrası özel yüz koruyucu ürünler ve yastıklar da satılmaktadır (yurtdışında satılan açılı uyku yastığı örneği >> Duro-Med Foam Bed Wedge ). Burun estetiği ameliyatı sonrasında vücudun üst kısmı açılı bir şekilde ve sırtüstü pozisyonda yatılırsa (yukarıdaki görselde görüldüğü gibi); yani yaklaşık olarak 30 ile 45 derece arası ve sırt üstü olacak şekilde açılı pozisyonda yatıldığında kafa, kalp hizasına göre daha yukarıda kalmaktadır. Bu şekilde Kafadaki kan basıncı vücudun diğer bölümlerine göre daha düşük hale gelir ve buna bağlı olarak da ameliyat sonrası ödem, morluk, burun kanaması riski azalmaktadır. Bunun dışında yine bu pozisyonda yatmanın diğer bir faydası da yan dönmenin zorlaşması ve buruna travma ve bası riskinin azalmasıdır. Burun estetiği am

Geniz Eti Ameliyatı Fiyatları 2022 (Güncellendi)

Adenoidektomi Operasyonu ve Ücreti Geniz eti ameliyatı, geniz eti büyümesi olan ya da tekrarlayan orta kulak iltihabı, orta kulak sıvısı, sinüzit ataklarının tedavisi amacıyla çocuk hastalarda sık olarak yapılmaktadır. Geniz Eti Büyümesi Geniz Eti Büyümesi - Adenoid Hipertrofisi Geniz Eti Nasıl Büyür? Geniz eti burun boşluğunun en arka tarafında yer alan lenfoid yapıda bir dokudur. Normalde doğum esnasında mevcuttur ve çocuklarda 5-6 yaşına kadar büyümeye devam eder. Bu dönemde genetik yatkınlık, kirli solunum havasının olduğu ortamlarda yaşamak, alerjik bünye, tekrarlayan üst solunum yolu enfeksiyonlarının olması, sigara dumanına maruziyet, kalabalık ortamda yaşamak gibi çok farklı nedenlere bağlı olarak geniz eti büyüyebilir ve geniz eti büyümesi sonucunda östaki tüpü ve burun fonksiyonları olumsuz olarak etkilenmektedir. Geniz Eti Büyümesi Belirtileri Geniz eti büyümesi olan çocuklarda ağız açık uyuma, tekrarlayan orta kulak iltihapları ve kulak sıvısı olması, tekrarl