Ana içeriğe atla

Kulak Zarı Ameliyatlarının Başarısını Etkileyen Önemli Ayrıntılar

Kulaktaki Zar Onarımı Ameliyatlarında Başarıyı Etkileyen Faktörler

Kulak zarı ameliyatı - Miringoplasti ameliyatı - Timpanoplasti ameliyatı - Mastoidektomi ameliyatı - Kolesteatom - Kulak zarı ameliyatının başarısı

Kulak Zarının Görevleri ve Kulak Zarındaki Deliğin Sağlık Üzerine Etkileri

Kulak zarı, orta kulak boşluğu ile dış kulak zarı arasında yer alan ve orta kulak ve dış kulak arasında bariyer görevinin yanında ses dalgalarının çarptığı yüzey alanı olması nedeniyle işitme ile ilgili görevleri de bulunmaktadır.

Kulak zarında kalıcı delik ortaya çıktığında, kulak zarının hem bariyer görevi hem de işitme ile ilgili görevleri etkilenir ve zardaki deliğin büyüklüğü ve yerine göre aşağıdaki belirtiler ortaya çıkar:

- İşitme kaybı

Zardaki deliğin boyutları arttıkça ve orta kulak enfeksiyonlarının sayısı arttıkça işitme kaybı da artar. Bunun nedeni ses dalgalarının çarptığı yüzey alanlarının azalması ve enfeksiyonlara bağlı olarak orta kulak ve iç kulaktaki olumsuz etkilenmeler olmasıdır.

- Tekrarlayan orta kulak enfeksiyonları

Kulak zarının bariyer görevi bozulduğu için dış kulak yoluna su kaçması durumunda çok kolay orta kulak enfeksiyonları gelişebilir. Orta kulak bölgesi, beyin, boyun damarları ve yüz siniri ile anatomik olarak çok yakın ilişki halindedir ve tekrarlayan orta kulak enfeksiyonlarına bağlı olarak yüz felci, boyun apsesi, beyin apsesi, beyin zarı iltihabı gibi ciddi riskleri mevcuttur.

Tekrarlayan orta kulak enfeksiyonu olan hastaların bazılarında, "kolesteatom" denilen kemikleri eritebilen ve kulak bölgesindeki kemiklerin içerisine hapsolmuş enfeksiyon odakları görülebilir. "Kolesteatomlu kronik otitis media", kolesteatomun eşlik ettiği müzmin orta kulak iltihabı hastalığı için kullanılan ve daha ciddi bir orta kulağın iltihabi hastalığıdır.

kulak zarında geniş santral perforasyon (merkezi kulak zarı deliği ya da delinmesi)

Yukarıdaki fotorafta, kulak zarında geniş santral perforasyon (merkezi kulak zarı deliği ya da delinmesi) olan hastanın muayene fotoğrafı görülmektedir. Deliğin kenarlarındaki beyaz ölü epitel dokusu görülmektedir. Ameliyat esnasında bu deliğin uç kısmında bulunan tüm iyileşme dokusu ve ölü epitel dokusu çıkarılmalıdır (dezepitelizasyon). Bu işlemden sonra alınan kas zarı, kıkırdak ya da kıkırdak zarı bu delik kenarlarına temas ettirilerek kulak zarı tamiri sağlanabilir.

Kulak Zarı Ameliyatı Nasıl Yapılır?


Kulak zarı ameliyatları zardaki deliğin büyüklüğü ve yerine, orta kulakta iltihap odaklarının varlığına göre değişebilir. Orta kulağın normal olduğu ve sadece kulak zarında delik olan hastalarda, sadece kulak zarına yapılan basit bir işlemle kulak zarı onarılması ameliyatı (miringoplasti ameliyatı) ve kulak zarı ile birlikte orta kulak kemikçiklerine de dokunulabildiği zar ameliyatı (timpanoplasti ameliyatı) yapılabilir.

Mastoidektomi Ameliyatı


Kolesteatom bulunan hastalarda, kolestetaomun bulunduğu kemik alanlarının temizlenmesi ameliyatı (mastoidektomi ameliyatı) da yapılabilmektedir.  Küçük ve merkezi kulak zarı delikleri hiçbir ilave deri kesisi yapılmadan dış kulak kanalı içerisinden yapılan işlemlerle onarılabilmektedir.

Kulak Zarında Delik Olan ve Kulağına Su Kaçıran Hastalarda Ameliyatın Boyutu Artabilir!

Kulak zarında delik olan insanların kulaklarını su temasından korumaları gerekmektedir. Kulak zarında delik olan ve dış ortamdan gelen su temasına karşı koruyucu önlemleri almayan hastalarda, tekrarlayan orta kulak iltihabı sıklığında artışla birlikte, orta kulakta ve kulak kemikçiklerinde yapısal değişiklikler, kulak kemikçikleri eklemlerinde sertleşme, iç kulak sinir hücrelerinde kalıcı harabiyet ve kulak kemikçikleri etrafında gizli iltihabi odakların birikmesi gibi olumsuz etkilenmeler görülebilir. Bu nedenle yapılacak olan ameliyatın miktarı da artabilir. Örneğin sadece basit kulak zarı ameliyatı yapılması planlanabilecek bir hastada beraberinde orta kulaktaki iltihap odaklarının temizlenmesi ameliyatının ya da kulak kemikçiği ameliyatının da eklenmesi gibi.

Su kaçırılmamış ve az enfeksiyon geçirmiş olan hastalarda ameliyat başarısı daha yüksek olabilir.

Sigara Kullanılması Kulak Zarı Ameliyatlarının Başarısını Olumsuz Etkiler!

Sigaranın üst solunum yolu enfeksiyonları ve kanser hastalıkları ile ilgili birçok arttırıcı etkisi ispatlanmıştır. Kulak zarı ameliyatı yapılan ve sigara içen hastalarda aşağıdaki mekanizmalarla, ameliyat başarısı düşebilir:

- Yara iyileşmesinin olumsuz etkilenmesi
- Orta kulağı havalandıran östaki tüpünün fonksiyonlarının olumsuz etkilenmesi
- Burun etlerinin büyümesi ve burun tıkanıklığını artması
- Üst solunum yolu enfeksiyonu sıklığını arttırması

Burun Tıkanıklığı Olan Hastalar, Kulak Zarı Ameliyatı İçin Uygun Değildir!

Burun tıkanıklığı olan hastalarda, orta kulağı havalandıran ve geniz bölgesine açılan östaki tüpünün fonksiyonları olumsuz etkilenir. Bununla birlikte, burun tıkanıklığı olan hastalarda orta kulağın dış ortamdaki basınç değişliklerinden etkilenmesi çok kolaydır. Burun tıkanıklığı ve kulak zarında delik olan hastalarda, burun tıkanıklığı tedavisi (medikal tedavi, kıkırdak eğriliği ameliyatı, burun eti ameliyatı, polip ameliyatı ...) yapıldıktan sonra, kulak zarı ameliyatı planlanmalıdır.

Kulak Zarı Ameliyatlarında Yapay Zar ve Kulak Zarı Arasına Dikiş Atılmaz!

Kulak zarını onarmak için, kıkırdak zarı, kıkırdak, kas zarı kullanılabilmektedir. Kulak zarındaki deliğin çevresindeki ölü dokular temizlendikten sonra, bu greft materyallari deliğin kenarlarındaki taze ve kanlı bölgelere temas ettirilerek yerleştirilir. Yani greftler kulak zarına pıhtı ile sabitlenir. Kulak zarındaki delik kenarları zardan ayrılmazsa, yani zarın temas ettiği düzgün alan varsa deliğin kenarlarındaki hücreler karşılıklı birbirine değene kadar üremeye devam eder. Bu şekilde kulak zarı grefte tutunarak kendini yeniler.

Peki bu greft materyalleri kulak zarından ayrılırsa ne olur ... O bölgelerdeki kulak zarı hücreleri yeniden ölür ve greften ayrılan bölgelerde büyük olasılıkla delik kalır.

Kulak zarı ameliyatları sonrasında, grefti oynatabilebilecek aşağıdaki hareket ve durumlardan sakınılmalıdır:

- Ağız kapalı olarak hapşırmak
- Kabız olmak ve ıkınma hareketi
- Kulağa travma olması
- Ameliyattan sonraki erken dönemde uçak yolculuğu yapmak
- Kulağa su kaçırmak

Orta Kulakta Aktif Enfeksiyon Varlığında Kulak Zarı Ameliyatı Başarı Şansı Düşüktür!

Kulak zarı ameliyatlarında, orta kulakta aktif enfeksiyon olmamasına özen gösterilmektedir. Bunun nedeni, kulak zarı üzerine yerleştirilen greft ile zar arasında enfeksiyon artıklarının gelmesi, kulak zarının iyileşmesinin bozulması ya da iltihabı akıntının grefti oynatması şeklinde açıklanabilir.
Orta kulak iltihabı olan ve zar ameliyatı planlanan hastalarda, ameliyat öncesi ort kulak iltihabının değerlendirilmesi ve uygun medikl tedavisinin düzenlenmesi önemlidir. Uygun medikal tedaviye rağmen iltihabın düzelmediği hastalarda, kulak kemikleri içerisinde hapsolmuş gizli iltihap odaklarının değerlendirilmesi ve buna göre ameliyat şeklinin belirlenmesi gerekmektedir.
Konu ile ilgili olarak İngilizce hazırladığım makeleyi ve İngilizce kulak zarı onarılması animasyonunu bulabileceğiniz link >> Ear Drum Repair (Tympanoplasty / Myringoplasty) in Istanbul

Endoskopik Kulak Zarı Ameliyatı


Endoskopik teknikle dışarıdan kesi yapılmaksızın, kulak kanalı içerisinden, kulak zarındaki deliğin tamiri mümkündür. Sadece uygun olan hastalarda tercih edilebilecek bu teknikle ilgili olarak ayrıntılı bilgiler bulabileceğiniz linkler >> Endoskopik Kulak Zarı Ameliyatı ve Avantajları / Endoskopik ve Mikroskopik Kulak Zarı Ameliyatları İle İlgili Farklı Ayrıntılar / Endoskopik Kulak Zarı Ameliyatı Videosu

Kayank link >> Tympanoplasty Outcomes: A Review of 789 Cases - NCBIDr. Murat Enöz
KBB & BBC Uzmanı (MD, Otorhinolaryngology, Head and Neck Surgeon - ENT Doctor in Istanbul)

Muayenehane (Private Office):
Adres (Address): İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü (Dilek Patisserie Building), Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul
Randevu Tel (Appointment Phone): 0212 561 00 52
Cep tel (Mobile phone): (+90) 533 6550199
Fax: (+90) 212 542 74 47

 


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İnsan Papilloma Virüsü (HPV), Korunma Yolları, Ağızda Viral Papillom ve Tedavisi

HPV Virüsü ve Korunma Yolları İnsan papillomavirüsü (HPV - human papillomavirus​), en çok rahim ağzı kanseri açısından risk oluşturduğu bilinen virüstür. Son yıllarda yeni türleri saptanan bu virüsün ağız içi kanserler arasında bağlantısı gösterilmiştir. Ağız içerisinde görülen ve HPV ilişkili lezyonların çoğu iyi huyludur ve zaman zaman tekrarlama eğilimindedir. Papilloma virüsleri, memelilerde yaygın olarak bulunabilir ve kuşlarda nadiren görülürler. 300' den fazla türü izole edilen ve insanlarda enfeksiyona neden olan papilloma virüsleri, toplu olarak insan papilloma virüs ya da HPV (human papillomavirus​) olarak adlandırılır. HPV virüsleri, kanserojen özelliklerine göre yüksek riskli (HR) ve düşük riskli (LR) tip olmak üzere ikiye ayrılır. HPV virüsleri daha çok deriden deriye temas yolu ile bulaşır. İnsanlarda en sık düşük riskli HPV virüsü enfeksiyonları görülür ve çoğunlukla asemptomatiktir. Papillomavirüs genomu, konakçı hücrenin, histonları ile dekore edilmiş ve paketle

Burun Eti Ameliyatı Fiyatı 2022 (Güncellendi!)

Burun Eti Operasyonu Fiyatı 2022   Burun etleri ve eşsiz görevleri hakkında ... Burun etleri burnumuzun içerisinde dış ortam havasını arıtma, ısıtma, nemlendirme ve basınçlandırma görevlerini yapan eşsiz dokulardır. Her bir burun boşluğunda 3 adet burun eti bulunmaktadır. Belki aklınıza en çok gelen şey " burun etlerinden tamamen kurtulmak, burun etlerini aldırmak mümkün müdür? " sorusu olabilir. Burun etlerinin tamamen alınması eskiden yüzyıllar önce denenmiş ve burun etlerinin insan hayatı için ne kadar önemli olduğu sonrasında anlaşılmıştır. Dış ortam havasından bulunan tüm mikroorganizmalar, allerjenler burun etleri tarafından burun içerisinde yakalanmaktadır. Yaklaşık sosis şeklinde olan alt burun etleri içerisinde birçok damar ağı bulunmaktadır ve sıcaktır. Dış kısmında mukus tabakası bulunur ve burnumuzu hava girdiğinde burun etine çarpan hava yuvarlanma hareketi yaparak burun etini çarpar, içerisinde bulunan bütün partikülleri, yabancı cisimleri, mikroorgan

Rinoplasti Sonrası Buruna Kortizon Enjeksiyonu

Burun Ucuna Kortizon Enjeksiyonu Buruna Kortizon Hangi Durumlarda ve Nasıl Enjekte Edilir? Buruna kortizon iğne, herhangi bir rinoplasti veya revizyon rinoplasti ameliyatı yapan bir cerrahi için önemli bir araç olarak düşünülmelidir. Yukarıdaki hastada, 3. (tersiyer) revizyon burun estetiği ameliyatı yapılan ve ameliyat sonrası ve 3 ay sonraki burun ucu görüntüsü mevcut olan hastada, yandan bakıldığında burun ucundaki "top şeklinde" görünüm ve kortizon enjeksiyonunun gerekli olduğu bölgeler işaretlenmiştir. Kortikosteroidleri, anabolik steroidler ile karıştırmayın! Burun estetiği ve burun ameliyatı dünyasında steroid terimini kullandığımızda, çok spesifik bir steroid türünden bahsediyoruz. “Steroid” kelimesi, vücut geliştiricilerinde artmış kas büyümesi  için kullanılan bir hormondur ve aslında bu vücut kitlesini oluşturmak için kullanılan, anabolik bir steroid adı verilen farklı bir steroid tipini ifade eder. Rinoplasti ve revizyon rinoplasti sonrasında " buru

Geniz Eti Büyümesi, Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi ve Geniz Eti Ameliyatı Videosu

Geniz Eti Ameliyatı ve Geniz Eti Büyümesi Geniz eti ameliyatı genel bakış Geniz eti, burun deliklerinin en arkasındaki bölgede bulunan lenfoid dokudur. Hastalar tarafından ve kulak burun boğaz uzmanı olmayan hekimler tarafından muayene ile görülmesi mümkün değildir. Endoskopik burun içi muayenesi esnasında görülebilir. Yan grafi, manyetik rezonans görüntüleme, tomografi gibi görüntüleme araçları ile de dolaylı olarak değerlendirilebilir. Çocuklarda yapılan bademcik ameliyatlarının tamamında ilave olarak geniz eti ameliyatı da yapılmaktadır. Bunun yanında, geniz eti ameliyatı (adenoidektomi) tek başına ya da kulak tüpü takılması ameliyatları ile birlikte de yapılabilmektedir. Geniz eti ameliyatı tarihçesi 1800' lu yılların sonunda, geniz etinin burunla ilgili şikayetler ve işitme kaybından sorumlu olabileceği, Kopenhag, Danimarka' dan Willhelm Meyer tarafından belirtilmiş ve yine sonrasında geniz eti ameliyatlarına başlanmıştır. En sık yapılan ameliyatlardan

Küçük Dilde Papillom ve İnsan Papilloma Virüsü (HPV) İle İlgili Çok Bilinmeyen Ayrıntılar!

Küçük Dil Üzerinde Siğil  İnsan papilloma virüsü (HPV - human papillomavirus​), genelde cinsel yolla bulaşan ve son yıllarda giderek yayılan ve 300' den fazla farklı alt türü bulunan bir virüstür. Son 10 yıl içerisinde giderek görülme sıklığı artmıştır. Bu virüsün en yaygın görünen alt grupları "siğil" ya da "papillom" olarak adlandırılan lezyonları yaparken; bulunduğu dokuların kanserleşmesine neden olan alt grupları da mevcuttur. Kanserojen özellikteki HPV virüsleri de kendi arasında "yüksek riskli", "olası yüksek riskli" ve "düşük riskli" olarak üç alt gruba ayrılmaktadır (yüksek riskli tipler >> tip 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45), olası yüksek riskli tipler >> tip 26, 53, 66 ve düşük riskli tipler tip >> 6, 11, 40, 42, 43, 44, 54).  Genelde fark edilen lezyonların çoğu iyi huyludur. Son yıllarda, bu virüsün sadece cinsel ilişki yolu ile değil; direk mukozal temas yoluyla da bulaşabildiğinin netlik kazanması

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Yatış Pozisyonu ve Uyku Öncesi Öneriler

​​Rinoplasti Operasyonu Sonrasında Uykuda Hangi Pozisyonda Uyunulmalıdır? ​​ Burun estetiği ameliyatı sonrasında birçok hekim  uyku esnasında genellikle başın yükseltilmesini önermektedir. Bunun dışında ameliyat sonrası özel yüz koruyucu ürünler ve yastıklar da satılmaktadır (yurtdışında satılan açılı uyku yastığı örneği >> Duro-Med Foam Bed Wedge ). Burun estetiği ameliyatı sonrasında vücudun üst kısmı açılı bir şekilde ve sırtüstü pozisyonda yatılırsa (yukarıdaki görselde görüldüğü gibi); yani yaklaşık olarak 30 ile 45 derece arası ve sırt üstü olacak şekilde açılı pozisyonda yatıldığında kafa, kalp hizasına göre daha yukarıda kalmaktadır. Bu şekilde Kafadaki kan basıncı vücudun diğer bölümlerine göre daha düşük hale gelir ve buna bağlı olarak da ameliyat sonrası ödem, morluk, burun kanaması riski azalmaktadır. Bunun dışında yine bu pozisyonda yatmanın diğer bir faydası da yan dönmenin zorlaşması ve buruna travma ve bası riskinin azalmasıdır. Burun estetiği am

Geniz Eti Ameliyatı Fiyatları 2022 (Güncellendi)

Adenoidektomi Operasyonu ve Ücreti Geniz eti ameliyatı, geniz eti büyümesi olan ya da tekrarlayan orta kulak iltihabı, orta kulak sıvısı, sinüzit ataklarının tedavisi amacıyla çocuk hastalarda sık olarak yapılmaktadır. Geniz Eti Büyümesi Geniz Eti Büyümesi - Adenoid Hipertrofisi Geniz Eti Nasıl Büyür? Geniz eti burun boşluğunun en arka tarafında yer alan lenfoid yapıda bir dokudur. Normalde doğum esnasında mevcuttur ve çocuklarda 5-6 yaşına kadar büyümeye devam eder. Bu dönemde genetik yatkınlık, kirli solunum havasının olduğu ortamlarda yaşamak, alerjik bünye, tekrarlayan üst solunum yolu enfeksiyonlarının olması, sigara dumanına maruziyet, kalabalık ortamda yaşamak gibi çok farklı nedenlere bağlı olarak geniz eti büyüyebilir ve geniz eti büyümesi sonucunda östaki tüpü ve burun fonksiyonları olumsuz olarak etkilenmektedir. Geniz Eti Büyümesi Belirtileri Geniz eti büyümesi olan çocuklarda ağız açık uyuma, tekrarlayan orta kulak iltihapları ve kulak sıvısı olması, tekrarl